Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Kadzidle. 29.04.2023. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Na koncert zaprosiło Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.

To było wyjątkowe wydarzenie. W Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle wystąpiła Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Muzyka klezmerska porwała publiczność, choć ta nie dała się… zaprosić do tańca. Będzie jeszcze jednak ku temu okazja. Lider Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego Wojciech Szroeder tłumaczył publiczności w CKK, że muzyka klezmerska to przede wszystkim muzyka weselna. A wszak Kadzidło słynie na całą Polskę z Wesela Kurpiowskiego.

- Mamy nadzieję zagrać u was kiedyś na Weselu Kurpiowskim – mówił Wojciech Szroeder.

Wójt Dariusz Łukaszewski oczywiście zapewnił, że miejsce dla klezmerów z Suwalszczyzny na Weselu Kurpiowskim jest zawsze zarezerwowane…

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Zespół tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z po-granicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia. Dzisiaj sejneńscy muzycy grają w najciekawszych formacjach muzyki tradycyjnej, współczesnej i improwizowanej. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki