Ostrołęka. Donizje 2019. Podsumowanie Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego i koncert Adama Wołosza. 26.07.2019

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Dionizje to coroczna impreza literacka w Ostrołęce poświęcona pamięci Dionizego Maliszewskiego. Punktem kulminacyjnym jest podsumowanie Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego.

Nie inaczej będzie także w tym roku. Dionizje potrwają w dniach 26-28.07.2019. Przez trzy dni trwały będą warsztaty i konfrontacje poetyckiego. 26.07.2019 organizatorzy zapraszają wszystkich do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Głowackiego na „Wieczór dionizyjski”.

W programie: podsumowanie konkursu literackiego oraz koncert „Czas, czas … goni nas” z piosenkami Adama Wołosza. Wystąpią: Adam Wołosz, Tadeusz Kowalewski i solistki Studia Piosenki przy Klubie Oczko.

Wyniki XXVII Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego „I chcę tej ziemi być wierny...”

Jury w składzie: Marcin Orliński (poeta i krytyk literacki – przewodniczący jury), Karol Samsel (poeta i krytyk literacki), Agnieszka Zaorska (pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce) dokonało oceny wierszy nadesłanych na XXVII Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego, w którym wzięło udział 59 uczestników.

Decyzją jury nominacje do nagród głównych otrzymują:

 • Łukasz Barys z Pabianic
 • Ewa Frączek z Warszawy
 • Antonina M. Tosiek z Poznania

Wyróżnienia I stopnia otrzymują:

 • Karol Graczyk z Torunia
 • Damian Nowak z Tarnowskich Gór
 • Łukasz Kuźmierczak z Koluszek
 • Arkadiusz Kwaczek z Warszawy
 • Natalia Modzelewska z Ostrołęki

Wyróżnienia II stopnia otrzymują:

 • Marek Kucak z Piekar Śląskich
 • Mariusz S. Kusion z Krakowa
 • Sonia Pohl z Raciborza

Wyróżnienie specjalne za wiersz związany z Ostrołęką:

 • Klaudia Chudowolska z Warszawy

DIONIZY MALISZEWSKI (1931 – 1988) to wybitny poeta „tej ziemi”; tu się urodził, tu mieszkał, tu pracował, tu tworzył do końca swych dni. Praca literacka stanowiła bardzo ważny rozdział w jego życiu. Dwa wydarzenia inspirowały Maliszewskiego jako poetę: to okres wojny i okupacji, to Oświęcim, który zabrał ojca oraz kultura ludowa regionu kurpiowskiego. „To są dwie fascynacje, które nadal inspirują moją skromną twórczość poetycką – mawiał poeta. Ta skromna twórczość poetycka to 9 tomików poezji oraz kilkaset wierszy drukowanych w licznych czasopismach, almanachach i antologiach. Pozostawił w rękopisach wiele wierszy, antologię poezji o Ostrołęce i Narwi, autobiograficzną powieść pt. Przed wyrokiem (zawierającą wspomnienia z lat młodzieńczych). Jako poeta wszedł do historii polskiej literatury współczesnej.
Był znanym i cenionym działaczem kultury i propagatorem kultury kurpiowskiej, inicjatorem i organizatorem wielu imprez kulturalnych. Pełnił wiele funkcji społecznych w licznych organizacjach. Działał aktywnie m.in. w Mazowieckim Towarzystwie Kultury (członek Sekcji Literackiej), Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki, Towarzystwie Kultury Teatralnej.
Był inicjatorem ostrołęckiego życia literackiego. W latach sześćdziesiątych założył przy Domu Kultury OZCP Koło Prób Literackich, które stało się zalążkiem Grupy a następnie Klubu Literackiego Narew. Współorganizował spotkania literackie, konkursy recytatorskie dla młodzieży, konkursy poetyckie oraz Kurpiowskie Dni Literatury. Na uwagę zasługuje jego działalność edytorska. Był inicjatorem i głównym redaktorem almanachów ostrołęckich poetów i większości tomików, wydanych nakładem Klubu Literackiego Narew. Był autorem kilkudziesięciu publikacji, szkiców i recenzji, które ukazały się na łamach prasy krajowej i regionalnej. Tematyka tych artykułów dotyczy głównie kultury i spraw społecznych naszego regionu.
Był członkiem Związku Literatów Polskich od lutego 1979 roku.
Zmarł 22 sierpnia 1988 r. w Warszawie. Pochowany na ostrołęckim cmentarzu parafialnym.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie