MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana nazwiska po ślubie. Jakie dokumenty trzeba wymienić po zmianie stanu cywilnego? Ile to kosztuje?

Justyna Madan
Justyna Madan
Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z szeregiem formalności, warto wiedzieć co i kiedy trzeba załatwić
Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z szeregiem formalności, warto wiedzieć co i kiedy trzeba załatwić 123rf
Czy zmiana nazwiska po ślubie jest konieczna? Nie. Coraz więcej młodych mężatek nie decyduje się na przyjęcie nazwiska męża, zdarza się również, że to panowie po ślubie zaczynają nosić nazwisko swojej żony. Jednak wciąż wiele osób decyduje się na ten krok i po ślubie zmienia nazwisko. Jakie formalności nas w związku z tym czekają, jakie dokumenty trzeba wymienić, ile mamy na to czasu i ile to wszystko kosztuje?

Spis treści

Zmiana nazwiska po ślubie – od czego zacząć?

Gdzie należy zgłosić zmianę nazwiska po ślubie, jakie dokumenty trzeba będzie wyrobić od nowa i czy to się wiąże z kosztami?

Jeżeli chodzi o zmianę nazwiska po ślubie, to możliwości są trzy:

  • pozostajemy przy swoim nazwisku,
  • decydujemy się na nazwisko dwuczłonowe,
  • jeden z małżonków przyjmuje nazwisko drugiego.

Formalności po ślubie – to nie tylko zmiana nazwiska

Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z formalnościami, których trzeba dokonać. Jest to zmiana danych osobowych, bowiem nie tylko zmieniamy nazwisko (jeśli to robimy), ale również stan cywilny. Szacuje się, że około 80 proc. kobiet decyduje się na przyjęcie nazwiska męża, więc to one zazwyczaj zmagają się ze związanymi z tym formalnościami.

Nowym nazwiskiem posługujemy się tuż po podpisaniu aktu ślubu, ale oficjalnie staje się tak, kiedy wymienimy dowód osobisty oraz prawo jazdy, jeśli takie posiadamy. Warto podkreślić, że nie jest to decyzja podjęta raz na zawsze. I nie chodzi tutaj o rozwód, nic z tych rzeczy.

Nazwisko można zmienić w trakcie trwania małżeństwa. W takim przypadku należy złożyć wniosek do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, ważne jest jednak, aby taką prośbę odpowiednio uzasadnić. Przyczyny muszą być sensowne i prawdziwe. Kaprys nie wchodzi w grę. Decyzję otrzymamy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Zmiana dokumentów po ślubie - o czym należy pamiętać? To nie tylko dowód osobisty

Aby wymienić dokumenty, musimy mieć skrócony odpis aktu ślubu. To on będzie podstawą do dokonania odpowiednich zmian. W przypadku ślubu cywilnego akt ślubu otrzymujemy w dniu ceremonii lub pierwszego dnia roboczego po niej. W przypadku ślubu konkordatowego (ksiądz ma obowiązek wysłać dokumenty o zawarciu związku małżeńskiego nie później niż 5 dni od ceremonii), akt ślubu powinniśmy dostać z USC pocztą, a jeśli nie nastąpi to po 14 dniach od ślubu, należy skontaktować się z urzędem.

  • Dowód osobisty – zmiana dowodu po ślubie jest konieczna - jeśli zmieniły się nasze dane, w tym przypadku nazwisko, musimy wymienić dowód osobisty do 3 miesięcy od ślubu. Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć osobiście w urzędzie lub przez internet, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Czas oczekiwania to 30 dni, odebrać trzeba go osobiście, nawet przy składaniu wniosku online. Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.
  • Prawo jazdy i dowód rejestracyjny – Te dokumenty wymieniamy w ciągu 30 dni od otrzymania nowego dowodu osobistego. Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Nowy dokument otrzymamy w ciągu 9 dni roboczych od złożenia wniosku. Koszt nowego dowodu rejestracyjnego to 54,50 zł. Wnioski o oba dokumenty składamy w urzędzie miasta lub gminy, ewentualnie pocztą.
  • Paszport – jeżeli zmieniają się nasze dane, np. nazwisko, to nasz paszport jest ważny przez 60 dni od daty zawarcia związku małżeńskiego. Wymieniamy go w punkcie paszportowym, warto pamiętać, że wniosku nie pobiera się z internetu, wypełnia się wnioski dostępne na miejscu. Koszt wymiany paszportu to 140 zł (minus ewentualne ulgi) i na nowy dokument czekamy do 30 dni, chociaż zazwyczaj odbywa się to szybciej.

Gdzie należy zgłosić zmianę nazwiska?

Nie jest to koniec formalności związanych ze zmianą stanu cywilnego. O nowym nazwisku musimy powiadomić pracodawcę lub Urząd Pracy (jeśli mamy status osoby bezrobotnej). Natomiast to pracodawca powiadamia o zmianach ZUS i Urząd Skarbowy. W przypadku gdy prowadzimy działalność gospodarczą, nazwisko aktualizujemy w urzędach sami – i mamy na to 7 dni.

O zmianie nazwiska musimy również koniecznie powiadomić swój bank. Wówczas otrzymamy nową kartę do konta.

Dane aktualizujemy również w umowach z dostawcami mediów, kartach lojalnościowych, przychodni, bibliotece, u operatora sieci komórkowej, we wszelkich innych umowach, systemie elektronicznym ePUAP i karnetach, np. na siłownię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana nazwiska po ślubie. Jakie dokumenty trzeba wymienić po zmianie stanu cywilnego? Ile to kosztuje? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki