Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw. Wśród nich są te dotyczące aborcji

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Projekty Lewicy dotyczą aborcji, która dzieli Koalicję Obywatelską, Lewicę oraz Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050).
Projekty Lewicy dotyczą aborcji, która dzieli Koalicję Obywatelską, Lewicę oraz Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050). Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw: po dwa autorstwa Lewicy i Konfederacji. Projekty Lewicy dotyczą aborcji, która dzieli Koalicję Obywatelską, Lewicę oraz Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050).

Marszałek Sejmu poinformował na platformie X, że otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw – po dwa autorstwa Lewicy i Konfederacji. Dodał, że „wszystkie będą procedowane po ukonstytuowaniu komisji”. „W moim gabinecie nie ma miejsca na sejmową zamrażarkę” – dodał.

Projekty Lewicy dotyczące aborcji

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.

Pierwszy to poselski projekt zmian Kodeksu karnego. Na stronie internetowej Sejmu napisano, że projekt dotyczy częściowej depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka Anna Maria Żukowska.

Drugi to poselski projekt ustawy „o bezpiecznym przerywaniu ciąży”. Dotyczy zagwarantowania prawa do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerywania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie 12. tygodnia, wprowadzenia dodatkowych regulacji w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu. Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka Katarzyna Kotula.

Czego dotyczą projekty ustaw Konfederacji?

Konfederacja złożyła natomiast projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący kwoty wolnej od podatku PIT w wysokości 60 tys. zł oraz projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczący dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw. Wśród nich są te dotyczące aborcji - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki