Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają w sądach

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają w sądach
Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają w sądach Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Polacy odwołują się do sądów w sprawach kar za brak maseczek, złamanie kwarantanny lub zakazu zgromadzeń. Jak donosi polsatnews.pl, połowa rozpoznanych spraw zakończyła się pozytywnym wynikiem dla ukaranego.

Jak przekazał portal, w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowanych jest obecnie 100 spraw dotyczących skarg na decyzje Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczących kar pieniężnych za łamanie obostrzeń.

Większość złożonych skarg dotyczy kar za naruszenie zakazu przemieszczania , naruszenia obowiązku kwarantanny , naruszenia obowiązku zakrywania ust i nosa, nakazu poddania się obowiązkowej kwarantannie, czy nieprzestrzegania organizowania zgromadzeń.
 
Do sądu zgłoszona została także sprawa nałożenia kary finansowej na przedsiębiorcę za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia prowadzenia działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej.

Na razie rozpoznano 18. W 9 przypadkach sąd odrzucił skargi, w 5 przypadkach uchylił decyzję organu I i II instancji oraz w 4 przypadkach stwierdził nieważność decyzji I i II instancji - chodzi o kary od 5 do 30 tys. zł.

Nie będziemy mogli już nie przyjąć mandatu?

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania ws. o wykroczenia autorstwa PiS zakładający brak możliwości nie przyjęcia mandatu.

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy napisano, że propozycje zawarte w projekcie odnoszą się do dwóch zasadniczych kwestii: nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych oraz zaskarżania mandatów karnych.

W odniesieniu do drugiej kwestii, autorzy projektu zaznaczyli, że „w konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia do sądu”.

Dodano również, że proponowane postępowanie „odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy”.
Projekt autorstwa posłów PiS został skrytykowany zarówno przez opozycję, jak i sojusznika partii rządzącej – Porozumienie Jarosława Gowina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają w sądach - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie