Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masaż może zdziałać cuda

Jarosław Sender
Historia masażu wywodzi się ze Starożytności, kiedy to był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem części oddziaływań medycyny ludowej. Zapoczątkowany w Indiach i Chinach, stanowił naturalną metodę leczniczą. Niemniej jednak przez długie lata traktowany był on jako zbędny luksus. Coraz częściej jest wykorzystywany zarówno jako antidotum na różne choroby i niedyspozycje, jak i traktowany jest jako sposób na przyjemne spędzanie czasu.

- Dobrze wykonany masaż potrafi zdziałać cuda - przekonuje Tomasz Szatanek, absolwent Medycznego Studium Masażu Leczniczego w Krakowie i właściciel gabinetu masażu przy ulicy Gorbatowa 41 w Ostrołęce.

Klasyczny i odchudzający

Masażysta oferuje swoim klientom szeroki wybór zabiegów.

- Wykonuję między innymi masaż klasyczny, limfatyczny, relaksacyjny, sportowy, aromaterapeutyczny i odchudzająco-antycellulitowy - wylicza.

Właściwości masażu jest tak samo wiele jak jego technik.

- W zależności od techniki, masaż odpręża, leczy, redukuje ból lub tkankę tłuszczową, wygładza skórę, a przy tym jest jedną ze skuteczniejszych form relaksu - dodaje.

Masaż pomaga łagodzić i leczyć wiele schorzeń. Zmniejsza między innymi dolegliwości rwy kulszowej.

Rwa jest zespołem objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka - przyp. red.), lub na przebiegu samego nerwu kulszowego. Objawia się nagłym bólem okolicy lędźwiowej, promieniującym do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest do przyjęcia pozycji leżącej. Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastający ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach oraz przy pochylaniu.

Gdy dokucza rwa

- Zgłasza się do mnie wiele osób cierpiących na tę chorobę - mówi Tomasz Szatanek.

- W takich przypadkach stosuję masaż klasyczny w połączeniu z masażem punktowym. Taki masaż trwa pół godziny. A jego koszt przy obecnie trwającej promocji to 30 zł (cena standardowa to 40 zł).

Masaż rozpoczyna się ułożeniem pacjenta na zdrowym boku. Nogi zgięte są w stawach biodrowych i kolanowych, a następnie układa się je jedna na drugiej. Pomiędzy kolana pacjenta należy włożyć poduszkę o kształcie wałka lub klin.

- Po takim ułożeniu wykonuje się głaskanie i ugniatanie podłużnych okolic bolącego kręgosłupa, stawu biodrowego, ud, kierując się w dół kończyny aż do palców stopy - tłumaczy masażysta.

W miarę poprawy stanu zdrowia, jeśli pacjent może bez bólu leżeć na brzuchu, przechodzi się do wykonywania masażu w tym właśnie ułożeniu. Pod brzuch, biodra i stopy należy podłożyć niewysokie poduszeczki w celu utrzymania lekkiego zgięcia w stawach biodrowych i kolanowych.

Masażysta, dla złagodzenia dolegliwości, zaleca serię 10 masaży, dopasowanych do stadium choroby (w stanie ostrym nie zaleca się masaży, w podostrym i przewlekłym można już je stosować).

- Najczęściej wykorzystuję do masażu olejki z ekstraktem z mięty i rozmarynu, pomarańczy i cynamonu - wylicza. - A także z papryki, który pomaga zlikwidować zbędny tłuszcz i wygładzić skórę - dodaje masażysta.

Środki te nie zawierają sztucznych składników koloryzujących ani substancji pochodzenia zwierzęcego. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki