Małkinia Górna. Porozumienie Kolei Mazowieckich ze szkołą, 22.11.2019. Uczniowie technikum kolejowego będą lepiej się kształcić

Hanna Chromińska

Wideo

Zobacz galerię (58 zdjęć)
Małkinia Górna. Dzięki temu porozumieniu uczniowie technikum transportu kolejowego będą lepszymi fachowcami.

22 listopada 2019 r. w Małkini Górnej w Zespole Szkół im. St. Staszica podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju i kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Nadano temu uroczystą oprawę, bo 25 listopada – w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy - polscy kolejarze i pracownicy kolei obchodzą swoje święto.

Na uroczystość podpisania porozumienia przyjechali m.in. Czesław Sulima - członek Zarządu spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., dyrektor eksploatacyjny, Donata Nowakowska – dyrektor biura rzecznika prasowego spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., Agata Kruczek - zastępca dyrektora Biura Spraw Pracowniczych spółki Koleje Mazowieckie - KM sp. z. o.o., Zbigniew Chrupek - starosta, Józef Rostkowski - wicestarosta, Dariusz Rafalik, Grzegorz Rostkowski i Stefan Rostkowski - radni powiatu, Bożena Kordek - wójt gminy, dyrektorzy szkół powiatowych i gminnych, nauczyciele i uczniowie.

Zaczęło się trzy lata temu

Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół w Małkini krótko podsumowała 4 lata funkcjonowania Technikum Transportu Kolejowego.

- W roku 2016 ogłaszając nabór do klasy kształcącej techników transportu kolejowego musieliśmy nie tylko sprostać wymaganiom organizacyjnym związanym z nowym kierunkiem kształcenia w naszej szkole, ale też zainteresować nim młodzież i pozyskać zainteresowanie branży kolejowej czyli przyszłych pracodawców.

Obecnie w technikum transportu kolejowego w pięciu oddziałach zdobywa wiedzę 136 uczniów – 55 dziewcząt i 81 chłopców. Wśród nich jest 12 stypendystów PKP PLK S.A. i 6 stypendystów PKP Cargo S.A. W klasie piątej do matury przygotowuje się 32 uczniów, którzy jako pierwsi absolwenci sprawdzą się na rynku pracy.

- Jesteśmy pewni, że dzięki wielokierunkowej współpracy naszej szkoły z branżą kolejową wiedza nabyta w ciągu pięciu lat nauki zapewni naszym absolwentom satysfakcjonujący debiut zawodowy. - powiedziała dyrektor Agnieszka Gaś. -

Zachęceni sukcesem edukacyjnym, jakim okazało się nasze technikum, planujemy w przyszłym roku uruchomienie drugiego kierunku kolejowego i już zapraszamy do „Staszica” osoby zainteresowane kształceniem w kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Co zawiera porozumienie?

Dyrektor Czesław Sulima, starosta Zbigniew Chrupek i wójt Bożena Kordek podkreślali rolę kolei w rozwoju Małkini Górnej i okolic oraz nie kryli zadowolenia, że podtrzymywanie wielopokoleniowych kolejarskich tradycji rodzinnych stwarza młodym ludziom dobry start w życie zawodowe.

Porozumienie uroczyście podpisane przez Czesława Sulimę, Agnieszkę Gaś i Zbigniewa Chrupka zapewnia uczniom technikum transportu kolejowego odbywanie praktyk zawodowych w Spółce Koleje Mazowieckie i naukę zawodu z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Najlepsi uczniowie TK zostaną przez Koleje Mazowieckie objęci systemem stypendialnym, a absolwenci będą mogli odbywać w tej firmie staż zawodowy.

Kolej w obiektywie i Kolejada

Po podpisaniu porozumienia wręczono nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Kolej w obiektywie”. Pierwszą nagrodę za najlepsze zdjęcie otrzymała Katarzyna Suska z kl. I TK a, II miejsce zajął Jakub Sówka z kl. I TK b, a trzecie Jakub Dąbrowski z kl. IV TK. W kategorii szkół podstawowych nagrodę otrzymał Cezary Sierota z kl. VII SP nr 2 im. F. Chopina w Małkini Górnej.

Na zakończenie uroczystości rozegrano pierwszą w historii szkoły Kolejadę czyli błyskawiczny turniej wiedzy o kolei. Formułę Kolejady wzorowano na telewizyjnej Familiadzie - zmaganiom drużyny konduktorów i maszynistów towarzyszyły typowe dla Familiady efekty dźwiękowe oraz dowcipy z kategorii „sucharów” (oczywiście na tematy kolejowe). Po czterech rundach lepsza okazała się ekipa konduktorów. Zwycięzcy otrzymali wielki bon w wysokości 100 zł uprawniający do przejazdu Kolejami Mazowieckimi, a maszyniści zostali nagrodzeni dużymi brawami.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie