MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Przyjdź 9.06.2024

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami”. Oprowadzanie odbędzie się 9 czerwca 2024 r. (niedziela) o godzinie 12.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. J. Bema 8 w Ostrołęce.

Będzie to niepowtarzalna okazja, aby poznać historię życia i twórczości Nikifora, a także zgłębić tajemnice jego niezwykłych obrazów. Wystawa kończy się już za niecałe dwa tygodnie, dlatego to ostatnia szansa, aby zobaczyć prace Nikifora na żywo w Ostrołęce. Spotkanie poprowadzi Grażyna Talarek, która z pasją opowie m.in. o codziennym życiu artysty, jego inspiracjach i technice malarskiej - zapraasza muzeum.

Wstęp wolny.

Wystawa „Nikifor. Malarz nad malarzami” czynna jest do 16 czerwca 2024 roku. Pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Przyjdź i odkryj bogactwo kolorów, detali i emocji, które są udziałem każdej z jego prac. Ta ekspozycja to nie tylko okazja do podziwiania wyjątkowych dzieł, ale także szansa na poznanie fascynującej historii człowieka, który mimo wielu przeciwności losu stał się ikoną polskiej sztuki.

O Nikiforze

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1968) – łemkowski malarz, przedstawiciel prymitywizmu.
Nikifor żył samotnie, w nędzy, przez większość życia był uważany za niepełnosprawnego intelektualnie. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Był pochłonięty pasją malarską. Pod koniec życia został doceniony i uznany na świecie za wybitnego malarza prymitywistę. Twórczość Nikifora odkryta została w 1930 roku przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią polskich i ukraińskich malarzy kapistów, przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, zwracali przede wszystkim uwagę na jego operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości – nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki.
Źródło: Wikipedia.

W każdą niedzielę zwiedzanie wystaw w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce jest bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki