Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o kolejnych planowanych zmianach w edukacji. Mowa o jednej z najważniejszych umiejętności

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Na godzinie wychowawczej uczniowie będą uczyć się pierwszej pomocy?
Na godzinie wychowawczej uczniowie będą uczyć się pierwszej pomocy? pixabay.com
Zmian w edukacji ciąg dalszy. Znamy już szczegóły dotyczące likwidacji prac domowych i ocen z religii. W poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o kolejnych planowanych zmianach. Mowa o lekcjach pierwszej pomocy, które mają być wprowadzone w szkołach od 1 września 2024 r. Jak mają wyglądać zajęcia? Kto będzie je prowadził? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Lekcje pierwszej pomocy w szkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania - właściwa reakcja na nagły wypadek. Już teraz uczniowie na zajęciach szkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy mają odbywać się w ramach zajęć z wychowawcą od 1 września 2024 r.

„Ratujemy i uczymy ratować”

W komunikacie dodano również, że minister edukacji skieruje do kuratorów oświaty list, by „zadbali na swoim terenie o pozytywny i sprzyjający klimat w szkołach w kontekście działań Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programu Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony przez Fundację WOŚP od 2006 r., skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Szkoły przystępują do programu dobrowolnie. Fundacja przekazuje im bezpłatnie fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i materiały dydaktyczne oraz realizuje szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.

Fundacja WOŚP podaje na swojej stronie internetowej, że do tej pory programem zostało objętych ponad 30,9 tys. nauczycieli z 12,6 tys. szkół podstawowych, czyli ok. 90 proc., a blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o kolejnych planowanych zmianach w edukacji. Mowa o jednej z najważniejszych umiejętności - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki