Gmina Troszyn. Radni z dyplomami po wyjątkowej sesji. "Los...

  Gmina Troszyn. Radni z dyplomami po wyjątkowej sesji. "Los wójta jest znów przesądzony" [ZDJĘCIA]

  Aldona Rusinek

  Tygodnik Ostrołęcki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Gmina Troszyn. Radni z dyplomami po wyjątkowej sesji. "Los wójta jest znów przesądzony" [ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii
  Wójt i rada gminy podsumowali czteroletnią kadencję. W uroczystej sesji, 10 października, uczestniczyli także sołtysi, pracownicy urzędu gminy i jednostek podległych samorządowi.
  - Ta rada pracowała sumiennie i zgodnie, efektywnie realizując potrzeby mieszkańców. Choć zapewne nie wszystkie, z różnych względów, z powodu braku pieniędzy, a także… rąk do pracy - mówił wójt Edwin Mierzejewski, wspominając przetargi nierozstrzygnięte z braku ofert. - Ale to, co udało nam się zrealizować jest zasługą wszystkich obecnych na tej sali.

  W prezentacji multimedialnej przedstawiono, z obszernym komentarzem wójta, osiągnięcia minionej kadencji - inwestycje o wartości ponad 10 mln złotych, znaczącej wobec skromnego budżetu niewielkiej gminy.

  Priorytetem, jak wszędzie, były drogi - tu główna inwestycja, zrealizowana wespół z powiatem to droga Dąbki-Choromany-Milewo-Piski, przy okazji której powstały trzy drogi gminne - w Choromanach, Milewie Tosiach, Abramach; przebudowana została także ul.
  Ogrodowa w Zamościu, ul. Kmicica w Troszynie, drogi transportu rolnego, m.in. w Łątczynie i Janochach. Przy wielu drogach - m.in. w Choromanach, Milewie, Zamościu, Dąbku zostało także zmodernizowane oświetlenie.

  Inne poważne zadania stanowiły termomodernizacje np. szkół w Łątczynie (to najmniejsza szkoła w Polsce, uczęszcza do niej zaledwie 26 dzieci, ale, jak stwierdził wójt, jest potrzebna w lokalnym środowisku, także jako placówka kultury) i Kleczkowie; świetlicy w Choromanach.

  W ostatnich czterech latach zmodernizowano też kilka świetlic - w Opęchowie, Chrostowie, Kleczkowie (gdzie pięknie wyremontowano salę) i Budnych (najpiękniejszy chyba obiekt tego typu w gminie, zbudowany od nowa na ruinach starej wiejskiej świetlicy). Miejmy nadzieję, że mieszkańcy korzystają z tych wszystkich obiektów.

  W ubiegłym roku udało się też rozbudować przedszkole, tworząc żłobek, ku wygodzie rodziców, nie tylko z Troszyna.

  Powstały nowe miejsca rekreacji - w Troszynie, Milewie Wielkim, Mieczkach Abramach, Janochach. Park rekreacyjny w Troszynie (na razie jest tu plac zabaw i boisko do siatkówki), ma być w najbliższej przyszłości wzbogacony o amfiteatr i zagospodarowany zielony skwer.

  W ostatnim roku kupiono też dwa samochody dla jednostek OSP w Troszynie i Dzbeninie. To główne inwestycje, realizowane przez gminę z pomocą także środków zewnętrznych, głównie od wojewody mazowieckiego, ale także z WFOŚiGW oraz innych źródeł.

  W najbliższych planach gmina ma m.in. budowę ścieżek rowerowych (za 1 mln 200 tys. zł), budowę stacji uzdatniania wody (za 700 tys. zł), a także świetlicy w Łątczynie, modernizację świetlic w Grucelach i Janochach. To wyzwania dla radnych następnej kadencji. I dla wójta, pewnie tego samego zresztą, bo Edwin Mierzejewski nie ma żadnego konkurenta w tych wyborach, podobnie, jak we wszystkich minionych.

  - Los wójta jest znów przesądzony - żartował przewodniczący rady gminy, Edmund Szabłowski, życząc powodzenia wójtowi i przyszłej radzie gminy.

  Życzenia samorządowcom złożył także Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w w Ostrołęce.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  QUIZ: Jak dobrze znasz Ostrołękę - co to za miejsca?

  QUIZ: Jak dobrze znasz Ostrołękę - co to za miejsca?

  Wybieramy najlepszych fotografów - profesjonalistów i amatorów | GŁOSUJ

  Wybieramy najlepszych fotografów - profesjonalistów i amatorów | GŁOSUJ