Koncerty, festyny, zawody sportowe - tego chcą wyszkowianie

Elwira Kosewska
Na festynach i koncertach - tak wyszkowianie chcą spędzać wolny czas
Na festynach i koncertach - tak wyszkowianie chcą spędzać wolny czas E. Kosewska
Koncerty, pikniki rodzinne, festyny i zawody sportowe - to najbardziej pożądane przez wyszkowian formy spędzania wolnego czasu i obcowania z kulturą i rozrywką. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik".

Badanie potrzeb kulturalnych wyszkowian zostało zrealizowane w 2009 roku w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby mieszkańców, czego oczekują od ośrodka kultury, co zrobić, by ośrodek mógł sprostać tym oczekiwaniom, więcej - jak rozbudzać potrzeby mieszkańców, subtelnie je kształtować.

Badania zostały przeprowadzone przez studentów Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Ankieterzy przeprowadzili wywiady i opracowali wyniki dotyczące ponad tysiąca osób. W badaniu wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Wyszków. Rozmowy były prowadzone z respondentami różnych grup wiekowych i płci. Respondenci zostali podzieleni na dwa rodzaje grup: pierwsza to osoby pozyskane w doborze losowym, napotkane na ulicach miasta Wyszków. Do drugiej grupy należały tylko osoby, które uczęszczały na zajęcia w WOK "Hutnik".

- Zebrany został obszerny materiał, który obrazuje, w jaki sposób zaspokajane są obecnie potrzeby kulturalne wyszkowian, ale także jakie są oczekiwania respondentów. By Ośrodek tętnił życiem, sale w czasie imprez były pełne, ale przede wszystkim - by wychodzący z naszego Ośrodka byli zadowoleni z tego, co przeżyli, czego doświadczyli - mówi Artur Laskowski, dyrektor WOK “Hutnik".

Masowe potrzeby

Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu przez wyszkowian - i to zarówno tych korzystających z oferty WOK “Hutnik", jak i nie uczesnticzących w jego zajęciach - są spotkania z rodziną i znajomymi. Równie “popularny" jest odpoczynek w domu, a wówczas - oglądanie telewizji. Znaczna część wyszkowian chętnie jednak korzysta ze spacerów i uprawia sport. Mieszkańcy Wyszkowa, którzy nie uczestniczą w zajęciach ośrodka kultury, zwykle nie mają stałego planu dnia i wykorzystują czas wolny w zależności od sytuacji.

Wśród przedsięwzięć, w których wyszkowianie najchętniej by uczestniczyli, i których brak odczuwają, na pierwszym miejscu znalazły się koncerty (ponad 60 proc. pytanych). Na drugim miejscu deficytowych imprez znalazły się pikniki rodzinne/ festyny. Trzecie miejsce zajmują zawody sportowe. Najrzadziej wskazywanym rodzajem przedsięwzięcia kulturalnego były kursy doszkalające. Widać zatem, że wyszkowianie tęsknią za kulturą masową, integrującą lokalną społeczność i pozwalającą realizować swoje zainteresowania i pasje w szerszym gronie ludzi o zbliżonych upodobaniach.

Wyszkowianie - zwłaszcza młodzi - zauważają braki w infrastrukturze sportowej (boisko do koszykówki, skate park), które nie sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Dorośli podkreślają brak miejsca do ciekawego i aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Szczególnie rodzice podkreślali, że wyposażenie WOK “Hutnik" i infrastruktura towarzysząca nie sprzyja rodzinom. Brakuje miejsca, w którym rodzice mogą usiąść, napić się kawy, porozmawiać. Bardzo wielu uczestników proponowało stworzenie przyjaznej kawiarenki, gdzie można spotkać się przed zajęciami, poczekać na dzieci zamiast wracać do domu.

Od przedszkolaka do seniora

Badania dużo mówią o roli WOK “Hutnik" w zaspokajaniu kulturalnych potrzeb wyszkowian. Ośrodek jest postrzegany przez mieszkańców jako bardzo ważny element życia społecznego i jest oceniany w zdecydowanej większości pozytywnie. Jednak wśród osób nieuczestniczących w zajęciach "Hutnika" ponad 1/5 ankietowanych nie spotkała się z żadnymi opiniami na temat ośrodka. Mieszkańcy nie rozmawiają ze sobą o życiu kulturalnym Wyszkowa, ponad połowa społeczności Wyszkowa nie zna oferty ośrodka kultury. Jest to najprawdopodobniej spowodowane brakiem zainteresowania uczestnictwem w zajęciach, ale również pokazuje niedoskonałości w sposobie docierania do mieszkańców z informacją o ofercie.

Ponad 30 proc. mieszkańców nie znajduje w ofercie interesujących zajęć i proponuje rozszerzenie ich katalogu. Równie ważne jest obniżenie opłat za zajęcia - często padały odpowiedzi dotyczące drogich lekcji gry na gitarze, szczególnie wśród młodzieży. Także osoby nieuczestniczące w stałych formach zajęć Ośrodka narzekały, że interesujące je wydarzenia kulturalne są bardzo drogie i uniemożliwiają im korzystanie z ciekawych propozycji.

Wśród korzystających z oferty WOK “Hutnik" najpopularniejsze są zajęcia taneczne, muzyczne, nauka języka obcego, zajęcia sportowe. Chętniej i częściej w zajęciach uczestniczą dziewczęta i kobiety. Ankietowani zwracali uwagę na potrzebę rozszerzenia oferty "Hutnika" o zajęcia skierowane do osób starszych tak aby obejmowały one wszystkie grupy wiekowe - od przedszkolaka po seniora. Zdaniem badanych, dotychczasowa oferta jest dość uboga. Starsze osoby, głównie panie, chętnie brałyby udział w warsztatach tkackich czy gimnastyce, panom zaś brakowało zajęć, w czasie których mogliby pograć w brydża czy szachy. Zarówno starszym, jak i młodszym osobom w ofercie ośrodka brakuje zajęć integrujących te dwie grupy. Dobrym pomysłem wydaje się być prowadzenie cyklicznych wykładów na temat historii Ziemi Wyszkowskiej, obyczajowości.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kamilla
mnie się bardzo podobała daniwje organizowana impreza TRAKTAK na ul. Daszyńskiego, do dzisiaj pamiętam te tancerki wykonujące sambę którą rozgrzały całe miasto
m
mjs
W Łochowie organizują Summer Sound Carnival. Muzyka elektroniczna. Miło by było zrobić coś takiego w Wyszkowie, na wolnym powietrzu, na Stadionie, całe boisko do tańca. Miodna impreza by była.
951659659
tu nie potrzeba żadnych badań żeby wiedzieć co potrzeba wyszkowianom. A propos ile kasy bierze się za takie badanie może by się zgłosił następnym razem do przeprowadzenia takiego badania, nie takie rzeczy robiło się na studiach aby dobrą kasę płacili.
w
wyszko
No tak, rozrywka dla mas...
Dodaj ogłoszenie