Gmina Troszyn. Radni z dyplomami po wyjątkowej sesji. "Los wójta jest znów przesądzony" [ZDJĘCIA]

Aldona Rusinek
Udostępnij:
Wójt i rada gminy podsumowali czteroletnią kadencję. W uroczystej sesji, 10 października, uczestniczyli także sołtysi, pracownicy urzędu gminy i jednostek podległych samorządowi.

- Ta rada pracowała sumiennie i zgodnie, efektywnie realizując potrzeby mieszkańców. Choć zapewne nie wszystkie, z różnych względów, z powodu braku pieniędzy, a także… rąk do pracy - mówił wójt Edwin Mierzejewski, wspominając przetargi nierozstrzygnięte z braku ofert. - Ale to, co udało nam się zrealizować jest zasługą wszystkich obecnych na tej sali.

W prezentacji multimedialnej przedstawiono, z obszernym komentarzem wójta, osiągnięcia minionej kadencji - inwestycje o wartości ponad 10 mln złotych, znaczącej wobec skromnego budżetu niewielkiej gminy.

Priorytetem, jak wszędzie, były drogi - tu główna inwestycja, zrealizowana wespół z powiatem to droga Dąbki-Choromany-Milewo-Piski, przy okazji której powstały trzy drogi gminne - w Choromanach, Milewie Tosiach, Abramach; przebudowana została także ul. Ogrodowa w Zamościu, ul. Kmicica w Troszynie, drogi transportu rolnego, m.in. w Łątczynie i Janochach. Przy wielu drogach - m.in. w Choromanach, Milewie, Zamościu, Dąbku zostało także zmodernizowane oświetlenie.

Inne poważne zadania stanowiły termomodernizacje np. szkół w Łątczynie (to najmniejsza szkoła w Polsce, uczęszcza do niej zaledwie 26 dzieci, ale, jak stwierdził wójt, jest potrzebna w lokalnym środowisku, także jako placówka kultury) i Kleczkowie; świetlicy w Choromanach.

W ostatnich czterech latach zmodernizowano też kilka świetlic - w Opęchowie, Chrostowie, Kleczkowie (gdzie pięknie wyremontowano salę) i Budnych (najpiękniejszy chyba obiekt tego typu w gminie, zbudowany od nowa na ruinach starej wiejskiej świetlicy). Miejmy nadzieję, że mieszkańcy korzystają z tych wszystkich obiektów.

W ubiegłym roku udało się też rozbudować przedszkole, tworząc żłobek, ku wygodzie rodziców, nie tylko z Troszyna.

Powstały nowe miejsca rekreacji - w Troszynie, Milewie Wielkim, Mieczkach Abramach, Janochach. Park rekreacyjny w Troszynie (na razie jest tu plac zabaw i boisko do siatkówki), ma być w najbliższej przyszłości wzbogacony o amfiteatr i zagospodarowany zielony skwer.

W ostatnim roku kupiono też dwa samochody dla jednostek OSP w Troszynie i Dzbeninie. To główne inwestycje, realizowane przez gminę z pomocą także środków zewnętrznych, głównie od wojewody mazowieckiego, ale także z WFOŚiGW oraz innych źródeł.

W najbliższych planach gmina ma m.in. budowę ścieżek rowerowych (za 1 mln 200 tys. zł), budowę stacji uzdatniania wody (za 700 tys. zł), a także świetlicy w Łątczynie, modernizację świetlic w Grucelach i Janochach. To wyzwania dla radnych następnej kadencji. I dla wójta, pewnie tego samego zresztą, bo Edwin Mierzejewski nie ma żadnego konkurenta w tych wyborach, podobnie, jak we wszystkich minionych.

- Los wójta jest znów przesądzony - żartował przewodniczący rady gminy, Edmund Szabłowski, życząc powodzenia wójtowi i przyszłej radzie gminy.

Życzenia samorządowcom złożył także Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w w Ostrołęce.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie