Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą, by Punkt był w Rząśniku. Wtedy pomoc uzyskają na miejscu

Ewelina Przygoda
E. Przygoda
W ostatniej sesji wzięła udział Dorota Rogulska, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Wyszkowie. Chciała namówić władze i radnych do otwarcia Punktu Konsultacyjnego w Rząśniku. Wiele osób z gminy korzysta z Poradni i Punktu Konsultacyjnego w Wyszkowie. Stąd powstanie Punktu w Rząśniku byłoby dla nich dużym ułatwieniem, bo z problemem nie musieliby jechać do Wyszkowa.

Jak wyjaśniła Dorota Rogulska inicjatywa założenia Punktu nie wyszła od niej, a od mieszkańców gminy, którzy korzystają z Poradni. Na 400 osób, które korzysta z Poradni, 48 pochodzi z terenu gminy Rząśnik.
- Oprócz tego zastępuję swoją koleżankę w gminnym punkcie konsultacyjnym i zajmuję się tam głównie osobami, które mają problem z hazardem. Większość tych osób jest z gminy Rząśnik. To znaczy, że problem na terenie tej gminy jest duży. Stąd ten pomysł. Ci ludzie przyjeżdżają do Wyszkowa, a to nie jest blisko. To jest często bardzo ciężkie dla tych ludzi. Punkt, który znajduje się na miejscu zwiększa szanse na to, że więcej osób skorzysta z jego pomocy - wyjaśniła Dorota Rogulska.
Dodała, że czasami wizyta w Wyszkowie jest nieunikniona, ale nie zawsze.
- Czasami ludzie przyjeżdżają po prosto po zwykłe zapytanie, chcą porady, gdzie pójść, jak zrobić, jak pomóc i ten punkt umożliwiłby im to na miejscu - zauważyła kierownik Poradni.

Tłumaczyła, że Punkt nie wiązałaby się tylko z pomocą uzależnionym.
- Pojawił się Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Nakłada pewne obowiązki na powiaty i gminy. Trzeba wymyślić jakieś formy pomocy dla osób, mających problemy ze zdrowiem psychicznym. To z jednej strony są też osoby uzależnione, ale też inne, które mają problemy z depresjami, próbami i myślami samobójczymi, przemocą w rodzinie. Dlatego gdyby był tutaj taki punkt, te osoby miałyby się gdzie zwrócić o pomoc - powiedziała Dorota Rogulska.
W grudniu wchodzi nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Zgodnie z nią osoby, które będą posiadały narkotyki na własny użytek, nie trafią do więzienia, ale będą musiały coś robić ze sobą.
- I znowu otwarcie punktu na terenie gminy, pomogłoby im. Nie ma gmin, które są wolne od takich problemów. Rozważcie możliwość powstania Punktu. Nie wiem, ilu jest tu fachowców, ale wiem na pewno, że są tu trzeźwiejący alkoholicy. To moje perełki z długim okresem abstynencji. Mogą poprowadzić grupy wsparcia i mityngi. Mają swoje doświadczenie i dzielnie sobie radzą - zachęcała kierownik Poradni.

Więcej w najbliższym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki