Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kadzidło. Spotkania z Mistrzem - warsztaty letniej edycji cyklu prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury (30.06-2.07.2023)

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Trzydniowe warsztaty zorganizowane zostały przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „KURPIANKA”. W piątek 30 czerwca była mowa m.in. o kurpiowskich tańcach obrzędowych i o tańcu współczesnym, w sobotę 1 lipca jednym z tematów były cechy kurpiowskiej pieśni ludowej.

Podczas sobotnich warsztatów Henryk Gadomski wspomniał m.in. o charakterystycznym "białym głosie" - w taki sposób śpiewa choćby znana Kurpianka - Apolonia Nowak.

- Kiedyś studentka Akademii Muzycznej zwróciła się do mnie, żebym nauczył ją śpiewać białym głosem. Byłem zaskoczony, a studentka nie wiedziała, jaką sobie tym krzywdę chce wyrządzić. Nie jestem zwolennikiem "białego głosu" - przyznał otwarcie. - Może dlatego że prowadzę chór, a śpiewanie białym głosem w chórze nie wchodzi w grę. Niektórzy uwielbiają ten typ śpiewania, a ja nie pozwalam na śpiewanie białym głosem, który, ze względu na technikę, może odprowadzić śpiewających do ruiny.

Co to jest "biały głos"?

- Śpiewa się z bardzo dużym natężeniem głosu i nie pozwala się, nieświadomie zupełnie, by odezwały się rezonatory. Głos, wychodząc z ust omija rezonatory, a one, właściwie wykorzystane, służą wzmacnianiu głosu. Biały głos to śpiewający krzyk - objaśniał Henryk Gadomski. - W niektórych pieśniach ludowych jest cenny, gdy chcemy głosem coś zaakcentować. Ale śpiewanie białym głosem możliwe jest tylko w wysokim rejestrze i powinno być wykonywane wyłącznie przez osoby zdrowe.

Białym głosem zaśpiewały dziewczyny z zespołu "Kurpianka" z Kadzidła.

od 16 lat

Spotkania z Mistrzem - program warsztatów

W sobotę 1 lipca 2023 zaplanowano jeszcze widowisko obrzędowe rozpleciny i spotkanie nt. tańca współczesnego.
W niedzielę 2 lipca 2023 będą dwa tematy: taniec współczesny i kurpiowskie rękodzieło ludowe.

Prowadzący Spotkania z Mistrzem:

Paweł Łaszczych – instruktor tańca ludowego, muzykant, znawca kultury, historii i tradycji kurpiowskich oraz kierownik zespołu folklorystycznego "Kurpianka” z Kadzidła, stypendysta ministra kultury. Przez wiele lat prowadził zajęcia z tańców kurpiowskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Henryk Gadomski – Kurp, etnomuzykolog, regionalista, kompozytor i nauczyciel muzyki; autor licznych publikacji regionalistycznych, m.in.: "Mówimy po kurpiowsku: elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego" czy "Puszcza Kurpiowska w pieśni".

Daniel Leżoń - aktor, tancerz, choreograf. Jego spektakle pokazywane były m.in. w Norwegii, Austrii, Chinach oraz w Ukrainie. Studiował teatr i taniec na Uniwersytecie w Derby, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

„Spotkania z Mistrzem” w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle potrwają do 2 lipca.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki