Kolędy przetrwania i nadziei - wydarzenie odbędzie się w sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce 13.01.2024

Materiał informacyjny Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Jakże różne od naszych były życzenia szeptane przy łamaniu opłatka ponad 80 lat temu; jak ubogie były potrawy, które zamiast w dwunastu daniach mieściły się w poobijanej blaszanej misce. Wiele zmieniło się od czasów II wojny światowej, choć tradycja – nauczycielka wierności od pokoleń – wciąż zasiada przy świątecznym stole, by zaintonować kolędy śpiewane kiedyś przez naszych dziadków.

Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska (...). Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności – chwalił polskie kolędy Adam Mickiewicz w prelekcjach paryskich wygłoszonych w Collège de France w 1841 roku. Z dumą przytaczamy te słowa, szacując, że łącznie w polskich kantyczkach i śpiewnikach – np. ks. Mioduszewskiego, Oskara Kolberga, ks. Jana Siedleckiego czy Karola Miarki z Mikołowa – znajduje się ponad 500 pieśni bożonarodzeniowych. Nasuwa się pytanie, ile z nich znamy i śpiewamy. Odpowiadając dyplomatycznie – wciąż za mało.

Kolędy przetrwania i nadziei - wydarzenie odbędzie się w sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce 13.01.2024

Na inny czas

O Matko, odłóż dzień narodzenia / Na inny czas / Niechaj nie widzą oczy stworzenia / Jak gnębią nas – przejmujące słowa wyjęte z Kolędy warszawskiej z 1939 roku autorstwa Stanisława Balińskiego stały się tytułem płyty Na inny czas, którą Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej wydało pod koniec 2022 roku. W trakcie wertowania śpiewników natrafiono na wzruszające teksty, które oprócz treści religijnych i radosnych wyrażały ludzką niemoc, rozpacz i ogromną tęsknotę – za Ojczyzną i Bliskimi, ale przede wszystkim za wolnością, uwięzioną i upokorzoną za drutem kolczastym obozów jenieckich. W myśl misji Instytutu, by ocalać od zapomnienia, zrodził się pomysł, by wyśpiewać na nowo kolędy, które powstawały w sowieckich łagrach, obozach koncentracyjnych i zagłady czy bombardowanych miastach. Autorzy zaprezentowanych na płycie kolęd – m.in. Halina Golczowa, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Borowski – nakreślili niezwykły obraz naszych rodaków, którzy przetrwali najgorsze życiowe próby. Pomimo niewyobrażalnie trudnych doświadczeń otrzymujemy między strofami krzepiący przekaz: Choć chłodno i głodno, lecz między swemi.

Niewesołe były to święta

Na naszej sali nucono cichutko kolędy i „Jeszcze Polska nie zginęła…”. Mówiliśmy, że musimy przeżyć i przetrwać. Opowiadaliśmy, co kto czytał, swoje różne przeżycia. Były to zajęcia patriotyczno-wychowawcze. To podtrzymywało na duchu – czytamy fragment relacji Stanisława Ciencieli (źródło: Archiwum PMA-B). Szczęście mieli ci więźniowie, którzy mogli zasiąść przy prowizorycznym stole z cudem zdobytymi skromnymi zapasami z paczek żywnościowych. Widok choinek, pod którymi układano stosy zwłok mężczyzn zabitych przez SS-manów, na zawsze wrył się w pamięć świadków. Uroczystość wigilijna była smutna. Przypominała ona dom, rodzinę, krewnych, znajomych. Śpiewaliśmy kolędy, zapominając na chwilę o rzeczywistości. Harmonista Stasiek pięknie grał różne piosenki polskie, Cygan Jakub na skrzypcach. Stało się raźniej i weselej. (…) O tej uroczystości z muzyką musiała się dowiedzieć załoga obozowa SS-mańska, na skutek czego 6 stycznia 1943 roku całe nasze komando wzięto pod blok 24, gdzie staliśmy do wieczora pod dozorem SS-manów. Przeczuwaliśmy, że coś niedobrze będzie z nami – relacjonuje Artur Karpik (źródło: Archiwum PMA-B), jeden z nielicznych, który ocalał tego dnia spośród swoich towarzyszy. Kazimierz Brzeski z KL Auchwitz-Birkenau wspomina: Ktoś przyniósł mały świerk, po czym ubrano go ozdobami wykrojonymi z marchwi i buraków, zrobiono z białej bibułki z kantyny łańcuch, na stole postawiono drzewko i koledzy zaczęli śpiewać kolędy po polsku. Ja leżałem pod ścianą i płakałem rzewnymi łzami. To był najsmutniejszy moment z mego pobytu w obozie.

Śpiewam dla Ciebie, Dziecino

Do projektu Instytutu Pamięci Narodowej Na Inny czas, w ramach którego nagrano album (LINK) i teledysk (LINK) oraz wyprodukowano dwa koncerty (LINK), zaproszono wielu artystów – m.in. Katarzynę Cerekwicką, Gabrielę Mościcką, Karolinę Niebrzegowską, Kubę Badacha, Łukasza Reksa, Łukasza Zagrobelnego, Chór Cantores Veiherovienses, orkiestrę pod dyrekcją Tomasza Chyły. Wypełnione po brzegi wnętrza kościołów i duże zainteresowanie albumem na kanale IPNtv to dowód na to, że w społeczeństwie tli się tęsknota za wspólnym kolędowaniem i poznawaniem utworów zapomnianych, a jednocześnie frapująco opowiadających polską historię. Na kanwie tych obserwacji powstały więc kolejne projekty muzyczne – Kolęda przetrwania oraz Kolęda nadziei. W grudniu 2023 roku odbyło się sześć koncertów, m.in. w Warszawie, Gdańsku oraz Chmielnie. Kolęda nadziei zawitała też do Berlina, gdzie została entuzjastycznie przyjęta przez Polonię w bazylice św. Jana w dzielnicy Neukölln. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z z Ambasadą RP w Berlinie, Instytutem Polskim oraz Polską Misją Katolicką w Berlinie.

– Jeżeli chodzi o frekwencję, byliśmy pozytywnie zaskoczeni, niektórzy przybyli na nasz koncert z odległych dzielnic, poświęcając na dojazd nawet godzinę. Uważamy to za ogromny sukces – przyznaje Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN. – Mieszkający w Berlinie Polacy dali sygnał, że chcą takich wydarzeń i że tęsknią za nimi. (…) Ludzie podchodzili do nas, dziękowali, mówili, że to bardzo dobry projekt i zapraszają nas częściej.

Kolędy przetrwania i nadziei - wydarzenie odbędzie się w sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce 13.01.2024
Kolędy przetrwania i nadziei - wydarzenie odbędzie się w sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce 13.01.2024

Warsztaty kolędowe

Biorąc pod uwagę zainteresowanie historycznymi kolędami, Instytut Pamięci Narodowej przygotował styczniowe warsztaty wokalno-historyczne dla dzieci z pomorskich szkół. Przez kilkadziesiąt godzin młodzież będzie się uczyć mniej znanych kolęd, ćwiczyć emisję głosu oraz uczestniczyć w zajęciach z historykiem, by wziąć udział w zwieńczeniu projektu – koncertach z cyklu Kolęda nadziei w Borowie koło Kartuz oraz Gdańsku-Sobieszewie. Podobne warsztaty muzyczne miały miejsce w listopadzie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież garnie się do tego typu inicjatyw edukacyjnych, które dają im możliwość twórczej realizacji.

Kolęda przetrwania

W polskiej tradycji przyjęło się śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli Święta Ofiarowania Pańskiego. By należycie wykorzystać ten czas, w kalendarzu artystycznym Instytutu Pamięci Narodowej znalazło się sześć kolejnych koncertów kolędowych, które wykona zespół Zagan Acoustic wraz z Agnieszką Brenzak-Guz, Patrycją Kunert oraz Karoliną Leszko. – W styczniu zapraszamy do Nysy (6 stycznia), Ostrołęki (13 stycznia), Szczepankowa i Łomży (14 stycznia), Lublina (19 stycznia) oraz Zamościa (19 stycznia) – opowiada dyrektor Krystian Iwanow. – Poza tradycyjnymi pieśniami usłyszymy również kolędy patriotyczne w aranżacjach kompozytora Krzysztofa Falkowskiego, m.in. Lulajże, Jezuniu, na polskiej ziemi, Kolędę warszawskich powstańców, Kolędę złą, Kolędę katyńską. Kolędy przetrwania, które zostaną zaprezentowane 13 stycznia o godz. 19.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (ul. Wiktora Gomulickiego 1A), niosą w sobie pamięć, nadzieję, ale i hołd dla tych, którym przyszło żyć w niewoli lub samotnie poza granicami kraju. Specjalnie na okoliczność tego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej przygotował foldery ze wspomnieniami o Świętach Bożego Narodzenia spędzanych w obozach koncentracyjnych. Koncertowi będzie też towarzyszyć wystawa Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia – 12 marca 1945 roku przygotowana wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W 1942 roku Marian Hemar napisał Kolędę („Raju utracony, kraju opuszczony”), a Halina Golczowa Kolędę łagrową. W tym samym roku w wigilijnym wydaniu tygodnika konspiracyjnego wydawanego w stolicy podczas okupacji niemieckiej pojawiły się zwięzłe życzenia: „Biuletyn Informacyjny” śle polskim sercom – sercom krwawiącym i sercom płonącym – jedno tylko życzenie: wytrwania. Niech będzie to słowo klucz do odczytania słów kolęd patriotycznych, ale i historii wojennych, które często urwały się zbyt szybko.

Małgorzata Matysek

Kolędy przetrwania i nadziei - wydarzenie odbędzie się w sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce 13.01.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki