MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Iwanowski, komendant powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej, żegna się ze służbą. Uroczystość odbyła się 29.01.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Starszy brygadier Janusz Iwanowski objął stanowisko komendanta powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej w 2014 roku. W poniedziałek, 29 stycznia, uroczyście pożegnał się ze służbą. Jego następcą został starszy brygadier Leszek Falbowski, który przez 10 lat był zastępcą odchodzącego na emeryturę komendanta.

Na początku uroczystości, po powitaniu gości, odczytano decyzję mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, Artura Gonery, zgodnie z którą nastąpiło odwołanie st. bryg. Janusza Iwanowskiego (z dniem 29.01.2024) ze stanowiska komendanta powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej oraz powierzenie, z dniem 30 stycznia, pełnienia obowiązków komendanta powiatowego st. bryg. Leszkowi Falbowskiemu.

Jako pierwszy głos zabrał Artur Gonera, p.o. mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP. Mazowiecki komendant swoje słowa skierował pod adresem Leszka Falbowskiego - zapewnił, że następcą odchodzącego ze służby Janusza Iwanowskiego zostaje osoba znana wszystkim, lubiana i szanowana: fachowiec i osoba potrafiąca współpracować. Następnie zwrócił się do ustępującego ze stanowiska komendanta:

Przede wszystkim Januszu, chciałem ci serdecznie podziękować za te wszystkie lata. (...) Pełniłeś różne funkcje, a od 2014 roku funkcję komendanta powiatowego, którą wypełniłeś bardzo należycie - zawsze uważałem, że jesteś fantastycznym człowiekiem, fachowcem i osobą godną zaufania. Doskonale wiem, że masz poważanie wśród załogi, współpracowników, druhów OSP

- mówił st. bryg. Artur Gonera.

Na koniec Artur Gonera podziękował Januszowi Iwanowskiemu za wszystkie lata służby i życzył zdrowia oraz realizacji celów i pasji, na które od tej pory nie miał czasu.

Po uroczystym zdaniu obowiązków przez odchodzącego komendanta i powierzeniu ich jego następcy, głos zabrał Janusz Iwanowski. Komendant powiedział, że ten dzień jest dla niego radosny, ponieważ jego służba dobiegła końca, ale jednocześnie jest żal, bo po 31 latach musi pożegnać się: ze służbą, przyjaciółmi, współpracownikami, strażakami.

Szanowni państwo, przez 31 lat nigdy nie miałem wątpliwości, żadnego momentu zwątpienia, że służba to był bardzo dobry pomysł. Teraz zrobiłbym to samo. Dzisiejsza skromna uroczystość jest dla mnie wspaniałą okazją, żeby wszystkim bardzo serdecznie podziękować.(...) Za te 31 lat, za tą wspaniała współpracę, za te piękne chwile - bardzo serdecznie dziękuję

- zwrócił się do wszystkich obecnych Janusz Iwanowski.

Odchodzący komendant podziękował mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu za wsparcie i dobrą współpracę, swoim poprzednikom oraz druhom z OSP. Szczególne słowa skierował do swojej żony:

Muszę teraz przyznać się mojej żonie, że miałem dwie rodziny. Jedna rodzina, ta prawdziwa - żona i synowie, a druga rodzina - to straż pożarna. Zarówno państwowa, jak i ochotnicza. Dziękuję ci, Marta za tą cierpliwość, za wytrwałość, gdy nie było mnie w domu, a byłem bardzo potrzebny, gdy wracałem bardzo późno z pracy, zmęczony. Za to wszystko serdecznie dziękuję.

Nowy komendant, st. bryg. Leszek Falbowski, w swoim przemówieniu zapewnił, że postara się nie zaprzepaścić wspaniałej pracy Janusza Iwanowskiego oraz swoich pozostałych poprzedników.

Panie komendancie mazowiecki, dziękuję serdecznie za danie mi możliwości bycia komendantem powiatowym. Zapewniam, że nasi strażacy i ja postaramy się swoje obowiązki wypełniać solidnie, porządnie, tak żeby nasi mieszkańcy byli z nas w dalszym ciągu tak dumni, jak są teraz.

Janusza Iwanowskiego żegnały delegacje z Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, a także emerytowani komendanci z KP PSP w Ostrowi Mazowieckiej, komendanci komend miejskich i powiatowych PSP i policji z całego regionu, przedstawiciele Lasów Państwowych, wojska, przedstawiciele powiatu ostrowskiego, władz miejskich i gminnych, przedstawiciele instytucji miejskich i powiatowych, radni i strażacy. Wszyscy podkreślali bardzo dobrą współpracę z ustępującym komendantem i wyrażali nadzieję, że mimo emerytury, znajdzie czas dla spraw dotyczących strażaków i straży pożarnej.

Janusz Iwanowski urodził się 25 marca 1973 r. w Wyszkowie. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1993 r. jako słuchacz – podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W 1997 roku rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej PSP w Ostrołęce, gdzie został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji. W 1998 roku został przeniesiony do Komendy Rejonowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie wykonywał obowiązki na samodzielnym stanowisku ds. kontrolno-rozpoznawczych. W 2008 roku ukończył Akademię Finansów uzyskując tytuł magistra na kierunku finanse i rachunkowość. W 2009 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu. W latach 2013 – 2014 zajmował stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie z dniem 11 stycznia 2014 został powołany przez mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej. Na przestrzeni lat został odznaczony Brązowym Medalem "Za Długoletnią Służbę", Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” i Złotym Medalem za "Zasługi dla Pożarnictwa".

Leszek Falbowski urodził się 2 stycznia 1977 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1996 r. jako słuchacz – podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Następnie, w 2001 roku został skierowany do służby stałej w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie został mianowany na stanowisko młodszego specjalisty w wydziale operacyjno-szkoleniowym. W latach 2006 – 2013 zajmował stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP, a w 2014 roku został mianowany na stanowisko dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Z dniem 15 stycznia 2014 r. został powołany przez mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej. W 2018 roku ukończył studia podyplomowe „Zapobieganie Pożarom i Awariom” na wydziale inżynierii bezpieczeństwa pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Na przestrzeni lat został odznaczony Brązowym Medalem "Za Długoletnią Służbę", Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” i Złotym Medalem za "Zasługi dla Pożarnictwa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki