Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują działki ROD na początku 2024 roku? Działkowcy boją się likwidacji ogrodów z powodu zmiany przepisów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Art. 4. ustawy o ROD mówi, że ROD są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do ROD oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
Art. 4. ustawy o ROD mówi, że ROD są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do ROD oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia. unsplash.com/Filip Urban
Jeśli ktoś chce zostać lub nadal być miejskim rolnikiem, może wkrótce mieć z tym kłopot? Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o planowaniu przestrzennym spowodowały duże obawy działkowców. Polski Związek Działkowców uważa, że brak możliwości wprowadzania do planów zagospodarowania przestrzennego ROD w każdej z tzw. stref planistycznych jest bramką do ich likwidacji. Ile dziś kosztuje działka ROD?

Spis treści

Działki ROD zagrożone? Plany ogólne budzą niepokój

- (...) fakty są takie, że niekorzystny dla działkowców dokument podpisano i zaczął obowiązywać 1 stycznia 2024 r. W tej sytuacji temat planów ogólnych gmin – dokumentów, które przyporządkują cały obszar gmin do poszczególnych stref planistycznych – staje się jednym z ważniejszych problemów wszystkich ROD - uważa Krajowy zarząd Polskiego Związku Działkowców w komunikacie z 10 stycznia 2024.

PZD: Z całego kraju do resortu wpłynęło kilkaset petycji o rozporządzenie, które dopuści możliwość wprowadzania do planów zagospodarowania przestrzennego
PZD: Z całego kraju do resortu wpłynęło kilkaset petycji o rozporządzenie, które dopuści możliwość wprowadzania do planów zagospodarowania przestrzennego ROD w każdej ze tzw. stref planistycznych. Brak takiego rozwiązania oznacza, że znaczna część ROD zostanie najprawdopodobniej pozbawiona możliwości ujawniania w planach miejscowych, a to otworzy opcję dla ich likwidacji, nawet na cele komercyjne Sławomir Kowalski / Polska Press

Następnie podpowiada, co zrobić: Każdy z ROD powinien: najpierw ustalić, jaka jest jego sytuacja planistyczna, następnie ewentualnie podjąć działania, by znaleźć się w odpowiedniej strefie. Już w październiku zarząd PZD szacował, że zagrożonych może być nawet 500 tys. działek w Polsce.

Problem zrodził się wraz z nową ustawą, która wymaga, by do końca 2025 r. wszystkie gminy uchwaliły tzw. plany ogólne, w których tereny gmin zostaną podzielone na tzw. strefy funkcjonalne. Z przepisów wynika, że uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) będą musiały być zgodne z planem ogólnym. Dalej zarząd wyjaśnia, że szczegółowe przeznaczenie terenu (opisane w mpzp) będzie musiało być zgodne ogólnym przeznaczeniem, czyli strefą funkcjonalną przyjętą dla danego obszaru. To ważne dla działek ROD.

W jakiej strefie działka ROD powinna się znaleźć, by była bezpieczna?

PZD tłumaczy, co warto wiedzieć już teraz. Jeżeli teren ROD jest już objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to wejście w życie rozporządzenie nie zmienia jego sytuacji – obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują moc.

Natomiast jeśli dla terenu ROD nie ma obecnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, trzeba pilnować tematu planu ogólnego. Gdy gmina ogłosi przystąpienie do prac nad planem ogólnym, należy zadbać, by teren ROD trafił do strefy planistycznej dopuszczającej przeznaczanie terenów w planach miejscowych pod ogród działkowy. Strefy, w których powinny znaleźć się tereny ROD, to:

  • strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną,
  • strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
  • strefa zieleni i rekreacji.

PZD zapowiada, że podejmie próbę przekonania nowych władz resortu rozwoju i technologii do skorygowania przyjętego rozporządzenia w tej sprawie. Zachęca do aktywności: - Wystąpienia działkowców kierowane w tej sprawie do resortu mają zatem nadal olbrzymie znaczenie.

Ceny działek ROD na początku 2024 roku

Zaglądamy do ogłoszeń wystawionych w serwisach internetowych w styczniu 2024 roku. Zainteresowanie działkami ROD ogromnie wzrosło na początku pandemii w 2020 roku. Ceny również i w wielu przypadkach utrzymały się na wysokim poziomie. O cenie w największym stopniu decyduje standard domku i lokalizacja, potem aranżacja zieleni, którą jednak najłatwiej zmienić w razie potrzeby.

  • Rumia, woj. pomorskie. Za 35 tys. zł można nabyć prawo do użytkowania działki ROD.
  • Działka jest narożna i ma powierzchnię 300 m kwadratowych. Nie ma tu altany, jest tylko niewielki drewniany domek narzędziowy, prąd i woda.
  • Poznań, woj. wielkopolskie. Tu w podobnej cenie 32 tys. zł do kupienia jest Działka ROD Żwirki i Wigury II o powierzchni 322 mkw. Działka posiada ujęcie wodociągowe i prąd, mały domek do remontu, drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne.
  • Dąbrowa woj. łódzkie. Działkę ROD 302 mkw wystawiono na sprzedaż w cenie 49 tys. zł. Domek wymagający dokończenia remontu jest wyposażony w kuchnię z pralką, pokój mieszkalny, komórkę gospodarczą oraz łazienkę z prysznicem. Dach do remontu.
  • Warszawa Targówek, woj. mazowieckie. Działka 300 mkw. z całorocznym domkiem nowocześnie urządzonym i wyposażonym za niemal 290 tys. zł. Wyposażeniem działki jest również zewnętrzne jacuzzi pod zadaszeniem, garaż blaszak, huśtawka. Na działce jest studnia głębinowa i szambo.
  • Mikołów, woj. śląskie. Cena 85 tys. zł dotyczy powierzchni 475 mkw. w tym basen 15 m3. Rosna tu czereśnie, śliwki, jabłka oraz krzewy malin, ostrężyn, agrestu. Na działce stoi murowana altana, jest instalacja elektryczna, woda.
  • Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie. 118 tys. zł trzeba zapłacić za działkę 460 mkw. Domek ma 2 pokoje, kuchnie i łazienkę w nowoczesnym wykończeniu, garaż blaszak.

Źródło: PZD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztują działki ROD na początku 2024 roku? Działkowcy boją się likwidacji ogrodów z powodu zmiany przepisów - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki