MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kadzidło. Ginące zawody - kolejna edycja warsztatów w Zagrodzie Kurpiowskiej, 1-3.06.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
21. warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody” odbywają się 1–3 czerwca 2022 r. na terenie Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Organizuje je Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystów Kurpiowskich.

W tym roku tematem przewodnim są kurpiowskie wypieki.

Twórcy ludowi, których można spotkać w Zagrodzie Kurpiowskiej - 31 osób - do dziś kultywują tradycję, wykonując poszczególne prace w tradycyjny sposób. Każdy uczestnik może wcielić się w dawnego rzemieślnika i spróbować swoich sił w poszczególnych zawodach.

Przy żarnach zastaliśmy Wiesława Staśkiewicza z Kadzidła. Objaśnił, jak dawniej wyglądało mielenie zboża przy pomocy tego urządzenia. Dostrzegliśmy, że liczy sobie ono 146 lat!

Odbywające się co roku warsztaty są doskonałą okazją do poznania tradycyjnych technik wykonywania wielu zawodów niezbędnych w każdym gospodarstwie, takich jak plecionkarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, wycinankarstwo, rzeźbiarstwo, budownictwo, pozwalają zobaczyć jak uzyskiwało się mąkę, wypiekało chleb czy przetwarzało len. Wiele lat temu, gdy technika nie była tak zaawansowana jak dziś, większość prac wykonywało się ręcznie.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki