Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czwarta diecezjalna pielgrzymka strażaków do Świętego Miejsca [ZDJĘCIA]

Małgorzata Jabłońska
Tegoroczne pielgrzymowanie pod hasłem słów św. Stanisława Kostki: „Ad maiora natus sum” odbyło się 5 maja w Sanktuarium Matki Boskiej Bartnickiej w Świętym Miejscu koło Przasnysza.

Przybyli na nią druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z diecezji płockiej i łomżyńskiej, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, weterani służby pożarniczej, kapelani i duszpasterze posługujący wśród strażaków oraz sympatycy pożarnictwa.

W uroczystej mszy celebrowanej przez ks. biskupa Mirosława Milewskiego w asyście diecezjalnego duszpasterza strażaków ks. Andrzeja Zakrzewskiego uczestniczyli również przedstawiciele parlamentu, sejmiku mazowieckiego i lokalnych władz, a także marszałek naszego województwa Adam Struzik.

Po nabożeństwie dokonano poświecenia nowych samochodów pożarniczych z Krasnego, Obrębu i Bogatego, a pielgrzymkę uświetnił przemarsz kilkudziesięciu pocztów sztandarowych, występ regionalnego zespołu pieśni i tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca, koncert orkiestry dętej OSP ze Starej Krępy oraz występ zespołu „Nutki” ze szkoły w Nowej Krępie.

Tysiąc pielgrzymów

Na miejscu zarejestrowało się ponad 800 druhów i druhen, choć organizatorzy szacowali, że w pielgrzymce mogło wziąć udział nawet 1000 strażaków, którzy modlili się o bezpieczeństwo i pomyślność własną oraz lokalnych społeczności. Dla licznie przybyłych gości uroczystość w Świętym Miejscu była przede wszystkim wyrazem wdzięczności za strażackie poświęcenie i trud oraz pomoc, której udzielają nierzadko z narażeniem własnego życia i zdrowia. To także zwieńczenie świętowania międzynarodowego dnia strażaka, który obchodzony jest 4 maja.

Miejsce objawień Matki Boskiej

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika - została erygowana 12 września 1908 r. za pośrednictwem biskupa Juliana Nowowiejskiego. Świątynia pw. Narodzenia NMP jest drewnianym kościołem z przełomu XIX i XX w. z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Bartnickiej. Na terenie przykościelnym znajduje się murowana kapliczka - rotunda z XVIII w., wzniesiona - według tradycji - na miejscu objawień Maryi. Legenda krążąca po okolicznych miejscowościach głosi, że w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. W miejscu objawienia zbudowano kapliczkę, która była celem licznych pielgrzymek. Po kilkudziesięciu latach woda straciła swoją cudowne właściwości, kiedy to pewna kobieta utopiła w studni swoje dziecko. Jednak tradycja tego miejsca do dziś silnie związana jest z kultem maryjnym, zaś strażackie pielgrzymowanie do sanktuarium było aktem oddania się pod opiekę Matce Bożej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki