Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział ortopedii ostrołęckiego szpitala po zmianach. Jakie wiążą się z nimi korzyści dla pacjentów?

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Dariusz Bojanowski - kierownik oddziału ortopedii ostrołęckiego szpitala
Dariusz Bojanowski - kierownik oddziału ortopedii ostrołęckiego szpitala Fot. Archiwum prywatne
Więcej wykonywanych zabiegów, krótszy czas oczekiwania na operacje, więcej nowinek technicznych, nowa poradnia – sporo zmian zaszło w ostatnich miesiącach w oddziale ortopedii ostrołęckiego szpitala.

O zmianach opowiada dr Dariusz Bojanowski, który od 2021 roku kieruje oddziałem ortopedii ostrołęckiego szpitala.

- Za aprobatą dyrekcji szpitala, w ramach Poradni Ortopedycznej uruchomiliśmy Poradnię Chorób Bioder i Kolan. W poradni tej dwa razy w tygodniu konsultują dr Michał Dębiński i dr Cezary Buko, którzy szkolili się pod okiem Konsultanta Wojewódzkiego prof. Pawła Skowronka w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Od marca dołączy dr Wojciech Zalewski. Teraz chory z chorobą zwyrodnieniową i bólami bioder i kolan, który otrzyma skierowanie od lekarza rodzinnego z kodem M16 lub M17, nie czeka już w kolejce miesiącami, tylko może się zapisać z tygodnia na tydzień. Chory taki jest badany i przygotowywany do operacji w przychodni. To była naprawdę prosta rzecz – „wyjąć” pacjentów z bólami bioder i kolan z długich kolejek. To nas praktycznie nic nie kosztowało, a bardzo usprawniło kontakt z pacjentami i skróciło czas oczekiwania na protezoplastykę biodra lub kolana.

Jak podaje dr Bojanowski, średni czas oczekiwania na zabieg protezoplastyki stawu skrócił się do około miesiąca.

- Dzięki temu, porównując rok 2022 do 2019, o 100 proc. zwiększyliśmy liczbę wykonywanych protezoplastyk stawu biodrowego (do 240 rocznie) i o około 50 proc. stawu kolanowego (do 160 zabiegów rocznie) - podkreśla. - Udało się to zrealizować, wydłużając dwa dni operacyjne do godz. 20.00. A od marca 2023 roku mamy w planach uruchomienie dodatkowej sali operacyjnej w kolejne dwa dni - dodaje.

To nie jedyne zmiany.

- Wychodząc naprzeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu na konsultacje ortopedyczne, skierowałem do pracy w przychodni dodatkowych lekarzy z oddziału. W ten sposób asystenci z oddziału, oprócz wspomnianej Poradni Dużych Stawów, konsultują chorych trzy razy w tygodniu, a nie raz - jak było przed moim przyjściem. Dzięki takiemu rozwiązaniu staramy się unikać sytuacji, gdy chory po urazie, zaopatrzony na SOR, oczekiwał na konsultację w kolejce regulowanej przez NFZ, nawet do dwóch tygodni.

W oddziale wprowadzone też zostały nowe techniki operacyjne.
- Zaczęliśmy operować protezy stawu biodrowego z miniinwazyjnego dostępu direct anterior - to jest taki mały dostęp od przodu biodra, gdzie nie przecina się żadnych mięśni. To trudniejszy dostęp dla lekarza, ale bardziej korzystny dla pacjenta, gdyż skraca czas rekonwalescencji – opowiada kierownik oddziału ortopedii. - Ponadto kilka tygodni wdrożyliśmy w oddziale program do cyfrowego planowania przedoperacyjnego. To jeden z najnowocześniejszych i najlepszych programów na świecie. Pozwala co do milimetra zaplanować operacje, co skraca jej czas i poprawia efekty. Taki sam program ma np. uznana Klinika w Otwocku.

Przed rokiem dr Bojanowski mówił także o budowaniu zespołu w oddziale. Wspominał, że od stycznia 2022 roku do zespołu dołączyli dwaj lekarze specjaliści - dr Michał Dębiński i dr Cezary Buko - z Warszawy. Od marca 2022 dołączyli też dr Bogusz Grabik i dr Tomasz Waliński z Kliniki w Otwocku.

- Kilka dni w miesiącu wspiera nas także dr Marcin Gruba - były wieloletni ordynator Oddziału Ortopedii w Otwocku. Od marca/kwietnia 2023 zacznie się u nas w Ostrołęce szkolenie dwóch młodych lekarzy rezydentów z Oddziału Ortopedii Szpitala Bródnowskiego. Chciałbym, żebyśmy mogli zbudować tutaj zespół, który będzie chciał się uczyć, rozwijać. Myślę, że to połączenie świeżości z doświadczeniem da doskonałe efekty. Ja sam szczególny nacisk kładę na szkolenia młodych lekarzy. Już kilku lekarzy było na szkoleniach w klinikach w Edynburgu, Strasburgu, Wiedniu. Mam nadzieję, że efekty będą widoczne szybko. Wiem, że jest jeszcze dużo do zrobienia i jeżeli występują sytuacje trudne dla chorych bardzo przepraszam i proszę o cierpliwość. Budowanie zespołu i poprawa jakości udzielanych świadczeń trwa. Kto myśli na lata do przodu…. kształci młodych lekarzy – podkreśla dr Bojanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki