MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja Czysta Rzeka w gminie Małkinia Górna. Mieszkańcy Małkini po raz trzeci włączyli się w akcję 22.04.2023

Hanna Chromińska
W piątej edycji Operacji Czysta Rzeka - największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i ich okolic – wzięły udział trzy pokolenia mieszkańców gminy Małkinia Górna.
od 16 lat

Operacja Czysta Rzeka to akcja społeczno-edukacyjna zmierzająca do poprawienia jakości terenów nadrzecznych oraz kształtowania w środowiskach lokalnych postaw proekologicznych w trosce o jakość życia następnych pokoleń. Działania w ramach operacji są realizowane przez sztaby lokalne, zgłaszające uczestnictwo zasadach wolontariatu.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5. Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Intencją organizatora było zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych oraz turystów do posprzątania rzek i ich okolic.

Operacja Czysta Rzeka - pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy – jest realizowana w terminie zbieżnym z Dniem Ziemi (22 kwietnia).

W sobotę, 22 kwietnia na terenie gminy Małkinia Górna po raz trzeci w ramach Operacji Czysta Rzeka koordynowanej przez małkiński GOKiS sprzątano brzegi Bugu i Bużyska w okolicy Zawist Nadbużnych. W akcji wspólnie uczestniczyli członkowie Koła Przyrodniczego Podróżniczek i członkowie Koła Wędkarskiego nr 65 w Małkini Górnej, 14. Drużyna Harcerska „Sokoły”, mieszkańcy Zawist Nadbużnych i inne osoby, którym stan otoczenia nie jest obojętny.

Tydzień temu sprzątaliśmy las przy Szkole Podstawowej nr 2, dziś wolontariusze oczyścili Bug, Bużysko, łęg i las nad Bugiem. Pogoda jest wspaniała, a frekwencja jeszcze lepsza – na akcję przybyło niemal 50 osób w wieku od lat 5 do 65+. Wolontariusze otrzymali rękawice ochronne, worki na odpady i koszulki z logo akcji jako symboliczne podziękowanie od organizatora. Rok temu po zakończeniu akcji zapowiadałam, że sprawdzimy, jak poważnie małkińska społeczność potraktuje apele i prośby o zachowanie czystości brzegów Bugu. Jakie wnioski? Najpierw dobra wiadomość – rośnie liczba wolontariuszy, maleje liczba zebranych śmieci. Wiadomość trochę gorsza – dziś zebraliśmy mniej śmieci niż w zeszłym roku, bo mieszkańcy (Zawist, ale nie tylko) w czasie spacerów systematycznie oczyszczają nasze piękne tereny z tego, co zostaje po plenerowych bałaganiarzach. I na koniec widomość po prostu zła – nadal są w okolicy osoby, które - mimo tłumaczenia i apeli – uważają, że las nad Bugiem to najlepsze miejsce do wyrzucenia bardzo dużych opon. No cóż – będziemy w dalszym ciągu prosić, tłumaczyć i edukować, a za rok sprawdzimy jak nam się udało dotrzeć z ekologicznym do miejscowej społeczności.

- powiedziała Ewa Siwek – dyrektor GOKiS w Małkini Górnej.

Jak informuje dalej Ewa Siwek, w ubiegłym roku na terenie Zawist Nadbużnych zebrano niemal trzy razy więcej różnorodnych odpadów – nie tylko szkło i tworzywa sztuczne, ale też opony, dywan, elektronikę i inne odpady wielkogabarytowe. W tym roku śmieci było zdecydowanie mniej, nie stwierdzono też dużych „dzikich” wysypisk:

- Chciałabym wierzyć, ze to pozytywny skutek działań edukacyjnych i apeli o zachowanie czystości. Jak jest naprawdę? Jestem realistką - chłodna wiosna nie sprzyjała imprezom plenerowym, więc nie można wykluczyć, że kiedy zrobi się cieplej śmiecie zaczną wracać nad Bug. Dziękuję wolontariuszom i członkom Koła Wędkarskiego. Razem możemy dla naszej lokalnej przyrody zrobić więcej i skuteczniej. Cieszy mnie udział trzech pokoleń w Operacji Czysta Rzeka i zapowiedziana współpraca z Kołem Wędkarskim. Za rok sprawdzimy, jak poważnie małkińska społeczność traktuje apele i prośby o zachowanie czystości brzegów Buga.

23 kwietnia, następnego dnia po Dniu Ziemi – trójpokoleniowa ekipa złożona z 20 wolontariuszy zaopatrzonych w rękawice i worki, przeczesała brzegi Bużyska i Bugu oraz las w okolicy Zawist Nadbużnych. W ciągu trzech godzin intensywnej pracy zebrano 23 worki różnego rodzaju śmieci i kilka odpadów wielkogabarytowych.

Nasze Koło Wędkarskie jest użytkownikiem cieków wodnych od Nurca do rzeki Brok (odcinek Bug nr 5). Do zadań Koła należy zagospodarowanie i ochrona tego odcinka, dlatego będziemy brali udział w następnych Operacjach Czysta Rzeka tak długo, jak będzie to potrzebne. Jako Koło Wędkarskie jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszej akcji – czysta rzeka to lepsze warunki dla narybku i większa przyjemność z wędkowania.

- mówi Adam Zacheja – prezes Koła Wędkarskiego nr 65 w Małkini Górnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki