Czy można otrzymać kredyt na flipowanie mieszkania?

Materiał promocyjny PROFI CREDIT
Kilka lat temu flippowanie mieszkań stało się bardzo popularną formą inwestowania środków. Nie da się ukryć, że to bardzo dobry sposób na powiększenie kapitału. Jednak, aby inwestycja przyniosła pożądane efekty trzeba działać szybko i skutecznie. Stąd bardzo często flippowaniem zajmują się osoby, których zawód powiązany jest z nieruchomościami, architekturą, czy branżą budowlaną. Na czym dokładnie polega flippowanie mieszkań? Czy można otrzymać kredyt przeznaczony na flippowanie?

Czym jest flipowanie mieszkań?

Flippowanie mieszkań z języka angielskiego „house flipping” możemy określić, jako „obracanie domami”. Flippowanie polega zatem na szybkim wykupie mieszkania po zaniżonej cenie rynkowej, wykonaniu jego szybkiego liftingu i równie prędkiej sprzedaży. To krótkotrwała inwestycja, która ma przynieść niemal błyskawiczny i dość wysoki dochód. Na czym dokładnie polega? Odpowiadamy.

Inwestor kupuje mieszkanie po niskiej cenie. Często za niską cenę odpowiada np. zadłużenie właściciela mieszania, jego pilny wyjazd zagraniczny, czy zły stan techniczny lokalu. Inwestor jak najniższym kosztem odnawia mieszkanie, tak by jego wygląd zachęcił nowych nabywców do zakupu. Mieszkanie musi spełnić kilka istotnych warunków, aby projekt się powiódł, o czym napiszemy w kolejnym akapicie.
Następnie inwestor sprzedaje mieszkanie po cenie wyższej niż cena zakupu. Aby flippowanie było opłacalne należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko koszty remontu ale także koszty podatku dochodowego. Podatek dochodowy w Polsce wynosi 19 procent i obliczany jest od dochodu, czyli od różnicy pomiędzy ceną nabycia i sprzedaży nieruchomości. Warto zatem kupić mieszkanie, dom bądź inny lokal za najniższą możliwą kwotę, tak by sprzedać je z jak najwyższym zyskiem.

Jakie mieszkania nadają się na flippowanie?

Osoby, które chcą zająć się flippowaniem, muszą poświęcić czas przede wszystkim na to, aby dowiedzieć się, jakie mieszkania w danej miejscowości cieszą się największym zainteresowaniem. Nie każde mieszkanie nawet po gruntownym remoncie będzie atrakcyjne. Wiele bowiem zależy od wielkości miejscowości, czy preferencji i możliwości finansowych jej mieszkańców. Na co zatem powinien zwrócić uwagę przyszły flipper?

Lokalizacja, jest jednym z kilku ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości pod inwestycję. Warto, aby dla jak najszerszego grona osób była atrakcyjną ofertą. Przeważnie na pożądaną lokalizacje składa się okoliczna infrastruktura, w tym bliskość sklepów, dostęp do komunikacji miejskiej, aptek, czy ośrodków zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje bliskość terenów zielonych, szkół i przedszkoli, a także parkingów.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest metraż, który jest najchętniej wybierany w danej miejscowości. Inne mieszkania będą popularne w małym mieście skierowanym na rodzinny, a inne w dużej aglomeracji miejskiej, czy mieście uniwersyteckim.
Na atrakcyjność oferty będzie miał wpływ również dogodny rozkład pomieszczeń.

Ponadto, mieszkanie flippowane warto urządzić tak, by trafiło w gusta większego kręgu odbiorców. Bardzo przydatny w urządzaniu mieszkań jest home staging, czyli umiejętność przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Polega na zmianach aranżacji wnętrz jak najniższym kosztem z uwzględnieniem gry świateł, współgrania kolorów, wykorzystania miękkich tkanin, a nawet muzyki i zapachu.

Skąd wziąć środki na zakup mieszkania na szybką sprzedaż?

Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego kapitału. Nie każdy jednak może się pochwalić tak wysokimi majątkiem, by z własnych środków kupić mieszkanie. Brak funduszy nie przekreśla jednak szans na rozpoczęcie pomnażania dochodu właśnie dzięki obracaniu nieruchomościami. Niemniej jednak, aby flippowanie było intratne, warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować.

Pieniądze możemy pozyskać zgłaszając się do banku po kredyt hipoteczny. Co prawda żaden bank nie ma w swojej ofercie kredytu hipotecznego, którego głównym celem jest możliwość flippowania. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy skorzystać ze standardowej oferty banków. Jeżeli chcemy pożyczyć pieniądze, aby zacząć inwestować w mieszkania, tym lepiej powinniśmy się przygotować do tego przedsięwzięcia. Najistotniejszym zadaniem jest dokładna kalkulacja wszelkich kosztów i oczywiście zakup mieszania, które gwarantuje szybką i dochodową sprzedaż przy, jak najniższych nakładach finansowych.

Jaki kredyt hipoteczny wybrać, aby flippowanie było dochodowe?

Jedną z cech kredytu hipotecznego jest konieczność posiadania wkładu własnego. Jeżeli chcemy skorzystać z zasobów finansowych banku, warto aby wymagany był niski wkład własny. Jeżeli chcemy pożyczyć 400 000 złotych, a bank wymaga 30 procentowego wkładu własnego, to już na wstępie potrzebujemy dość sporej sumy. Niekiedy kwota ta przekroczy nasze możliwości. Warto zatem wyszukać oferty z wkładem własnym w wysokości 10 procent od wysokości kredytu.

Szukając kredytu odpowiedniego do flippowania powinniśmy również zwrócić uwagę na niewielkie koszty związane z prowizją czy ubezpieczaniem. Nie możemy liczyć na to, że bank udzieli nam darmowego finansowania, jednak warto sprawdzić każdy parametr, który musimy pokryć już na samym początku inwestycji. Warto, aby początkowe koszty były jak najniższe.

Flippowanie polega na szybkim ale także sprytnym działaniu. Istotne jest zatem, aby mieszkanie lub dom sprzedać już w kilka tygodni po jego wyremontowaniu. W momencie sprzedaży nieruchomości pożyczone pieniądze zwrócimy do banku przed czasem. Dlatego koniecznie musimy zwrócić uwagę, jaką prowizję pobiera bank za wcześniejszą spłatę kredytu.

Nie bez znaczenia pozostaje możliwość przeznaczenia środków na remont finansowanej nieruchomości. Kupione mieszkanie powinno generować jak najmniejsze koszty i nakłady pracy. Równie istotny jest czas pozyskania kredytu. Jeżeli znajdziemy odpowiednie mieszkanie, warto czym prędzej przystąpić do działania, czyli kupna nieruchomości i jej niezwłocznej renowacji. Musimy mieć w pamięci, że kolejny etap, który również może być czasochłonny, to znalezienie nabywcy.

Koszty kredytu hipotecznego na flippa

Tak jak wspomnieliśmy podczas wyszukiwania kredytu hipotecznego, który mamy zamiar przeznaczyć na flippowanie, warto zwrócić uwagę na niskie koszty. Naszym celem powinien być kredyt, który generuje niskie koszty, w tym:

  • Prowizja zero procent – niektóre banki, właśnie zerową prowizją reklamują swój produkt,
  • Niski koszt wyceny od 0 do 1000 złotych (wiele zależy od banku i nieruchomości),
  • Koszt wpisu do księgi wieczystej – to koszt stały i obecnie wynosi 200 złotych,
  • Podatek od nieruchomości, czyli 19 procent. O podatku PCC, możemy przeczytać na stronie internetowej lendup.pl,
  • Ubezpieczenie kredytu – warto szukać jak najtańszego ubezpieczenia. Kredytobiorca może przedstawić w banku propozycję polisy,
  • Niskie lub zerowe koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu,
  • Odsetki – pamiętajmy o tym, że koszty odsetkowe przy wcześniejszej spłacie kredytu płacimy za okres od zawarcia umowy do całkowitej spłaty kredytu. Możliwe zatem, że odsetki będą naliczane jedynie np. za 6 miesięcy. Im szybciej spłacimy kredyt (sprzedamy nieruchomość), tym niższe odsetki przyjdzie nam zapłacić.

Jak możemy zauważyć, przy dobrym planowaniu i równie dobrej ofercie banku, jesteśmy w stanie wygenerować niskie koszty. Niemniej jednak podstawą przy flippowaniu jest wiedza dotycząca zarówno rynku nieruchomości w danej miejscowości, jak również wiedza o produktach kredytowych i naturalnie o aranżacji wnętrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki