MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Ostrowi Mazowieckiej przeprowadzał operacje w salach niedopuszczonych przez sanepid. Chodzi o dwie sale poza blokiem operacyjnym

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
123rf
9 maja w wyniku kontroli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zamknięta została jedna z sal w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. Na sali, która znajduje się przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przeprowadzane były różne zabiegi, jak się dowiedzieliśmy - również operacje ortopedyczne. Ostrowski szpital jest w czołówce placówek w Polsce, pod względem ilości przeprowadzania tego typu operacji.

Jak się dowiedzieliśmy, w czwartek, 9 maja w wyniku przeprowadzonej przez Sanepid kontroli, zamknięto salę diagnostyczną przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, na której od kilku miesięcy przeprowadzane były operacje.

Sanepid zdecydował o zamknięciu "sali diagnostycznej" na kilka tygodni. Co było powodem zamknięcia sali? Czy sala była dopuszczona do użytkowania?

Z pytaniami zwróciliśmy się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej oraz do SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej. W poniedziałek, 13 maja otrzymaliśmy odpowiedź z Sanepidu:

PPIS w Ostrowi Mazowieckiej w toku planowej kontroli kompleksowej Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej stwierdził, że w dwóch pomieszczeniach należących do Punktu Konsultacyjnego SOR prowadzone są czynności przygotowawcze i przeprowadzane są zabiegi operacyjne. Dyrektor Szpitala dotychczas nie zgłosił tego faktu do tutejszego organu, a także nie przedłożył dokumentów potwierdzających dostosowanie ww. pomieszczeń do wymagań jakie powinien spełniać blok operacyjny. Mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów została wydana decyzja zakazująca wykonywania działalności polegającej na przygotowaniu i przeprowadzeniu zabiegów operacyjnych w ww. pomieszczeniach

- czytamy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podkreśla także, że sprawuje nadzór nad przestrzeganiem warunków higieniczno-sanitarnych: chodzi zarówno o warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, jak i wymagania dotyczące sprzętu oraz personelu medycznego. Na placówkach medycznych oraz na kierownikach podmiotów wykonujących działalność leczniczą ciąży wiele obowiązków dotyczących zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. Kontrola epidemiologiczna dotyczy właśnie realizacji tych obowiązków.

Ostrowski szpital przeprowadza bardzo dużo zabiegów ortopedycznych, a na stronie szpitala można przeczytać, że jest to "pierwsze w Polsce Centrum Robotycznym w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego". Szpital posiada trzy wysokiej klasy roboty ortopedyczne: Rosa, Cori i Navio, przy pomocy których lekarze wszczepiają pacjentom endoprotezy.

To pierwsze tak duże Centrum w Europie Środkowo-Wschodniej i spełnienie naszych marzeń o nowoczesnej ortopedii w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. Naszą nowoczesność zauważyli także ortopedzi z różnych zakątków całej Polski, którzy przyjeżdżają na szkolenia do naszego Szpitala, aby poznać wszystkie tajniki technik robotycznych. Z kolei młodzi adepci ortopedii chcą dołączyć do zespołu naszych ortopedów kierowanego przez Profesora Artura Stolarczyka - czytamy na stronie szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki