Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Wąsewie, 15.08.2022. Mieszkańcy gminy dziękowali za plony. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
od 16 lat
Najpierw odprawiona została msza święta dziękczynna, potem korowód - na czele ze starostami dożynek Agnieszką i Andrzejem Zdziarskimi z Bagatel - przemaszerował na stadion gminny, gdzie odbyła się druga, rozrywkowa, część wydarzenia.

- W tradycyjne już święto Matki Bożej Wniebowziętej święcimy kłosy, pierwsze plony tegorocznych zbiorów, zioła i kwiaty. Chcemy prosić Boga o błogosławieństwo, aby te nasiona stały się początkiem nowego życia na kolejny rok - mówił ksiądz prałat profesor Zbigniew Skuza, który odprawił uroczystą mszę świętą w wąsewskim sanktuarium.

Po nabożeństwie w intencji rolników i mieszkańców gminy Wąsewo, goście uroczystości w korowodzie przemieścili się na gminny stadion. Tam pierwszym elementem było przekazanie chleba wójtowi przez starostów dożynek.

- Wręczamy panu jako gospodarzowi naszej gminy ten dorodny bochen chleba upieczony z ziaren tegorocznych zbóż, który jest owocem ciężkiej pracy i rolniczego trudu - mówił Andrzej Zdziarski. - Przekazując ten chleb, wyrażamy nadzieję na dalszy rozwój naszej lokalnej społeczności. Prosząc, aby w działaniach administracji publicznej pamiętać szczególnie o rolnikach, którzy żywią wszystkich.

- Przyjmując ten wspaniały bochen chleba chciałbym podziękować mieszkańcom naszej gminy za całoroczny trud i przyczynianie się do rozwoju naszej małej ojczyzny - mówił wójt Kowalczyk. - Przyjmuję ten bochen chleba jako zobowiązanie do dalszej rzetelnej pracy na rzecz dobra wspólnego.

Andrzej Zdziarski mówił także:
- Gdyby ktoś mnie dziś zapytał, jak przebiegały żniwa w tym roku, to powiem, że jak co roku żniwa nie są łatwe. w krótkim czasie trzeba dużo pracy wykonać. Są napięcia organizacyjne, zdarzają się awarie i brak jest rąk do pracy - opowiadał. Podziękował też swojej rodzinie za wsparcie, współpracę.

- Przede wszystkim mojej małżonce za cierpliwość - podkreślił. A potem, puentując... zaśpiewał fragment piosenki "Trudno tak" (którą przed laty wykonywali Edyta Bartosiewicz i Krzysztof Krawczyk). I zebrał oklaski.

- Dożynki to szczególny czas, od wieków zakorzeniony w tradycji i duchowości naszego narodu - mówił Rafał Kowalczyk, wójt gminy Wąsewo. - To radość z zebranych plonów, a i odpoczynek po ciężkiej pracy. To święto, które łączy wszystkich wokół podstawowych wartości. Dziękujemy poszczególnym delegacjom za przygotowane wieńce i kosze dożynkowe, w których kryje się nie tylko świętowanie żniw, ale i ciężka praca człowieka. Te kosze i wieńce przypominają, że dzięki tej pracy na polskie stoły trafia chleb. Z tego rolniczego trudu korzystamy wszyscy.

Dziś mamy okazję pochylić się nad pracą rolnika. To praca niezłomna, prowadzona w pokorze wobec natury, z nadzieją, że mimo rozmaitych przeciwności tego chleba nigdy nie zabraknie i że będzie on dzielony sprawiedliwie.

Potem głos zabrali goście.

- Ta uroczystość wypada w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara, nadzieja, miłość, wolność, zdrowie i chleb są najważniejsze. Idea wspólnotowości budowana przez kościół, przez samorząd, także jest niezwykle ważna - podkreślał Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego. - Wiadomo, że te dzisiejsze dożynki są ukoronowaniem ciężkiej pracy rolników, pokazaniem, że jesteście ważni. I za to wielki szacunek dla wszystkich rolników. Dziś także mamy Dzień Wojska Polskiego. Pamiętajmy więc także o tych, którzy ginęli za ojczyznę. Także dzień mamy wyjątkowy.

- Pamiętajmy o ważnej dacie - 15 sierpnia 1920 roku - tamten dzień był dla nas, Polaków bardzo istotny. I dzięki temu dzisiaj możemy w spokoju cieszyć się, świętować. Życzę wszystkiego najlepszego żołnierzom, którzy też może dziś są między nami. Serdeczne podziękowania kieruję oczywiście także do rolników. Dziękuję za wasz trud, wysiłek - mówił Marcin Grabowski, dyrektor delegatury MUW w Ostrołęce, radny wojewódzki.

- Jako dyrektor zarządzający Zespołu Młynów Jelonki dziękuję rolnikom za ich zbiory, za to, że jako zwykli zjadacze chleba możemy korzystać z ich pracy. Jako radny sejmiku województwa mazowieckiego gratuluję, panie wójcie i panie przewodniczący rady gminy dobrej współpracy z samorządem - mówił Krzysztof Winiarski. - Oby następne żniwa były równie dobre jak tegoroczne.

- Drodzy rolnicy, w imieniu Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej chcę podziękować wam za trud i nawiązując do przepięknej homilii księdza profesora, w której ksiądz zauważył, że nic nie dzieje się bez Bożego błogosławieństwa, z tego miejsca chciałam wszystkim rolnikom życzyć tego błogosławieństwa. Życzę dobrej pogody, wspaniałych zbiorów - mówiła Dorota Subda, przewodnicząca Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej.

W tej części dożynek wójt Rafał Kowalczyk wręczył trzem osobom podziękowania za działalność społeczną na rzecz gminy Wąsewo.

- Tu mamy osoby, które pracują społecznie i swoją pracą rozsławiają tę ziemię - wprowadził wójt.

Otrzymali je:

  • Zbigniew Orłowski - prezes Klubu Sportowego Wąsewo
  • Cezary Pałubiński - prezes stowarzyszenia Ziemia Wąsewska
  • Agnieszka Kryspin-Gałązka - sołtys wsi Rząśnik-Majdan, przewodnicząca stowarzyszenia Zakręceni

Wyróżnieni otrzymali dyplomy i bony podarunkowe.

- W imieniu nagrodzonych chciałbym serdecznie podziękować - mówił Zbigniew Orłowski. - Tak się składa, że 13 lat jestem prezesem KS Wąsewo, mamy 13. Dożynki Gminno-Parafialne. Obiecuję, że sił starczy i ludzi chętnych do pracy, do grania w piłkę. I dalej będziemy promować gminę Wąsewo.

Podczas dożynek wręczone też zostały nagrody wędkarzom - uczestnikom zawodów. Rywalizowały 22 osoby. Złowili łącznie 33 kg ryb.
Oto zwycięzcy:

  1. Łukasz Wójtowicz z Przasnysza złowił 5 kg i 115 gramów ryb
  2. Sebastian Gregorek z Koła z Ostrowi Mazowieckiej - 4685 g
  3. Mirosław Nowak z Łochowa - 4280 g
  4. Michał Siedlecki z Ostrowi Mazowieckiej - 2710 g
  5. Adam Kryszczak z Przasnysza - 2335 g
  6. Marek Zieliński ze Szczytna - 2250 g

- Gratuluję serdecznie i zapraszamy na nasze łowiska - dodał wójt Rafał Kowalczyk.

A w drugiej części dożynek odbył się jarmark polsko-litewskich wyrobów i usług lokalnych "Nasze dziedzictwo", na scenie prezentowali się artyści z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego i goście z Litwy - tegoroczne dożynki miały jak widać charakter międzynarodowy.

Wystąpili: zespół ludowy Poleka z Litwy, zespół pieśni i tańca BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, kapela Przekrój z Ostrołęki, zespól ludowy Żurawiacy, zespół tańca historycznego Chorea Antiqua, zespół Świtanki, zespół Cyganeria, Ostrowskie Studio Piosenki, zespół Kadar, Larysa Tsoy, zespół DiscoBoys, zespół Sumptuastic, zespół New Project.

W organizację dożynek zaangażowało się około 30 sponsorów - firm i osób prywatnych.

Zobaczcie też materiał o gminie Wąsewo, który powstał w ramach projektu "40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego"

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Wąsewo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki