MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ginące Zawody po raz 23. Warsztaty odbędą się 4-6.06.2024 w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Ginące Zawody 2022
Ginące Zawody 2022 Fot. z archiwum Tygodnika Ostrołęckiego
Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza na 23. edycję warsztatów etnograficznych Ginące Zawody, w tym roku pod hasłem "Przydrożne kapliczki i świątki kurpiowskie pamiątki".

Jak co roku każdy będzie mógł zgłębić historię i tajniki zanikających zawodów.

Warsztaty potrwają od 4 do 6 czerwca 2024. Prowadzone będą w godz. 9.00-15.00 w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (ul. Trasa Mazurska 1b).

Udział w warsztatach jest bezpłatny, wstęp na teren Zagrody Kurpiowskiej - 8 zł.

Ginące Zawody - historia

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w roku 2001. Przyciągnęła ok. 1200 uczestników, głównie grupy ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z powiatu ostrołęckiego.

Organizatorem warsztatów był Oddział Kurpiowski STL w Ostrołęce przy współpracy Muzeum Kultury Kurpiowskiej, władz samorządowych i lokalnych placówek kultury oraz Związku Kurpiów. W 2007 r. w realizację warsztatów włączyło się Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich.

Począwszy 2003 r. każda edycja warsztatów ma jeden temat. Były już m.in. takie tematy: drewno w życiu kurpiowskiej wsi, zabawy i zabawki na Kurpiach, strój ludowy Puszczy Zielonej, strażnicy kurpiowskich dróg (kapliczki), magiczna moc papieru, wycinanka kurpiowska.

Warsztaty etnograficzne Ginące Zawody pozwalają na żywo zobaczyć pracę w dawnych zawodach takich jak: plecionkarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, wycinankarstwo, rzeźbiarstwo, budownictwo, pozwalają poznać dawną technikę uzyskiwania mąki, wypiekania chleba czy obróbki lnu. Twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, których będzie można spotkać w Zagrodzie Kurpiowskiej, do dziś kultywują tradycję wykonując poszczególne prace w tradycyjny sposób. W trakcie warsztatów, każdy będzie mógł wcielić się w dawnego rzemieślnika i spróbować swoich sił różnych zawodach - czytamy na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Zobaczcie, jak wyglądały warsztaty Ginące Zawody w poprzednich latach:

Tak było

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki