Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Baranowie, 11.09.2022. Zdjęcia i wideo

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Baranowskie Święto Plonów zaczęło się mszą świętą. Potem, w dożynkowym korowodzie, mieszkańcy przeszli na plac przy GOKSiR. Niestety, pogoda nie sprzyja świętowaniu w plenerze - w niedzielne popołudnie pada deszcz.

Dożynki to święto rolników. To także święto wszystkich mieszkańców wsi.to czas odpoczynku po skończonych zbiorach, to czas podziękowań rolnikom za zebrane plony. To odwieczna tradycja kończąca żniwa. Ma ona jednak wieloraką wymowę. Jest to na pewno święto radości, bo wszyscy cieszymy się z zebranych plonów. Ale jest to także święto pokory, ponieważ w tym roku nasze plony zależały nie tylko od tego, co człowiek potrafi wypracować, ale przede wszystkim od warunków atmosferycznych, na które człowiek nie ma wpływu, i od opatrzności bożej

- mówił Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo, otwierając dożynkową uroczystość. - Tegoroczne warunki produkcji rolniczej w naszej gminie były wyjątkowo niekorzystne. Długotrwała susza, niespotykana od lat, zniweczyła w dużym stopniu wysiłek rolników, zmniejszając plony w wielu przypadkach nawet o połowę. Wobec powyższego wielu naszych rolników martwi się i już dziś zaczyna mocno zabiegać o utrzymanie dotychczasowego stada produkcyjnego, od którego zależy przecież produkcja mleka - głównego źródła dochodów naszych rolników. Tę już i tak trudną sytuację w rolnictwie pogarsza jeszcze panująca powszechnie drożyzna. To wszystko stawia w trudnej sytuacji naszych rolników i tworzy zły klimat na wsi. Niezależnie od tegorocznej suszy i od tej nie najlepiej zapowiadającej się sytuacji w naszym rolnictwie zdecydowaliśmy się zorganizować tę uroczystość, aby podziękować rolnikom za ich całoroczny trud i ciężką pracę w gospodarstwach. Trzeba cieszyć się z tego, co udało się osiągnąć, bo nie wiemy, co przyniesie kolejny rok. Dożynki to czas radości i zabawy, czas odpoczynku po zbiorach, to dobra okazja do promocji rolnictwa i jego otoczenia, dobry czas na spotkanie się i tworzenie dobrych relacji międzyludzkich. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania - mówił również wójt.

Po części oficjalnej młodzież działająca przy baranowskiej parafii zaprezentowała obrzęd dożynkowy, a po nim starostowie dożynek - państwo Wiesława i Sławomir Grzybowie (pan Sławomir jest sołtysem wsi Lipowy Las, mieszkańcy której przygotowali wieniec dożynkowy) - przekazali wójtowi dożynkowy bochen chleba.

Następnie samorządowcy podzielili się z mieszkańcami chlebem.

Była też niespodzianka dla baranowskiego proboszcza - księdza Szymona Pieńkowskiego. Urodzinowa niespodzianka, dodajmy, bowiem 9 września 2022 ksiądz proboszcz skończył 50 lat.

Ze sceny życzenia złożył księdzu wójt Henryk Toryfter, uczestnicy uroczystości zaśpiewali też "Sto lat" (akompaniowała orkiestra dęta OSP w Ostrołęki, która chwilę potem dała też koncert).

od 16 lat

Ksiądz zaprosił mieszkańców na tort i grochówkę.

Gdy spadł deszcz, mieszkańcy schowali się pod namiotem, gdzie były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich. Można tam było smacznie zjeść.

Dożynki potrwają do późnych godzin nocnych.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki