MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są zarobki w Lasach Państwowych? Takie pensje otrzymują leśniczy, podleśniczy oraz strażnik leśny

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Średnie wynagrodzenie leśniczego wynosi 8860 zł brutto.
Średnie wynagrodzenie leśniczego wynosi 8860 zł brutto. Filip Kowalkowski / Polska Press
Praca w Lasach Państwowych zwykle kojarzona jest z wysokimi wynagrodzeniami, dodatkami oraz atrakcyjnymi benefitami. Warto jednak pamiętać, że osoby rozważające tam pracę, powinny zdobyć odpowiednie wykształcenie kierunkowe, a także wyróżniać się wzorowym wzrokiem słuchem i dobrą wytrzymałością. Jakie są zarobki oraz obowiązki leśników w 2023 roku?

Spis treści

Leśnik - kim jest i jakie są jego obowiązki?

Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” zajmuje się sprawowaniem nadzoru nad lasami należącymi do Skarbu Państwa. Obecnie jednostka ta zatrudnia około 25 tys. pracowników zajmujących się prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej.

Do głównych obowiązków leśników można zaliczyć:

 • sadzenie nowych drzew,
 • ochrona przeciwpożarowa,
 • prowadzenie wycinki drzew,
 • ochrona lasu przed szkodnikami,
 • sprzedaż drewna,
 • prowadzenie działań edukacyjnych,
 • kontrola przestrzegania polskiego prawa na terenach leśnych.

Warto też pamiętać, że leśnik i leśniczy to dwa różne pojęcia. Leśniczy to bowiem jedna z najbardziej popularnych profesji wśród leśników, czyli całej grupy osób związanych z Lasami Państwowymi.

Leśnik to osoba posiadająca wykształcenie leśne, która może pracować np. w Lasach Państwowych. Zajmuje wtedy różne stanowiska. Leśnik może być referentem, czyli pracownikiem biurowym, zajmującym się określoną tematyką dotyczącą gospodarki leśnej. Może być także specjalistą Służby Leśnej, który podobnie jak referent pracuje głównie w biurze, ale posiada prawo do noszenia munduru i dystynkcji (oznak) służbowych. Leśnikiem jest również strażnik leśny, pracujący przede wszystkim w terenie – informują Lasy Państwowe w komunikacie.

Wreszcie leśnikami są pracownicy terenowi, czyli leśniczy i podleśniczy (zastępca leśniczego), którzy odpowiedzialni są za określony fragment lasu (czyli leśnictwo). Oczywiście leśnikami są również: nadleśniczy, zastępca nadleśniczego i inżynier nadzoru, którzy kierują pracą pozostałych pracowników nadleśnictwa – dodają.

Przeczytaj również: Czy praca w Służbie Celno-Skarbowej jest opłacalna? Takie są wynagrodzenia

Ile wynosi wynagrodzenie leśnika w 2023 roku?

Leśnicy to szeroka grupa osób zatrudnianych przez Lasy Państwowe. Według najnowszych danych wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach prezentują się następująco:

 • podleśniczy – 6130 zł brutto,
 • strażnik leśny / starszy strażnik leśny – 7920 zł brutto,
 • leśniczy – 8860 zł brutto,
 • inspektor nadzoru – do 9900 zł brutto,
 • zastępca nadleśniczego – do 10 300 zł brutto,
 • nadleśniczy – do 13 000 zł brutto.

Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w regionalnych dyrekcjach oraz Dyrekcji Głównej Lasów Państwowych. Tam pensje zaczynają się od 8 tys. zł, a kończą na ponad 16 tys. zł miesięcznie.

W zestawieniu brakuje między innymi gajowego, gdyż od wielu lat Lasy Państwowe nie zatrudniają osób na tym stanowisku. Obecnie pracę w LP rozpoczyna się od stanowiska podleśniczego.

Jak dostać pracę w Lasach Państwowych?

W większości przypadków osoby, które chcą pracować w lesie, powinny posiadać wykształcenie wyższe kierunkowe. Wymóg ten będzie niezbędny w przypadku stanowisk leśniczego czy nadleśniczego. Osoby rozważające pracę jako podleśniczy, strażnik leśny czy pilarz mogą aplikować po ukończeniu technikum leśnego, a także odbyciu odpowiednich szkoleń.

Osoby, które chcą pracować w lesie, powinny dodatkowo wyróżniać się dobrą orientacją w terenie, wytrzymałością fizyczną, doskonałym wzrokiem i słuchem, a także odpornością na wysokie i niskie temperatury. Należy też pamiętać, że leśnicy są znacznie bardziej narażeni na chorobę, jaką jest borelioza.

Zgodnie z polskim prawem leśnikom, a dokładniej leśniczym przysługuje prawo do noszenia broni, lecz może być ona wykorzystywana tylko do obrony własnej. Licencję zdobywa się po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jakie są zarobki w Lasach Państwowych? Takie pensje otrzymują leśniczy, podleśniczy oraz strażnik leśny - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki