Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Ostrowi Mazowieckiej. Ministrowie czytali "Ballady i romanse" przy bibliotece. 3.09.2022

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Tegoroczna, 11. edycja akcji "Narodowe Czytanie" w Ostrowi Mazowieckiej już za nami. W sobotę, 3 września cały ogród przy Miejskiej Bibliotece Publicznej wypełnił się ludźmi. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytali m.in. Marek Zagórski - poseł na Sejm RP, Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki, Aurelia Michałowska - mazowiecki kurator oświaty oraz Jerzy Bauer - burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka.

W ubiegłym roku cała Polska wzięła udział w czytaniu "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w tegorocznej, 11. edycji akcji przypomniano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. W tym roku przypada dwusetna rocznica pierwszej publikacji dzieła.

"Ballady i romanse" zostały wydane w 1822 roku w Wilnie. Uważane są za manifest polskiego romantyzmu, a datę ich publikacji uznaje się za początek tej epoki w polskiej literaturze i sztuce.

3 września w Ostrowi Mazowieckiej dzieła Mickiewicza czytali goście: Marek Zagórski - poseł na Sejm RP, Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki i Aurelia Michałowska - mazowiecki kurator oświaty oraz Jerzy Bauer - burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka i ostrowska młodzież: Kinga Pazik, Bartłomiej Wachaczyk, Anna Mioduszewska, Karolina Fidura, Michalina Bloch, Michał Wasilewski, Weronika Gawkowska, Magdalena Obuchowska, Katarzyna Radecka, Maja Hieronimek, Bartłomiej Matys, Szymon Wagner, Weronika Kołodziejczyk, Katarzyna Godlewska, Piotr Podbielski, Szymon Płocki i Szymon Tadla. Utwory Mickiewicza czytali również Anna Lendzioszek i Andrzej Jasionek – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej oraz Marianna Goral, Elżbieta Zapisek i Kornelia Najgrodzka-Zecer - słuchacze sekcji literackiej UTW.

Konstanty Radziwiłł podziękował za zaproszenie, powiedział, że jest wzruszony, że może tutaj być, bo uwielbia czytać i robi to codziennie przed snem, nawet jeśli jest bardzo zmęczony. To dla niego tak ważna czynność, jak umycie zębów i - również służy zdrowiu.

W naszym domu, w naszej rodzinie stosowaliśmy taką zasadę, że zanim pójdzie się na jakiś film - a wiele książek ma swoje wersje filmowe – to trzeba książkę przeczytać, na podstawie której ten film powstał. Taka była zasada i nie wolno było od tego odejść. (...) Czytanie to jeden z kluczy do szczęścia. Czytanie ma w sobie niesamowitą siłę

- mówił wojewoda.

Swoimi refleksami podzielił się także Marek Zagórski:

W latach 70. i 80., kiedy była telewizja, ale nie było tych wszystkich multimediów, które dzisiaj mamy, czytanie było źródłem pobudzania wyobraźni i źródłem wolności. Dzięki temu, że mieliśmy książki mogliśmy – mimo że w reżimie, który nie pozwalał nam nigdzie jeździć – podróżować po całym świecie. Mogliśmy odkrywać ten świat właśnie przez własne myśli i wyobrażenie…

Poseł zauważył, iż to, że tak wiele osób bierze udział w Narodowym Czytaniu świadczy o tym, że literatura jest wciąż żywa, pomimo że musi się dzisiaj bronić przed nowoczesnymi technologiami. Ale jednocześnie te technologie powodują, że dostęp do książek jest łatwiejszy.

Do czytania zachęcała także Aurelia Michałowska i Jerzy Bauer.

Publiczność złożona m.in. z nauczycieli i uczniów ostrowskich szkół i przedszkoli, a także przedstawicieli miejskich instytucji i czytelników biblioteki usłyszała utwory: "Romantyczność", "Powrót taty", "Pierwiosnek", "Świteziankę", "Świteź", "Lilije", "Do przyjaciół" oraz "Panią Twardowską", natomiast Klaudia Duda, uczennica Zespołu Szkół nr 2 zaśpiewała "Tańczące Eurydyki".

W spotkaniu wzięli udział również: Zuzanna Zacharewicz - dyrektor Biura Wojewody, Marcin Grabowski - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce i Michał Giers - dyrektor ostrołęckiej Delegatury Kuratora Oświaty.

Narodowe Czytanie to cykliczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury z kanonu polskiej literatury. Zapoczątkował ją prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki