Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część targowiska w Ostrowi została zamknięta. Znajdował się tam żydowski cmentarz. Co stanie się z tym terenem?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Od 20 marca handel na miejskim targowisku został przesunięty w głąb Broniewskiego. Niemal połowa placu, na którym dotychczas odbywał się handel została zagrodzona. Co stanie się z tym terenem?

Kilka dni temu, 16 marca teren został tymczasowo ogrodzony, a handel przesunięty w głąb targowiska. Jak radzą sobie sprzedający w związku z zamknięciem części terenu targowiska?

Okazuje się, że każdy kto dotychczas miał rezerwację na ostrowskim targowisku, ma tu nadal miejsce i może handlować. Zmieniła się jednak lokalizacja stanowisk - zostały one przydzielone losowo.

Przypomnijmy, że na działce nr 3526, na której od lat znajduje się miejskie targowisko dawniej znajdował się żydowski cmentarz. Choć nagrobki zostały usunięte, w ziemi nadal znajdują się szczątki pochowanych tam ludzi. Prawo żydowskie dopuszcza ekshumację tylko w szczególnie wyjątkowych przypadkach, dlatego przeniesienie szczątków Żydów pochowanych przy Broniewskiego jest niemożliwe.

W czerwcu 2021 roku w sesji rady miasta wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który zwrócił się o uszanowanie terenu przy Broniewskiego, bo dla Żydów, miejsce, gdzie spoczywają kości ludzkie, nawet jeśli nie ma tam cmentarza, to miejsce święte. Podkreślał, że zależy mu na takim rozwiązaniu problemu, które zadowoli i zmarłych i żyjących.

23 maja 2022 roku miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego upamiętnienia starego cmentarza żydowskiego przy ulicy Broniewskiego pomiędzy miastem Ostrów Mazowiecka a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Przy ul. Broniewskiego znajduje się ponad 550 mogił. Mogiły rozpoczynają się tuż przy obiektach handlowych (prawdopodobnie część z nich może znajdować się również pod budynkami) i są rozsiane na znacznej powierzchni dzisiejszego targowiska. W niektórych grobach znajdują się pozostałości trumien. Udało się zarejestrować także część muru okalającego cmentarz.

Na tę chwilę nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał ten teren - ma to być kompromis między religią a uwarunkowaniami lokalnymi, bo jest to przestrzeń miejska. Cmentarz zostanie wpisany do rejestru zabytków.

Przeczytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki