Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korony dla Maryi i jej mamy. Niecodzienny odpust w Prostyni

Mieczyslaw Bubrzycki
Bp Antoni Dydycz koronuje figury Maryi oraz Św. Anny
Bp Antoni Dydycz koronuje figury Maryi oraz Św. Anny
Pierwszy raz święta Anna ukazała się w Prostyni ponad pięćset lat temu.

Poleciła wówczas wybudować we wskazanym miejscu kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Objawienie to jest udokumentowane, a jego autentyczność potwierdził Synod Diecezji Łuckiej w 1589 roku.

W niedługim czasie Święta Anna ukazała się pewnemu człowiekowi w pobliskiej wsi Złotki, skąd kazała się przewieźć przez bagna do Prostyni. Po szczęśliwym dotarciu do celu, wyjawiła kim jest i wyjaśniła, że przybyła tu, aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej.

Drugie objawienie się Świętej Anny przekazywane było przez pokolenia w formie ustnej, oficjalnie spisane zostało przez ks. Stefana Obłozę w 1904 roku.

Przez długi czas w Prostyni funkcjonowały dwa kościoły: jeden ku czci Trójcy Świętej, drugi ku czci Świętej Anny. Obecnie jest jedna świątynia - sanktuarium pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowna Statua Trójcy Przenajświętszej, a powyżej lipowa rzeźba Świętej Anny nauczającej Maryję wykonana przez H. Bąkowskiego w 1914 roku. Wcześniej figura ta znajdowała się w kapliczce naprzeciwko kościoła, w miejscu drugiego objawienia Świętej. W połowie lat 90- tych po renowacji znalazła miejsce w ołtarzu głównym w kościele, w kapliczce pozostawiono jej wierną kopie.

Od dwóch lat w odpust Świętej Anny w Prostyni organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W tym roku odpust i druga pielgrzymka połączone były z uroczystą koronacją figury Świętej Anny.

Głównym punktem odpustowych uroczystości 24 lipca była msza św. celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Przybyły na nią dwie piesze pielgrzymki: z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych, wielu księży z bliższych i całkiem dalekich parafii, także z zagranicy oraz kilkutysięczna rzesza pielgrzymów zmotoryzowanych i parafian prostyńskich. Kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przywitał przybyłych gości

Po homilii odbyła się koronacja figury Świętej Anny i Maryi. Korony ufundowane zostały przez parafian prostyńskich z okazji 500- lecia utworzenia parafii Prostyń.

Pod koniec mszy odbyło się odnowienie przyrzeczeń przez wszystkich małżonków zgromadzonych w kościele, a po mszy wokół kościoła przeszła procesja eucharystyczna. Nabożeństwo zakończyło się uroczystym "Te Deum". Potem wszyscy mieli okazję adorować ołtarz i uczestniczyć w tradycyjnej koronacji koronami Świętej Anny - wianki, które zostawiła Święta Anna w 1514 roku zamknięte zostały w srebrnej koronie, którą kapłan dotyka głów wiernych.

Po mszy licznie przybyli pielgrzymi udali się na posiłek obok plebanii przygotowany przez ks. proboszcza, parafialną Akcja Katolicką i mieszkańców parafii: bigos, kiełbaski z grilla, smalec, ogórki, pomidory, niezliczona ilość ciast i napoje. Nikt nie odszedł głodny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki