MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Entonox i endoprotezy - to nowości w naszym szpitalu

M.Uścińska
Od początku roku wszczepiamy endoprotezy stawu biodrowego - mówi dr Aleksander Sikora
Od początku roku wszczepiamy endoprotezy stawu biodrowego - mówi dr Aleksander Sikora M.Uścińska
Z nowych sposobów leczenia skorzystają pacjenci ginekologii i ortopedii

Endoprotezy od niedawna w Ostrowi

Pierwszą nowością w ostrowskim szpitalu jest endoprotezoplastyka całkowita stawu biodrowego. Ten zabieg chirurgiczny polega na usunięciu chorego fragmentu organizmu, czyli stawu i wszczepieniu na jego miejsce sztucznego stawu czyli endoprotezy. Staw biodrowy jest najczęściej wymienianym stawem.

Endoprotezy stawu biodrowego zaczęto wszczepiać w Polsce na większą skalę już ponad trzydzieści lat temu. W tym czasie elementy, z którego jest zrobiony sztuczny staw, przeszły wiele zmian i udoskonaleń. W naszym szpitalu, to nowość.

- Na naszym oddziale z każdym rokiem wzrasta liczba wykonywanych zabiegów - mówi Aleksander Sikora, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego. - W ubiegłym roku było ich ponad 660 i ich liczba ciągle rośnie.

Aleksander Sikora nie ukrywa, że w ostrowskim szpitalu endoprotezoplastyka całkowita to nowość - do tej pory wykonywane były jedynie endoprotezy połowicze - przeznaczone dla osób w podeszłym wieku, a pacjentów trzeba było odsyłać do innych szpitali, np. w Ostrołęce. Od tego roku, wszystkie zabiegi wszczepiania endoprotezy mogą być przeprowadzane na miejscu.

- System lecznictwa w Polsce się rozwija, nadszedł czas, abyśmy my też poszli do przodu. - tłumaczy Aleksander Sikora. - Każdy lekarz z naszego oddziału jest przeszkolony w zakładaniu endoprotez, robił takie zabiegi już wcześniej, ale warunki dopiero teraz pozwalają na to, by stosować je w tutejszym szpitalu. W ciągu ostatnich pięciu lat nasz oddział systematycznie się rozwijał. Wprowadzono nowe techniki operacyjne. W chwili obecnej skupiamy się na wszczepianiu endoprotez stawu biodrowego, jednak przewiduję, iż będziemy zakładać także protezy innych stawów.

Następne w kolejce są endoprotezy stawu kolanowego - jest on drugim najczęściej wymienianym stawem po biodrowym. Endoprotezy są kosztochłonne, ale pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych z zabiegiem - wszystko jest refundowane.

Rodzić na luzie

Drugą nowością jest entonox - mieszanina gazów: podtlenku azotu (popularnie zwanego gazem rozweselającym) i tlenu w proporcjach 50:50. Podtlenek azotu jest używany do uśnieżenia bólu już od lat 40. XIX w., jednak do pomocy pacjentkom podczas porodów, jest stosowany dopiero od kilku lat, a w Polsce od połowy 2011 roku. Do ostrowskiego szpitala entonox przywędrował pół roku temu.

- W naszym szpitalu Entonox jest stosowany do porodów od około pół roku - tłumaczy ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, Władysław Płoński. - Wbrew popularnej nazwie, gaz ten jest podawany pacjentkom w takim stężeniu, że nie rozśmiesza, ale rozluźnia i znieczula kobiety podczas porodu. Entonox nie powoduje, że ból znika całkowicie, ale podnosi granicę bólu, którą pacjentka jest w stanie znieść.

Więcej przeczytasz w dzisiejszym numerze Tygodnika w Ostrowi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki