Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Konkurs Kulinarny w ZS CKR w Starym Lubiejewie. W "Pierogowym szaleństwie" wzięło udział 8 drużyn

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W konkursie wzięło udział 8 drużyn ze szkół woj. mazowieckiego i podlaskiego. Zadaniem uczniów było przygotowanie pierogów. Pierogi były nadziewane kaczką, różnymi rybami, warzywami, a nawet owocami. Alicja Cichowska i Julia Walędziak z ZS CKR w Starym Lubiejewie za "Pierogi na karmelowym buraku w ziołowej asyście" zdobyły 2 miejsce.

Konkurs rozpoczął się od wylosowania stanowisk oraz instruktażu stanowiskowego. Uczestnicy mieli 2 godziny, aby przygotować dania, sprzątnąć stanowiska i wydać potrawy. Jurorzy oceniali nie tylko smak potraw i ich wygląd na talerzu, ale także przygotowywanie dań konkursowych: organizację pracy, higienę pracy oraz wykorzystanie składników. To, co uczniowie zaprezentowali na talerzach oraz różnorodność użytych składników zaskoczyło nawet jurorów. Po naradzie każda drużyna usłyszała pochwały, wskazówki i uwagi dotyczące przygotowanej potrawy.

W jury zasiedli doświadczeni kucharze: Marek Rybacki, Renata Rybacka, Mariusz Zając, Joanna Zając i Szymon Gołofit.

Pomysł organizacji konkursu wyszedł od naszej szkoły, ale gdyby nie życzliwe osoby wokół nas to to przedsięwzięcie nie nabrałoby takiego blasku i splendoru, jaki mieliśmy okazję obserwować. Chciałem serdecznie podziękować panu Krzysztofowi Winiarskiemu, dyrektorowi Interchemall Zespół Młynów Jelonki, że współuczestniczył w naszym przedsięwzięciu - nie tylko finansowo, bo i materialnie - mąka, z której powstały dzisiejsze pierogi pochodzi z młynów w Jelonkach.

- mówił dyrektor ZS CKR w Starym Lubiejewie, Roman Malicki.

Dyrektor podziękował także jury, które wzięło na siebie główny ciężar przeprowadzenia całego procesu oceniania prac i zwrócił się do uczestników konkursu:

Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo przyjechaliście tutaj, aby zmierzyć się z tymi wyzwaniami kulinarnymi. Wielkie brawa dla was, waszych opiekunów i dyrekcji szkół, która zdecydowała, że przyjedziecie do nas. Mam nadzieję, że konkurs będzie cykliczny i będziemy mieli jeszcze zaszczyt i przyjemność gościć państwa i państwa młodzież w murach naszej szkoły, a wy wyniesiecie od nas same dobre myśli i wrażenia

- zakończył dyrektor.

Wyniki konkursu

I miejsce - Natalia Bryl i Jakub Biernat z ZSP w Sadownem za "Pierogi z kaczką w pomarańczowej cebulce na selerowym puchu"
II miejsce - Alicja Cichowska i Julia Walędziak z ZS CKR w Starym Lubiejewie za "Pierogi na karmelowym buraku w ziołowej asyście"
III miejsce - Natalia Pstrągowska i Maria Gołębiewska z ZS CKR w Studzieńcu za "Szpinakowe pierogi z łososiem i leśną nutą"
Wyróżnienie - Amelia Augustyniak i Amelia Rozbicka z ZSTZ w Radzyminie za "Pierożki z jabłkiem w słodkiej pomarańczy"

Wszystkie drużyny otrzymały podziękowania i upominki, a najlepsze drużyny: dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Ponadto zwycięzcy konkursu otrzymali zaproszenie od Interchemall Zespół Młynów Jelonki na zwiedzanie ich zakładu produkcyjnego.

Jestem pod dużym wrażeniem pracy uczestników-twórców tych pięknych obrazków, które można było podziwiać na talerzach. (...) Można żyć bez motoryzacji, bez telefonu (podobno), bez wielu rzeczy, ale nie można żyć bez jedzenia. Wielki szacunek dla was, waszych opiekunów. Mam nadzieję, że spotkamy się w następnych latach

- mówił Krzysztof Winiarski.

W I Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięło udział 8 dwuosobowych drużyn z różnych szkół. Drużyny reprezentowały:

  • ZS CKR w Studzieńcu
  • ZS CKR w Starym Lubiejewie
  • ZS CKR w Janowie
  • ZS w Małkini Górnej
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem
  • ZS CKR w Golądkowie
  • Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie
  • ZS CKR w Rudce

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki