MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBŚP przeszukało biura rachunkowe w całej Polsce. Zatrzymano osoby, które wystawiły "puste" faktury na 150 mln zł

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Funkcjonariusze przeszukali biura rachunkowe prowadzące księgowość i mieszkania prywatne zajmowane przez zatrzymanych. Zdjęcie ilustracyjne.
Funkcjonariusze przeszukali biura rachunkowe prowadzące księgowość i mieszkania prywatne zajmowane przez zatrzymanych. Zdjęcie ilustracyjne. fot. CBŚP
CBŚP zatrzymało 17 osób, a zachodniopomorskie "pezety" Prokuratury Krajowej przedstawiły im zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiła „puste” faktury VAT na 150 milionów złotych.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób w śledztwie dotyczącym karuzeli podatkowej. W toku całego śledztwa dotychczas prokuratorskie zarzuty usłyszało łącznie 330 osób.

Funkcjonariusze przeszukali biura rachunkowe prowadzące księgowość i mieszkania prywatne zajmowane przez zatrzymanych, gdzie zabezpieczyli dokumentację rachunkową i sprzęt elektroniczny. Zatrzymania zostały przeprowadzone na terenie Pomorza, Mazowsza, Małopolski i województwa kujawsko-pomorskiego.

Prokuratorskie zarzuty

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT, w tym również tzw. zbrodni vatowskiej oraz „prania pieniędzy”. Wśród podejrzanych są pośrednicy i ostateczni odbiorcy „pustych” faktur VAT. Czyny im zarzucone zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakaz opuszczania kraju.

„Puste” faktury

Zakres śledztwa Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie obejmuje działalność zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów”.

- „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań - przekazuje Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CBŚP przeszukało biura rachunkowe w całej Polsce. Zatrzymano osoby, które wystawiły "puste" faktury na 150 mln zł - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki