Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa w Smoleńsku. Pierwsza rocznica. Od rana Polacy oddają hołd ofiarom

sxc.hu
sxc.hu
Niemal w całej Polsce odbyły się dziś obchody pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. W Ostrołęce oficjalne obchody rocznicy odbyły się w czwartek, 7 kwietnia.

Warszawa

O godz. 7.00 rano na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne, z wyłącznym udziałem rodzin i najbliższych osób, które zginęły rok temu w katastrofie pod Smoleńskiem.

Przed rokiem 10 kwietnia o godz. 7.27 z lotniska wystartował samolot TU-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz 94 innymi osobistościami na pokładzie, które udawały się do Katynia na uroczyste obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot rozbił się pod Smoleńskiem o godz. 8.41 podchodząc do lądowania.

Poranne nabożeństwo zakończyło się przed godziną 9.00. Po nim rodziny udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbędą się uroczystości państwowe.

Centralnym punktem niedzielnych obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie byłą msza św. w intencji ofiar odprawiona w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Wzięły w niej udział rodziny ofiar, biskupi, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego.

Wieczorem, w warszawskiej Katedrze Polowej WP zostanie odprawiona msza św. za biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie.

Politycy PiS złożyli wieniec przed Pałacem Prezydenckim

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami tej partii złożyli wieniec przed Pałacem Prezydenckim.

Wcześniej - podobnie jak ma to ostatnio miejsce każdego 10. dnia miesiąca - Jarosław Kaczyński wraz z grupą polityków PiS, wzięli udział we mszy świętej w sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim kościele seminaryjnym.

Po złożeniu wieńca, spiker zaczął odczytywać nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej.

W południe przed Pałacem Prezydenckim odbyłą się modlitwa Anioł Pański; później politycy PiS złożą kwiaty i znicze na Powązkach. Pochowany tam jest m.in. Przemysław Gosiewski, znajduje się tam również symboliczny grób Lecha Kaczyńskiego oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po południu w Sali Kongresowej PKiN zainaugurował działalność "Ruch społeczny im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

W trakcie spotkania, z udziałem m.in. polityków PiS oraz osób działających w społecznych komitetach poparcia Jarosława Kaczyńskiego w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, została przyjęta m.in. deklaracja programowa ruchu.
Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziło się około 3 tys. osób.

Kraków

Marta Kaczyńska na grobie rodziców

Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich - Marta, odwiedziła rano grób swoich rodziców w krypcie Katedry na Wawelu.

Marta Kaczyńska weszła do krypty w towarzystwie brata prezydentowej Marii Kaczyńskiej, płk. Konrada Mackiewicza oraz Jana Tomaszewskiego - kuzyna prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Najbliżsi pary prezydenckiej zeszli do krypty ok. g. 8. Przez chwilę modlili się przy sarkofagu pary prezydenckiej.

Następnie dołączyli do nich przedstawiciele PiS m.in. wiceprezesi partii Beata Szydło i Zbigniew Ziobro oraz Andrzej Duda, b. minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W krypcie była też delegacja stoczniowców gdańskich, którzy chcieli oddać hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

Marta Kaczyńska po opuszczeniu krypty nie chciała rozmawiać z mediami. Następnie do krypty weszli przedstawiciele innych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

O g. 10. w Katedrze na Wawelu rozpoczęła się msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy celebrowana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

- Najlepszą formą uczczenia pamięci tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli - mówił w homilii podczas niedzielnej mszy św. na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kardynał apelował o zastanowienie, czy nie potrzebujemy duchowego wyzwolenia, wyjścia z - jak się wyraził - "grobów naszego egoizmu osobistego, a czasem zbiorowego, partyjnego", i czy nie potrzebujemy "wyjścia z obszarów jałowej niechęci, nieżyczliwości oraz irracjonalnych uprzedzeń".

"Nasza ojczyzna potrzebuje ludzi o światłych umysłach i gorących sercach, gotowych troszczyć się ofiarnie o dobro wspólne i podjąć służbę dla społeczności. Wielu z tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wybrało taką drogę. Najlepszą formą uczczenia ich pamięci jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli" - podkreślił metropolita krakowski.

Marsz pamięci w Krakowie

Około 600 osób - według szacunków policji - uczestniczyło w Marszu Pamięci, zorganizowanym w Krakowie w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Manifestanci przeszli z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński. Marsz był inicjatywą społeczną

Przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed tablicami w Sejmie

Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie prezydiów obu izb parlamentu, premier oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożyli w rano kwiaty przed tablicami upamiętniającymi w Sejmie parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

W Kwaterze Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, odbyła się uroczystość upamiętniająca pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięci ofiar katastrofy; następnie odegrano hymn państwowy.

Na Powązkach Wojskowych są byli m. in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ministrowie oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. W uroczystościach uczestniczyli także bliscy ofiar katastrofy.

- Minął rok od katastrofy smoleńskiej; z tej perspektywy można zobaczyć ogrom dramatu i bólu, który przejął państwo polskie i naród - mówił w niedzielę na warszawskich Powązkach prezydent Bronisław Komorowski.

- Pozostaje odpowiedzialność za dziedzictwo, które pozostawiły po sobie ofiary katastrofy smoleńskiej; nie możemy ich zawieść - powiedziała w niedzielę Jolanta Przewoźnik, wdowa po sekretarzu Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeju Przewoźniku. - Odeszli, lecz stale są blisko, odeszli, ale żyją w swoich dziełach.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem znajduje się u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Część głównej białej bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Oddali życie w służbie ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" oraz listę ofiar.

Tłumy przed Pałacem Prezydeckim

Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się przed południem przed Pałacem Prezydenckim.

Parlamentarzyści PiS pośredniczyli w zapalaniu przed pałacem zniczy, przekazywanych im przez zgromadzonych. Występuje kapela góralska.

O postawienie pomnika ofiar katastrofy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dopominają się autorzy petycji, zbierający pod nią podpisy. Mowa jest w niej o "pomniku światła" przedstawiającym 96 słupów świetlnych ustawionych w szeregu przed dziedzińcem Pałacu Prezydenckiego. O takim właśnie pomniku mówił niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ludzie z całej Polski, chcący uczcić pamięć ofiar katastrofy, gromadzą się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od wczesnych godzin porannych.

Źródło nto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki