MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do ferii dla dzieci w 2024 od pracodawcy? Firma zrefunduje koszty wypoczynku dzieci pracowników. Trzeba złożyć wniosek

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników poprzez oferowanie dodatkowych pieniędzy na wypoczynek. Dofinansowanie wyjazdów na ferie, zimowiska, czy kolonie dla dzieci pracowników to jeden z przykładów takiej inicjatywy. Taka możliwość jest jednak zależna od spełnienia określonych warunków, jakie precyzuje regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto dostanie dofinansowanie wyjazdu dla dzieci? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak złożyć wniosek? Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą? Wyjaśniamy.

Spis treści

Wczasy pod gruszą za kolonię lub obóz zimowy dziecka nie dla każdego

Wczasy pod gruszą to dodatkowe pieniądze na wypoczynek, które wypłacane jest pracownikom zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Pracodawcy, którzy tworzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mogą przyznać dofinansowanie na wyjazd wypoczynkowy dzieci pracowników. Jednakże istnieją określone warunki, które muszą być spełnione, a określa je regulamin zakładowego ZFŚS.

dzieci na zimowisku
Zobacz, kto może skorzystać z dofinansowania wyjazdu na ferie zimowe i sprawdź szczegóły 123 RF/ zdjęcie seryjne

Nie każdy pracodawca jest zobowiązany do utworzenia takiego funduszu. Pamiętajmy, że świadczenie urlopowe nazywane „Wczasy pod gruszą” jest przyznawane wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę.

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS w 2024 roku. Jakie są zasady?

W każdej firmie zatrudniającej co najmniej 50 pracowników konieczne jest utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Jeśli jednak liczba pracowników mniejsza niż 50 (ale większa niż 20) to ZFŚS może zostać utworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Podstawą prawną dotyczącą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest Art. 3. Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Firma, która prowadzi już ZFŚS na wniosek pracownika dofinansowuje jego wakacje. To świadczenie pracownicze nazywane jest „Wczasy pod gruszą” i dotyczy nie tylko wypoczynku samego pracownika, ale może być także przeznaczone dla jego dzieci.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć wniosek do ZFŚS. Co ważne, świadczenie może być wypłacone tylko raz w roku za urlop w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. W przypadku starania się o świadczenie urlopowe za wyjazd dzieci
koniecznie należy się wczytać w regulamin ZFŚS danej firmy.

W zależności od przepisów wewnętrznych firmy dofinansowanie za wyjazd dziecka można otrzymać w sytuacji, gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie (np. na zimowisko lub kolonię), lub bez względu na rodzaj wyjazdu — pracownik może wnioskować o „Wczasy pod gruszą” dla siebie i dla dziecka, nawet jeśli wyjeżdżają razem.

Jak jest wyliczane świadczenie urlopowe?

Kwota świadczenia jest ustalana indywidualnie, zależy od wysokości zarobków pracownika, ale nie może być wyższa od ustawowo określonej górnej granicy.

Wysokość świadczenia urlopowego (...) nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego (...) odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że wysokość świadczenia dla zatrudnionych, o których mowa w art. 5 wysokość odpisu podstawowego (...) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika - czytamy w ustawie

Wspominany odpis podstawowy w roku 2023 wynosił 37,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jakie było w drugim półroczu 2019 r. Wynosiło wówczas 4434,58 zł. W związku z tym firmy, które trzymają się tych maksymalnych stawek, wypłacali w 2023 roku zatrudnionym w pełnym etacie następujące kwoty za świadczenie urlopowe (Wczasy pod gruszą):

  • 1 662,97 zł - w przypadku normalnych warunków pracy,
  • 2 217,29 zł - w przypadku uciążliwych warunkach pracy.

Co ważne, od dodatku finansowego za wczasy pod gruszą nie odprowadza się składek ZUS.

Ile wyniosą wczasy pod gruszą w 2024 roku?

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna w 2024 r. odpis podstawowy na ZFŚS, będzie naliczany na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 roku. Ta wartość ma być ogłoszona przez GUS w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” nie później niż do 20 lutego 2024 r.

Jest to spora zmiana, ponieważ do tej pory kwota dofinansowania była obliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z dwóch lat wstecz. Chociaż już od lica 2023, jako podstawę naliczania składek na fundusz świadczeń socjalnych ustanowiono średnie wynagrodzenie z drugiego półrocza 2021 roku, które wynosiło wówczas 5 104,90 zł. Był to wówczas wzrost naliczanej kwoty o ponad 15 proc.

Na konkretne liczby trzeba jeszcze poczekać, ale już wiadomo, że będą to wyższe kwoty niż dotychczas. Co ważne, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje cały rok i to od wewnętrznego regulaminu ZFŚS w danej firmie zależy, co dokładnie obejmuje dofinansowanie. Mogą to być zarówno letnie kolonie, jak i ferie zimowe.

Refundacja kosztów za wyjazd dzieci na kolonie i obozy. Kiedy się należy, ile wynosi, jak się starać - podsumowanie

Jeśli pracujesz na etacie w firmie, w której funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych możesz złożyć wniosek w dziale HR w pracowniczym systemie elektronicznym lub osobiście. Pracodawca uwzględni „Wczasy pd gruszą” także, jeśli wnioskujesz o dofinansowanie wyjazdu dziecka. Dopytaj wcześniej o potrzebne dokumenty. Może to być np. faktura za opłacony wypoczynek.

Wniosek o przyznanie dofinansowania wypoczynku w ramach ZFŚS najczęściej można składać internetowo np. na adres HR firmy lub osobiście w biurze zakładu pracy. W formularzu, jakiego wymaga firma, najczęściej trzeba uzupełnić jedynie czas urlopu oraz dochód miesięczny na członka rodziny. Czasem wymagane są także dodatkowe dokumenty takie jak m.in. PIT za poprzedni rok - wyjaśnia Bartłomiej Ciepielewski na Strefie Biznesu

Wniosek składamy po wykorzystaniu urlopu, chyba że przepisy ZFŚS stanowią inaczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do ferii dla dzieci w 2024 od pracodawcy? Firma zrefunduje koszty wypoczynku dzieci pracowników. Trzeba złożyć wniosek - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki