Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych oficjalnie otwarte. Wstęgę przecięto 28.12.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W starej remizie strażackiej w Zarębach Kościelnych powstało nowoczesne Centrum Aktywności Kulturalnej. To miejsce, w którym będą mogli spędzać czas wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 28 grudnia, a rozpoczęło od symbolicznego przecięcia wstęgi, modlitwy i poświecenia obiektu przez proboszcza, ks. Andrzeja Dmochowskiego. Szefową CAK została Elwira Krupa.

Budynek, w którym obecnie znajduje się Centrum Aktywności Kulturalnej to dawna remiza strażacka. Opuszczony budynek popadał w ruinę, nie spełniał żadnych obowiązujących obecnie standardów. Nie miał ogrzewania, ani toalety. Był nieocieplony, stare, drewniane ramy okienne się zniszczyły, wypadły z nich szyby. Jak wspominała podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu wójt gminy Urszula Wołosiewicz, z czasem powstał tu magazyn (gromadzono tu różne rzeczy). Budynek był w opłakanym stanie, ale ekspertyzy budowlane wskazywały na mocne fundamenty, ściany i inne elementy budowlane. Podjęto decyzję m.in. o pozostawieniu dużej sali i poddaniu jej gruntownej modernizacji. Wyburzono natomiast 2 garaże, w których dawniej stały samochody strażackie, a później autobusy szkolne oraz przylegającą do garaży wieżyczkę strażacką. W miejscu wieżyczki została wybudowana od podstaw nowa piętrowa część z wieżą widokową.

Z tęsknot i wspomnień

Dla wielu z nas budynek ten był wyrazem tęsknoty za dawnymi czasami, gdy odbywały się tu różnego typu imprezy, uroczystości rodzinne, szkolne i środowiskowe, przez kilka lat działał klub rolnika, gdzie można było poczytać gazety, wypić herbatę, spędzić czas ze znajomymi. Na scenie, która mieściła się po przeciwnej stronie niż obecna scena występowały dzieci, odgrywano teatrzyki, występowali artyści, zespoły muzyczne. Z tych tęsknot i wspomnień często wysłuchiwałam, osobiście je przeżywałam bo jako uczennica występowałam na tej sali na scenie, jako młoda dziewczyna przyjeżdżałam na zabawy taneczne, jako nauczycielka przychodziłam tu ze swoją klasą, a jako rodzic współorganizowałam zabawy by zbierać pieniążki na radę rodziców a później na budujące się gimnazjum.

- wspominała podczas swojego wystąpienia wójt Urszula Wołosiewicz.

W marcu 2020 roku powstał projekt budynku i uzyskano pozwolenie na budowę. Gmina szukała jednak źródeł sfinansowania tej inwestycji, która - jak na tak małą gminę - była bardzo duża. Na szczęście udało się zdobyć środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Środki pokryły koszt budowy nowoczesnego obiektu, a także pozwoliły wyposażyć go w sprzęt i meble. Całość budowy wraz z wyposażeniem wyniosła 7 450 000 zł, a dofinansowanie - 6 480 000 zł.

Do trzech razy sztuka

Dwa przetargi zostały unieważnione, ponieważ złożone oferty znacznie przewyższały możliwości finansowe gminy. Ale trzeci przetarg pozwolił wyłonić wykonawcę. Przetarg wygrała firma Przedsiębiorstwo Budowlane Artur Urbanik z Paproci Małej. 5 stycznia 2023 roku podpisana została umowa z wykonawcą, który już w styczniu przystąpił do intensywnych prac budowlanych. Prace, jak mówiła wójt gminy, przebiegały bardzo sprawnie i terminowo. W październiku budynek był gotowy i rozpoczęły się procedury odbiorowe oraz doposażanie w meble i sprzęt. Prawomocne pozwolenie na budowę uzyskano 11 grudnia.

Kilka dni później w CAK odbyła się gminna choinka:

Powierzchnia całkowita budynku to 937,75 m2. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma podjazdy zewnętrzne i windę. Spełnia normy efektywności energetycznej i ekonomicznej. Zamontowano ogrzewanie gazowe, instalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną, klimatyzacyjną, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, systemy alarmowe, nagłaśniające, przeciwpożarowe oraz agregat prądotwórczy (w przypadku wyłączenia prądu załączy się automatycznie w ciągu pół minuty). Teren wokół został zagospodarowany, wybudowano miejsca parkingowe. Dodatkowo zostało przebudowane ogrodzenie oraz chodnik przy ulicy wokół budynku.

Centrum edukacji i upowszechniania kultury

Na parterze znajduje się kuchnia (z możliwością zamówienia na wynos). W dużej sali będą organizowane różne uroczystości, można też wynająć ją na prywatne lub firmowe imprezy. Obok kuchni znajduje się sala rekreacyjna - będą znajdować się w niej różne gry m.in. bilard, piłkarzyki, cymbergaj, dart. Jest tu też pomieszczenie dla matki karmiącej piersią. Na piętrze znajduje się sala zabaw dla dzieci do korzystania swobodnego i komercyjnego – pod wynajem na uroczystości dla dzieci. Są też sale spotkań i z wykorzystaniem do rożnego typu zajęć i spotkań min. dla organizacji pozarządowych. Ponadto, w budynku jest szatnia, pomieszczenia kuchenne, socjalne, biurowe i porządkowe. W całym budynku znajduje się 10 toalet, w tym dwie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przywracając blask niszczejącym budynkom sprawiamy, że nasza gmina pięknieje i staje się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. To jeden z kluczowych projektów zrealizowanych w obecnej kadencji dzięki bezprecedensowemu wsparciu jaki samorządy otrzymywały przez ostatnie 4 lata z polskiego rządu. Jest to tym bardziej ważne dla małych gmin o niskim poziomie dochodów własnych. Otrzymane dotacje i rekompensaty stały się impulsem rozwojowym i pozwoliły na realizację inwestycji, które do niedawna były tylko w marzeniach i planach dalekie od jakiejkolwiek realizacji

- mówiła wójt Urszula Wołosiewicz.

Wójt podziękowała wszystkim, dzięki którym udało się zrealizować inwestycję: senatorowi i posłom z naszego regionu, radnym gminnym, pracownikom Urzędu Gminy i wykonawcy.

Warto dodać, że CAK to siódmy budynek w gminie, który stał opuszczony, a po modernizacji zyskał drugie życie. W ciągu ostatnich 4 lat zostały przebudowane i wyremontowane następujące budynki:

1. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

2. Budynek Komunalny
3. Świetlica Pętkowo Wielkie
4. Świetlica w Zakrzewie Kopijkach
5. Świetlica w Gąsiorowie
6. Budynek rekreacyjny - świetlica w Zgleczewie Panieńskim

Na koniec swojego wystąpienia wójt złożyła wszystkim noworoczne życzenia. Potem głos zabrali zaproszeni goście, a na scenie wystąpiły lokalne zespoły artystyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki