Mamy więcej wiernych niż średnia w Polsce. Więcej też osób...

  Mamy więcej wiernych niż średnia w Polsce. Więcej też osób przyjmuje komunię

  Zdjęcie autora materiału

  Robert Majkowski

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Mamy więcej wiernych niż średnia w Polsce. Więcej też osób przyjmuje komunię
  Diecezja łomżyńska jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę katolików biorących udział w niedzielnych mszach w 2016 roku. Tak wynika z raportu opracowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.
  Mamy więcej wiernych niż średnia w Polsce. Więcej też osób przyjmuje komunię
  Najwyższy odsetek katolików w 2016 roku mieszka w diecezjach tarnowskiej (98,8 proc.), włocławskiej (98,2 proc.), siedlecka (97,8 proc.) i właśnie naszej - łomżyńskiej (97,6 proc.). Ilu z nich rzeczywiście chodzi na msze?

  Na to pytanie odpowiada najbardziej istotna tabela raportu, która przedstawia dominicantes (wierni będący w niedzielę w kościele) i communicantes (osoby przyjmujące komunię). W obu przypadkach diecezja łomżyńska jest powyżej średniej krajowej, która dla dominicantes wynosi 36,7 proc., a dla communicantes - 16 proc. W naszej diecezji na msze chodzi 43,1 proc., a komunię przyjmuje 19,3 proc.

  Najwyższy poziom obu wskaźników odnotowano w diecezji tarnowskiej (dominicantes - 66,9 proc., communicantes - 25,3 proc.). Najbardziej zlaicyzowane (biorąc pod uwagę tylko liczbę wiernych na mszy) są tereny diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz łódzkiej. Ciekawostką jest fakt, że najczęściej Polacy chodzą na nabożeństwa w godz. od 8.00 do 11.00 Dodajmy, że badanie przeprowadzono 16 października 2016 roku.

  Oczywiście Kościół dysponuje o wiele większą liczbą danych, którymi podzielono się w raporcie. Podsumowano m. in. liczbę udzielonych sakramentów. W diecezji łomżyńskiej te statystyki prezentują się następującą: chrzest - 6758, I komunia święta - 5944, bierzmowanie - 6678.

  Kilka słów więcej poświęcimy sakramentowi małżeństwa. W 2016 roku w diecezji łomżyńskiej ślub odbył się 3185 - o 21 mniej niż w 2015 roku. Warto wspomnieć, że pod względem liczby udzielonych małżeństw w przeliczeniu na 1000 katolików nasza diecezja wiedzie prym razem z diecezjami białostocką, drohiczyńską i tarnowską.

  Z małżeństwami - niestety - czasem wiążą się rozwody, także ujęte w kościelnych statystykach. W 2016 roku w naszej diecezji rozstrzygnięto 65 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, którymi zajmował się sąd kościelny pierwszej instancji. Nieważność stwierdzono w 53 przypadkach, wyrok przeciw nieważności wydano 12 razy. Owe wspomnianych 65 spraw to jednak nie wszystkie, które ma na głowie sąd kościelny. Na rok 2017 zostało do rozstrzygnięcia 118 wniosków o unieważnienie ślubu.

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!