„Multicentrum” w Ostrołęce. Jest przetarg na przebudowę i remont budynku dworca PKP. 24.11.2020

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę budynku dworca PKP na osiedlu Stacja. Powstać ma w nim nowoczesne centrum technologii i edukacji „Multicentrum”.

Już formalna nazwa zadania wskazuje na wysoki poziom jego skomplikowania. Cytujemy:

„Przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku dworca PKP na potrzeby centrum technologii informacyjno-komunikacyjnych i edukacyjnych „Multicentrum” przy Placu Dworcowym w Ostrołęce oraz przebudowa i zagospodarowanie przyległego terenu w obrębie Placu Dworcowego i ul. Stefana Żeromskiego w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Utworzenie centrów technologii informacyjno-komunikacyjnych i edukacji w Ostrołęce i Mastach'' w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.

Jak czytamy w specyfikacji zamówienia, przedmiotem zamówienia jest przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku dworca PKP na potrzeby centrum technologii informacyjno-komunikacyjnych i edukacyjnych oraz przebudowa i zagospodarowanie przyległego terenu w obrębie Placu Dworcowego i ul. Stefana Żeromskiego.

Zakres przebudowy obejmuje większość pomieszczeń budynku, z wyłączeniem piętra wschodniego skrzydła budynku i pomieszczeń parteru zajmowanych obecnie przez świetlicę osiedlową. Przebudowa i remont elementów zewnętrznych obejmuje cały budynek oraz teren przyległy w obrębie Placu Dworcowego i ul. Stefana Żeromskiego. Ponadto przedmiot zamówienia obejmuje dostawę i montaż wyposażenia (mebli) według opracowanej aranżacji wnętrz.

Poniżej określone w specyfikacji zamówienia prace, tylko w branży konstrukcyjno-budowlanej:

 • roboty rozbiórkowe wewnętrzne i zewnętrzne,
 • roboty remontowe wewnętrzne: wykonanie tynków, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie podłoży, posadzek i okładzin podłogowych, przebudowa ścian, roboty malarskie i okładzinowe ścian, montaż balustrad,
 • przebudowa klatki schodowej,
 • instalacja dźwigu osobowego,
 • wymiana pokrycia dachowego i orynnowania, uzupełnienie konstrukcji więźby dachowej,
 • termomodernizacja ścian zewnętrznych,
 • przebudowa wejścia do budynku oraz wykonanie podjazd dla niepełnosprawnych,
 • budowa zadaszonej sceny,
 • przebudowa fontanny parkowej.

O budowie „Multicentrum” mówi się od dawna. Cieszy, że w końcu udało się ogłosić przetarg. Tyle, że określony w przetargu termin wydaje się zupełnie nierealny.

Określono w nim:

 • Termin zakończenia robót budowlanych do 30.07.2021
 • Dostawę i montaż wyposażenia do 30.08.2021

Tymczasem oferty można składać do 7 grudnia. Jeśli nawet założymy, że przetarg uda się rozstrzygnąć i podpisać umowę z wykonawcą błyskawicznie, to będzie miał on – w najlepszym razie – nieco ponad pół roku na gruntowną przebudowę mocno wyeksploatowanego budynku dworca wraz z przyległym terenem! I to wliczając w to miesiące zimowe.

Oczywiście, technologicznie wszystko jest możliwe, ale tak błyskawiczna realizacja samorządowej inwestycji byłaby niewątpliwie „rekordem świata”. Pożyjemy, zobaczymy…

W naszej galerii zamieściliśmy zdjęcia wizualizacji wnętrz „Multicentrum” oraz projekty elewacji budynku dworca i plan zagospodarowania Placu Dworcowego.

Zobacz inne materiały

Ostrołęka. Na Stacji powstanie nowoczesne Multicentrum: zoba...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie