Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki na sto dwa

mb
To, co się działo na scenie, wzbudzało duże zainteresowanie publiczności
To, co się działo na scenie, wzbudzało duże zainteresowanie publiczności M. Bubrzycki
Na dożynki środowiskowe do Jasienicy, w niedzielę 18 września, przyszli i przyjechali nie tylko mieszkańcy gminy, choć oni stanowili większość uczestników i widzów. Impreza o lokalnym zasięgu (organizatorami byli wójt gminy Ostrów Mazowiecka i proboszcz parafii Jasienica) miała zaskakująco bogaty program artystyczny.

Od południa na dużej scenie, ustawionej na boisku obok szkoły prezentowały się dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy. Po drugiej stronie szosy najmłodsi szaleli w wesołym miasteczku, a wszyscy mogli pooglądać to, co mają do zaprezentowania firmy z regionu. Była to oferta skierowana przede wszystkim do rolników.
Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi nie zabrakło także stoisk kandydatów na posłów. Kilku z nich przyjechało do Jasienicy, a wśród nich najbardziej promowany Bogusław Kowalski - wicemarszałek woj. mazowieckiego, kandydat z listy Ligi Polskich Rodzin, którego osobiście poparł wójt gminy Ostrów Mazowiecka - Waldemar Brzostek (apel wójta, aby głosować na Kowalskiego, wisiał w gablocie przed wejściem do kościoła i okazał się skuteczny, bo marszałek Kowalski został posłem - przyp. red.). Panował jednak pluralizm, bo ludziom wychodzącym ze mszy dwaj młodzi ludzie rozdawali ulotki Bogumiły Mikłosz z Ostrołęki, kandydatki z listy Socjaldemokracji Polskiej.
Kościół nie pomieścił wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w uroczystej Mszy św. dziękczynnej za plony, którą odprawił ks. kanonik Edmund Chmielewski - dziekan ostrowski. We mszy wzięły też udział delegacje parafii, wsi i szkół z gminy Ostrów z wieńcami i koszami dożynkowymi.
Z kościoła korowód dożynkowy ze starostami (Teresa Pych - sołtys ze Stoku oraz Stefan Matys - sołtys z Kalinowa), wieńcami i orkiestrą strażacką z Ostrowi ruszył na boisko szkolne. Kilkanaście wieńców ustawiono pod sceną, na której po kilkudziesięciu minutach wystąpił Krzysztof Krawczyk. Takiej gwiazdy nigdy nie było w Jasienicy, Krawczyk też nigdy nie śpiewał na dożynkach gminnych. Jak dowiedzieliśmy się, występ był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego. Ponad tysiąc osób bawiło się znakomicie przy starych i nowych przebojach piosenkarza. Krawczyk - nieoczekiwanie także dla samego siebie - zakończył koncert papieską "Barką".
Na scenie wystąpił jeszcze zespół Bezwianka z Ostrowi Mazowieckiej, a - na zakończenie dnia - także grupa Smaile, grająca piosenki grupy Queen. Zwieńczeniem dożynek był pokaz sztucznych ogni.
Wieńce dożynkowe poddano komisyjnej ocenie. Pierwsze miejsce przyznano wieńcowi przygotowanemu przez Szkołę Podstawową w Lubiejewie (opiekun Hanna Szabłowska), a w kategorii szkół gminnych wyróżniono wieńce: 1. SP w Osuchowej, 2. SP w Kozikach, 3. SP w Jasienicy.
Poprzednie gminne dożynki odbyły się w 2000 roku w Jelonkach.

Współorganizatorem dożynek był Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Organizatorów wsparli: Zarząd Województwa Mazowieckiego, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Maz.., Zespół Młynów Interchemall Jelonki, Rolstal, Uniqa - Towarzystwo Ubezpieczeniowa w Ostrowi Maz., Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Maz., Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lubiejewie, GS "Samopomoc Chłopska", PPUH Trans Krusz, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Rolniczych w Ostrowi Maz., Zakład Gospodarki Komunalnej w Małkini, Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Elkopol", PHU Okazja - Jasienica, Mieszalnia Pasz Regina Godlewska, Sklep ogrodniczy p. Owsiecka z Ostrowi Maz., Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska Ostrowia, PKS Ostrów, Powiatowa Komenda Policji, OSP na czele z prezesami, Szkoła Podstawowa w Jasienicy, Publiczne Gimnazjum w Jasienicy, delegacje wszystkich szkół gminnych, które przygotowały wieńce oraz sołtysi.
Patronat nad uroczystością objął marszałek mazowiecki Adam Struzik.
Patronat medialny: "Tygodnik Ostrołęcki", "Ostrowski Tygodnik Powiatowy", "Kurier Ziemi Ostrowskiej", Tygodnik Katolicki "Niedziela", Radio dla Ciebie, Radio Nadzieja, Tele Top Telewizja Kablowa w Ostrowi Maz.

Gorsze plony

Mówi wójt Waldemar Brzostek: - Dożynki to święto chleba. Wartość chleba znają najlepiej ci, którzy w pocie czoła pracują na niego. W naszej gminie tegoroczne plony były gorsze niż w zeszłym roku średnio o 3 q/ha. Przyczynami były chłodna wiosna oraz susza w okresie kształtowania się ziarna. Nawet te niższe plony dają nadzieję na dostatnie doczekanie następnych zbiorów. Czy wszyscy doceniają ciężką pracę rolników? W obecnej, jeszcze rządzącej od czterech lat koalicji jest już czwarty minister rolnictwa, a w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa także jest już czwarty prezes. Czwarty prezes rządzi także w Agencji Nieruchomości Rolnych, a trzeci w Agencji Rynku Rolnego. Czy świadczy to o rzetelnej trosce SLD-owskich władz o rolnictwo i o ludzi żyjących na wsi, czy raczej jest wyrazem troski o dobrze płatne z kasy państwowej stanowiska, a potem o wysokie odprawy po odejściu z nich? Polskie żyto nie jest objęte skupem interwencyjnym ani specjalnymi dopłatami, a na lekkich polskich glebach występuje jego nadwyżka. Czy nie można było zagospodarować jej do produkcji przemysłowej? Czy nie można było wprowadzić u nas tańszego, tzw. rolniczego paliwa, co praktykuje się w Niemczech, Francji i innych krajach unijnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki