MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lampy uliczne na wiatr i słońce zaświecą w Małkini

M. Dylewski
Jest szansa, że w nocy na ulicach całej gminy Małkinia będzie widno. Nie będzie już gaszenia latarni w wieczorami lub włączania tylko "co drugiej". Jest pomysł co zrobić, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej i jednocześnie oświetlić wszystkie gminne miejscowości. Pomóc ma w tym słońce i wiatr.
Lampy takie nie są nowością. Święcą już w niejednej gminie w Polsce, m.in. w Chełmcu.
Lampy takie nie są nowością. Święcą już w niejednej gminie w Polsce, m.in. w Chełmcu.

Lampy takie nie są nowością. Święcą już w niejednej gminie w Polsce, m.in. w Chełmcu.

Ostatnia sesja Rady Gminy Małkinia Górna była bardzo burzliwa i obfita w uchwały. Jedną z nich była ta dotycząca funduszy sołeckich. Radni przegłosowali, że w roku 2012 każde sołectwo otrzyma kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na najpotrzebniejsze inwestycje we wsi. W swojej uchwale wskazali oni jednak propozycję spożytkowania tych pieniędzy na całonocne oświetlenie sołectwa. Ich pomysł dotyczy zakupu przez wsie ulicznych lamp hybrydowych.

Lampy takie nie są nowością. Święcą już w niejednej gminie w Polsce, m.in. w Chełmcu.

- Obserwowałem uważnie, jak spisują się te lampy i jestem mile zaskoczony. Potrafią świecić nawet przez szesnaście godzin i do tego bardzo jasno - cieszy się Bernard Stawiarski, wójt Chełmca. Jednocześnie zapowiada, że w przyszłym roku postara się pozyskać z zewnętrznych źródeł około milona złotych na zakup tego typu urządzeń.

Lampy hybrydowe mają sporo zalet - mogą być usytuowane w dowolnym miejscu. Są znakomitym rozwiązaniem na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii. Energię elektryczną potrzebną do oświetlenia lampy generują za pomocą solarów. Kiedy słońce przestaje świecić, a pojawia się wiatr, to potrzebną energię dostarczają siłownie wiatrowe umieszczone na samym szczycie słupa.

Ich instalacja jest szybka i łatwa, nie wymaga konsultacji z lokalnym zakładem energetycznym. Każda z lamp jest autonomiczna, gotowa do działania natychmiast po zainstalowaniu. Źródłem energii jest panel słoneczny i turbina wiatrowa. Autonomia lampy wynosi nawet 3 dni, może pracować do 14-15 godzin na dobę.

Daje to naprawdę duże możliwości i ogromne oszczędności. Nie trzeba płacić rachunków do Zakładu Energetycznego, lampy można postawić niemalże w każdym miejscu - tam, gdzie jest zapotrzebowanie na oświetlenie ulicy, placu, szkolnego boiska, parkingu, garaży, parków, dróg dojazdowych, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych, przejść dla pieszych.

Dzięki temu pomysłowi już niedługo w Małkini będzie jak w Las Vegas, tyle, że prąd będzie darmowy.
Teraz decyzja należy do sołeckich rad. Czy zdecydują się zrezygnować z remontu remizy, poprawy lokalnej drogi, budowy placu zabaw? Czy zechcą pieniądze zainwestować w nowość, która może okazać się strzałem w 10 ??

Dla zainteresowanych podajemy specyfikację techniczną jednej z planowanych do montażu lamp.
Typ lampy - HPTDL56,

- słup - wysokość 6,5m - mierzona od ziemi do źródła światła ( całość 8,5m)
- słup wzmocniony (strefa wiatrowa I)
- zabezpieczenie antykorozyjne i wykończenie słupa - ocynk
- skrzynia na akumulatory - w gruncie wykonana ze stali nierdzewnej 316
- źródło światła - LED 1x 56W (dwa moduły niezależnie sterowane po 28W), barwa światła do wyboru zimna biała (5000~7000K) lub ciepła biała (3000~4000K).
- turbina wiatrowa
- panel solarny
- akumulator żelowy
- czas pracy - 10-15h
- autonomia (praca ciągła w skrajnie niekorzystnych warunkach) - min.3-4dni
- sposób włączania - czujnik zmierzchowy lub czasowy
- warunki klimatyczne dla całej lampy -25-50 st.c.
- wodoszczelność oprawy : IP65
- kontroler sterujący
- sensor temperatury zewnętrznej i temperatury akumulatora.
- regulacja pracy oprawy LED - możliwość ustawienia dwóch czasów pracy obu modułów LED niezależnie, w pełnym zakresie czasowym z uwzględnieniem pór roku.
- gwarancja - 24 miesiące

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki