Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Forum Organizacji Pozarządowych

(zet)
Na I Forum Organizacji Pozarządowych spotkali się w Ostrołęce przedstawiciele i członkowie stowarzyszeń i innych organizacji, które działają zarówno w mieście jak i gminach powiatu ostrołęckiego.

Forum pokazało zarówno siłę III Sektora na tym terenie, która przejawiła się nie w ilości, bo na ponad 200 zarejestrowanych organizacji udział wzięły tylko 22, ale za to z jakim dotychczasowym dorobkiem i działaniami. Skalę tego pokazały prezentacje, do których zgłosiła się połowa uczestników Forum. To były blaski Forum. Słabość to udział tylko jednego wójta, Henryka Toryftera z Baranowa, nieobecność zaproszonych przewodniczących rad gmin i powiatu ostrołęckiego, i zbyt mała liczba organizacji pozarządowych, z których większość figuruje statystycznie w rejestrze, często już nie istniejąc praktycznie, o czym świadczyły zwroty zaproszeń.
Plusem i dużą nadzieją na przyszłość był fakt, że wśród 78 osób biorących udział w Forum dużo było młodych ludzi i młodzieży szkolnej, z której na pierwszy plan wybijała się liczna grupa "Młodej Europy 4" z ZSZ nr 4 ze swoim opiekunem dr K. Parszewskim, który reprezentował również, z dyrektorem Urzędu Miejskiego J. Gołotą, Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe.
Aleksandra Nowak prezes Agencji Rozwoju Regionu Mazowsza Północno-Wschodniego w Ostrołęce, współorganizator Forum, mówiła właśnie do tych młodych ludzi o konieczności systematycznej pracy w stowarzyszeniach.
- Powinna być jedna osoba, która co najmniej godzinę dziennie przeznaczy na pracę w stowarzyszeniu - przekonywała. - Bez tego nie da się działać.
Zarówno prezydent, starosta, jak i dyrektor Sulbińska deklarowali pomoc i partnerstwo we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zgłaszane w wystąpieniach przez nich i innych uczestników Forum propozycje, po dyskusji zaowocowały podpisaniem Porozumienia o Współpracy pod nazwą Forum Organizacji Pozarządowych Mazowsza Północno-Wschodniego w Ostrołęce, które podpisało część uczestników Forum, a które pozostaje otwarte dla pozostałych łącznie z tymi, którzy byli nieobecni z różnych przyczyn na Forum. Główne cele Porozumienia to:
- udział w szkoleniach nt. opracowania projektów dotyczących programów pomocowych UE, innych konkursów i małych grantów,
- wymiana informacji i udzielanie wzajemnie pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów,
- współpraca i kontakty z mediami w regionie,
- promocja i wdrażanie programu "Przyjazna gmina" jako formy budowania zaufania społecznego do samorządu i przeciwdziałaniu korupcji,
- odbywanie co najmniej dwa razy w roku spotkań na których ustalano by wspólnie problemy do rozwiązania i wnioski do władz rządowych, samorządowych i parlamentarzystów, które mogą wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny mieszkańców.
Organizatorami Forum byli Stanisław Nowak - członek BCC prezes stowarzyszenia "Przyjazna Gmina" w Ostrołęce i Aleksandra Nowak prezes Agencji Rozwoju Regionu Mazowsza Północno-Wschodniego w Ostrołęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki