MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2023: język polski w terminie dodatkowym – arkusz CKE. Tak wyglądał egzamin w czerwcu. Wiemy, jaka była lektura

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Egzamin ósmoklasisty z polskiego w terminie dodatkowym odbył się 12 czerwca. Zobaczcie, jak wyglądał arkusz.
Egzamin ósmoklasisty z polskiego w terminie dodatkowym odbył się 12 czerwca. Zobaczcie, jak wyglądał arkusz. fot. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Egzamin ósmoklasisty 2023 w terminie dodatkowym odbywa się od 12 do 14 czerwca. Język polski jest pierwszym przedmiotem, z którym zmierzyli się uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, niemogący wziąć udziału w terminie majowym. W tym tekście zamieściliśmy arkusz CKE egzaminu z polskiego, który odbył się w czerwcu. Wyjaśniamy też, kiedy uczniowie piszący egzamin w drugim terminie otrzymają wyniki. Lekturą, która pojawiła się na czerwcowym egzaminie była „Zemsta” Fredry.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty – język polski (czerwiec 2023). Arkusz CKE

W galerii poniżej zamieściliśmy arkusz egzaminu z języka polskiego z 12 czerwca 2023 roku (termin dodatkowy):

Terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty w 2023 w terminie podstawowym przeprowadzony został od 23 do 25 maja. Z kolei uczniowie, którzy z ważnych względów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do tego egzaminu, biorą udział w terminie dodatkowym:

  • 12 czerwca 2023 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,
  • 13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,
  • 14 czerwca 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

Z danych udostępnionych PAP przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do egzaminu z polskiego w terminie dodatkowym przystąpiło 3399 uczniów klas ósmych, do egzaminu z matematyki – 348, a do egzaminu z języka angielskiego 3361 osób

Co było na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w czerwcu 2023?

Na egzaminie z języka polskiego w czerwcu, a więc w terminie dodatkowym uczniowie musieli zmierzyć się z „Zemstą” Fredry. Pojawiły się pytania dotyczące treści lektury, ale też zagadnienia dotyczące wiedzy o języku. W ostatnim zadaniu ósmoklasiści musieli napisać rozprawkę lub opowiadanie na podane tematy:

  • Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że dzięki współpracy z innymi można wiele osiągnąć. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekonała Cię, że dobrze jest działać razem w imię słusznej sprawy. Wypracowanie powinno dowodzić, że znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Przypomnijmy, że w arkuszu, który pojawił się w terminie majowym, pojawiła się „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Sprawdźcie arkusz i proponowane odpowiedzi do zadań:

Jak wyglądał arkusz CKE i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z polskiego 2023? Zobacz>>

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Odpowiedzi i a...

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 w terminie dodatkowym?

Oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 3 lipca, pojawią się one na internetowych indywidualnych kontach uczniów. Z kolei zaświadczenie o szczegółowych wynikach każdy otrzyma 6 lipca. Na takim zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Tego samego dnia wyniki otrzymają uczniowie, którzy zdawali egzamin w terminie majowym i czerwcowym.

Przypomnijmy, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty nie obowiązuje tzw. próg zdawalności. Wynik jest jednak ważny dla uczniów, chcących dostać się do konkretnej szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,

15 maja (środa) – egzamin z matematyki,

16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

  • 120 minut – język polski;
  • 100 minut – matematyka;
  • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2024 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki