Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Komorowie ma patrona. Nosi ono - jak przed wojną - imię Św. Stanisława Kostki

Mieczysław Bubrzycki
fot. Archiwum
Od kilku dni gimnazjalistom z Komorowa patronuje święty.

To powrót do przedwojennej tradycji, kiedy to ówczesna szkoła powszechna - najstarsza w powiecie ostrowskim - nosiła imię młodzieńca z Rostkowa koło Przasnysza, patrona polskiej młodzieży.

Uroczystości 18 września rozpoczęły się mszą św. w kościele garnizonowym w Komorowie. W homilii ks. ppłk Stanisław Dębicki - proboszcz parafii przybliżył postać świętego i poświęcił sztandar szkolny oraz obraz patrona (pędzla Adama Lipskiego), który wyeksponowany jest w budynku szkoły.

W dalszej części uroczystości, już w Zespole Szkół Publicznych w Komorowie, dyrektor Jacek Stachacz zaprezentował działania wychowawcze zmierzające do nadania imienia. Podkreślał zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu możliwe były: pielgrzymki do Rostkowa - miejsca urodzenia świętego czy nawiązanie kontaktów ze szkołami noszącymi jego imię.

Po odczytaniu uchwały Rady Gminy Ostrów Mazowiecka o nadaniu imieniu św. Stanisława Kostki Publicznemu Gimnazjum nr 2 w Komorowie, głos zabrali: Waldemar Brzostek - wójt gminy, starosta Zbigniew Kamiński, radny sejmiku mazowieckiego Marian Krupiński, którzy oprócz gratulacji przywieźli dla szkoły wartościowe upominki. Wśród gości byli dyrektorów ostrowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych, sponsorzy i darczyńcy .

Wśród gości byli znani w całej Polsce, również z ekranów telewizyjnych, byli uczniowie komorowskiej szkoły powszechnej z czasów wojny i okupacji: Zofia Kucówna - aktorka filmowa i teatralna oraz Ernest Bryll - poeta, pisarz, b. ambasador w Irlandii. Wspólnie z Ryszardem Ejchelkrautem - skarbnicą wiedzy o Komorowie, prezesem Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty dali młodzieży wspaniały przykład, jak nauka i uczciwa praca mogą z człowieka urodzonego i żyjącego w niewielkiej miejscowości uczynić osobę znaną, cenioną i poważaną w swoim środowisku.

Ernest Bryll wspólnie z przewodniczącą Rady Rodziców Magdaleną Skalik pełnili też honorową funkcję rodziców chrzestnych sztandaru. Akt przekazania sztandaru odczytano i wręczono dyrektorowi szkoły podczas mszy św.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki