Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w szkole uczą demokracji? Debatowali o tym w gimnazjum nr 1

(mb)
W debacie uczestniczyło ponad 20 gimnazjalistów z "jedynki”
W debacie uczestniczyło ponad 20 gimnazjalistów z "jedynki”
Gimnazjaliści przystąpili do ciekawego projektu.

30 marca w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się debata na temat "Nasza szkoła jako miejsce uczenia się demokracji i postaw obywatelskich". Inicjatorkami spotkania były Marta Kośnik z klasy II e i Klaudia Markowska z klasy III e, które postanowiły wziąć udział w projekcie edukacyjnym "Szkoła demokracji" w ramach przygotowań do XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Udział w debacie wzięli m. in. burmistrz Władysław Krzyżanowski, przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska, radny i nauczyciel biologii i chemii Bogusław Konrad, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta: Ilona Plewnicka - opiekunka, Klaudia Dąbkowska - przewodnicząca i Karol Michalik - członek rady, Dorota Ziemczyk - dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z przedstawicielami samorządu uzcniowskiego, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Grochowska, dyrektorka gimnazjum Dorota Ambroziak, nauczycielki języka polskiego: Maryla Borowa, Beata Łuniewska, Małgorzata Deluga, Ewa Subda, a przede wszystkim ponad 20 uczniów gimnazjum.

Organizatorki pokazały prezentację multimedialną na temat pracy samorządu uczniowskiego i innych organizacji działających w szkole. Stała się ona punktem wyjścia do debaty. Zarówno uczniowie, jak i zaproszeni goście uznali, że szkoła może być i jest miejscem uczenia się demokracji i postaw obywatelskich. Mówiono o działalności Samorządu Uczniowskiego, który nie tylko dba o to, by zapewnić uczniom trochę rozrywki poprzez organizowanie Kolorowych Dni albo Dnia Chłopaka czy Dziewczyny, ale też bierze udział w tak poważnych akcjach, jak Dzień Tolerancji. Poza tym uczniowie przywołali działalność powołanego przez nich samych Rzecznika Praw Ucznia, który pomaga w rozwiązywaniu różnych spraw i kłopotów.

Uczestnicy zwracali uwagę na to, że ważne jest też uczenie się wartości takich, jak wolność słowa, tolerancja, sprawiedliwość i patriotyzm. Bez tego demokracja stanie się tylko pustym słowem i zacznie przypominać ustrój totalitarny. Uczniowie mówili dużo zwłaszcza o tym, że w gimnazjum organizuje się uroczystości patriotyczne (posadzenie Dębów Katyńskich, wieczornice z okazji Święta Niepodległości), wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym, zaprasza się świadków historii, np. przedstawicieli Związku Sybiraków, a nauczyciele zachęcają do udziału w projektach edukacyjnych i do uczestniczenia w miejskich obchodach ważnych rocznic narodowych.

Głos zabierali także uczniowie działający w różnych organizacjach - szkolnym lole Caritas, Ruchu Czystych Serc, harcerstwie,kKole PCK lub Młodzieżowej Radzie Miasta. Dyskutujący doszli do wniosku, że praca w takich organizacjach uczy przede wszystkim kreatywności, planowania, przewidywania, asertywności, dobrej organizacji, poczucia własnej wartości, patriotyzmu, odpowiedzialności, konsekwencji w działaniu, tolerancji, odwagi, umiejętności negocjacji. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego warto brać udział w różnych szkolnych i pozaszkolnych działaniach.

Zaproszeni goście podkreślali, że Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jest szkołą z dużymi tradycjami demokratycznymi. Na zakończenie debaty uczestnicy przystąpili do opracowania wniosków końcowych. Oto niektóre z nich:

1. W szkole każdy uczeń ma możliwość aktywnego udziału w pracach Samorządu Uczniowskiego, jednak należy zadbać o lepszy przepływ informacji o tym, co samorząd planuje i robi, np. pomyśleć o założeniu strony internetowej, by zaangażować więcej osób we wspólne działania.

2. Dobrze byłoby, aby szkolne organizacje nagłaśniały prowadzone przez siebie działania w szerszym zakresie i zachęcały do uczestnictwa innych uczniów.

3. Dzięki pracy na rzecz innych uczniowie uczą się podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje czyny.

4. Dzięki włączaniu uczniów w tworzenie prawa szkolnego i do podejmowania decyzji są oni bardziej świadomi swoich praw i obowiązków, umiemy z nich korzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki