Ostrołęka. Spółdzielnia Socjalna Validus pomaga osobom niepełnosprawnym. Prowadzi też Dzienny Dom Opieki Medycznej

Materiał powstał we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej
Fot. Spółdzielnia Socjalna Validus
Spółdzielnia Socjalna Validus powstała w 2014 roku. Ma na celu pomagać i usprawniać osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze z naszego regionu. 24 znalazły w niej zatrudnienie, w tym 5 niepełnosprawnych.

Spółdzielnia Socjalna działa w regionie od kilku lat.

Nasza spółdzielnia to przykład racjonalnego wykorzystania funduszy unijnych - otrzymaliśmy bowiem wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mamy doświadczenie w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami oraz w rehabilitacji i współpracy z różnego rodzaju instytucjami. Podstawą naszej działalności jest sprzedaż sprzętu do rehabilitacji oraz urządzeń pomocnych w codziennym życiu osób niepełnosprawnych. Oferujemy wypożyczenie i serwis takiego sprzętu oraz profesjonalną pomoc w jego doborze. Prowadzimy doradztwo w sprawie dofinansowania zakupów. Niepełnosprawność nie jest dla nas tylko hasłem, zatrudniamy bowiem osoby niepełnosprawne i dobrze znamy ich potrzeby

- opisuje przedstawiciel spółdzielni, Artur Wilk.

Spółdzielnia Socjalna Validus prowadzi sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym w czterech lokalizacjach: w Ostrołęce (przy ul. 11 Listopada 72), Ostrowi Mazowieckiej (przy ul. Broniewskiego 9a), Makowie Mazowieckim (przy ul. Pułaskiego 48/2) oraz Wyszkowie (przy ul. Sowińskiego 58/18).

DZIENNY DOM POBYTU DLA CHORYCH

- Nie ograniczamy się tylko do działalności biznesowej, równolegle prowadzimy także projekty społeczne związane z osobami niepełnosprawnymi - mówi pan Artur. Spółdzielnia uruchomiła w ubiegłym roku kolejny projekt: „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ostrołęce”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i zlokalizowany w Ostrołęce (przy ul. Goworowskiej 13a).

Dzienny dom pobytu przeznaczony jest dla 25 osób niesamodzielnych, które opuściły szpital, ale nadal wymagają rehabilitacji i opieki. W ten sposób, dzięki pomocy pracowników domu opieki, osoby te mają szansę na szybszy i sprawniejszy powrót do codzienności. Udział w projekcie jest bezpłatny

- opowiada Artur Wilk.

Projekt jest skierowany do osób niesamodzielnych, w tym osób starszych, zamieszkałych na terenie Ostrołęki, w powiecie ostrołęckim oraz na terenie powiatów ościennych. Jego uczestnikami mogą być osoby niesamodzielne (75 kobiet i 51 mężczyzn), w tym w 50 proc. - osoby starsze powyżej 65. roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej, opieki specjalistycznej, a które jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

- Pacjenci przebywają w DDOM przez pięć dni w tygodniu, przez 8-10 godzin dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość udzielanych im świadczeń może być stopniowo zmniejszana - opisuje Artur Wilk. - Czas trwania pobytu pacjenta w DDOM nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 120 dni roboczych. W dziennym domu pobytu pacjenci mają zapewnioną m.in. opiekę pielęgniarską, doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych, usprawnianie ruchowe, terapię zajęciową, przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (w ramach działań edukacyjnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki