MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Porozumienie Kolei Mazowieckich ze szkołą, 22.11.2019. Uczniowie technikum kolejowego będą lepiej się kształcić

Hanna Chromińska
Dzień Kolejarza w Zespole Szkół w Małkini Górnej
Dzień Kolejarza w Zespole Szkół w Małkini Górnej Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Dzięki temu porozumieniu uczniowie technikum transportu kolejowego będą lepszymi fachowcami.

22 listopada 2019 r. w Małkini Górnej w Zespole Szkół im. St. Staszica podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju i kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Nadano temu uroczystą oprawę, bo 25 listopada – w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy - polscy kolejarze i pracownicy kolei obchodzą swoje święto.

Na uroczystość podpisania porozumienia przyjechali m.in. Czesław Sulima - członek Zarządu spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., dyrektor eksploatacyjny, Donata Nowakowska – dyrektor biura rzecznika prasowego spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., Agata Kruczek - zastępca dyrektora Biura Spraw Pracowniczych spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., Zbigniew Chrupek - starosta, Józef Rostkowski - wicestarosta, Dariusz Rafalik, Grzegorz Rostkowski i Stefan Rostkowski - radni powiatu, Bożena Kordek - wójt gminy, dyrektorzy szkół powiatowych i gminnych, nauczyciele i uczniowie.

Zaczęło się trzy lata temu

Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół w Małkini krótko podsumowała 4 lata funkcjonowania Technikum Transportu Kolejowego.

- W roku 2016 ogłaszając nabór do klasy kształcącej techników transportu kolejowego musieliśmy nie tylko sprostać wymaganiom organizacyjnym związanym z nowym kierunkiem kształcenia w naszej szkole, ale też zainteresować nim młodzież i pozyskać zainteresowanie branży kolejowej czyli przyszłych pracodawców.

Obecnie w technikum transportu kolejowego w pięciu oddziałach zdobywa wiedzę 136 uczniów – 55 dziewcząt i 81 chłopców. Wśród nich jest 12 stypendystów PKP PLK S.A. i 6 stypendystów PKP Cargo S.A. W klasie piątej do matury przygotowuje się 32 uczniów, którzy jako pierwsi absolwenci sprawdzą się na rynku pracy.

- Jesteśmy pewni, że dzięki wielokierunkowej współpracy naszej szkoły z branżą kolejową wiedza nabyta w ciągu pięciu lat nauki zapewni naszym absolwentom satysfakcjonujący debiut zawodowy. - powiedziała dyrektor Agnieszka Gaś. -

Zachęceni sukcesem edukacyjnym, jakim okazało się nasze technikum, planujemy w przyszłym roku uruchomienie drugiego kierunku kolejowego i już zapraszamy do „Staszica” osoby zainteresowane kształceniem w kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Co zawiera porozumienie?

Dyrektor Czesław Sulima, starosta Zbigniew Chrupek i wójt Bożena Kordek podkreślali rolę kolei w rozwoju Małkini Górnej i okolic oraz nie kryli zadowolenia, że podtrzymywanie wielopokoleniowych kolejarskich tradycji rodzinnych stwarza młodym ludziom dobry start w życie zawodowe.

Porozumienie uroczyście podpisane przez Czesława Sulimę, Agnieszkę Gaś i Zbigniewa Chrupka zapewnia uczniom technikum transportu kolejowego odbywanie praktyk zawodowych w Spółce Koleje Mazowieckie i naukę zawodu z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Najlepsi uczniowie TK zostaną przez Koleje Mazowieckie objęci systemem stypendialnym, a absolwenci będą mogli odbywać w tej firmie staż zawodowy.

Kolej w obiektywie i Kolejada

Po podpisaniu porozumienia wręczono nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Kolej w obiektywie”. Pierwszą nagrodę za najlepsze zdjęcie otrzymała Katarzyna Suska z kl. I TK a, II miejsce zajął Jakub Sówka z kl. I TK b, a trzecie Jakub Dąbrowski z kl. IV TK. W kategorii szkół podstawowych nagrodę otrzymał Cezary Sierota z kl. VII SP nr 2 im. F. Chopina w Małkini Górnej.

Na zakończenie uroczystości rozegrano pierwszą w historii szkoły Kolejadę czyli błyskawiczny turniej wiedzy o kolei. Formułę Kolejady wzorowano na telewizyjnej Familiadzie - zmaganiom drużyny konduktorów i maszynistów towarzyszyły typowe dla Familiady efekty dźwiękowe oraz dowcipy z kategorii „sucharów” (oczywiście na tematy kolejowe). Po czterech rundach lepsza okazała się ekipa konduktorów. Zwycięzcy otrzymali wielki bon w wysokości 100 zł uprawniający do przejazdu Kolejami Mazowieckimi, a maszyniści zostali nagrodzeni dużymi brawami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki