Budowa węzła Podborze na S8 (w pobliżu Ostrowi Maz.) jednak nie rozpocznie się 28.12.2021, jak zapowiadano

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
28 grudnia 2021 nie zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na drodze ekspresowej S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne nie będzie zapowiadanego na 28 grudnia br. zamknięcia północnej jezdni drogi ekspresowej S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej (po której dziś odbywa się ruch z Białegostoku w kierunku Warszawy).
Tymczasowa organizacja ruchu przekładająca ruch w obu kierunkach na drugą, południową jezdnię, zostanie wprowadzona prawdopodobnie na początku stycznia 2022 roku - podał Rafał Malinowski, rzecznik prasowy GDDKiA w Białymstoku.

Wówczas, pomiędzy węzłem Ostrów Mazowiecka Północ (dawnej w. Łomża) a istniejącym węzłem Podborze), kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w kierunku Warszawy i Białegostoku. Będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h i zakaz wyprzedzania.

Planowane na początek stycznia wprowadzenie tymczasowe organizacja ruchu i związane z nią utrudnienia, mają bezpośredni związek z rozpoczęciem prac przy budowie drogi ekspresowej S61 na odcinku Podborze - Śniadowo. Na pierwszy ogień idzie właśnie realizacja strategicznego węzła Podborze koło Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie).

Za dwa lata na węźle Podborze S61 połączy się z istniejącą drogą ekspresową S8 Warszawa - Białystok.

Żeby dotrzymać umownych terminów, wykonawca rozpoczyna roboty w okresie zimowym. To niespełna dwa tygodnie po przekazaniu placu budowy i trzy po otrzymaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

– informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jakie prace będą wykonywane

Skrzyżowanie drogi ekspresowej S8 z drogą ekspresową S61 będzie miało postać węzła typu WA „koniczyna”, z elementami łącznic bezpośrednich. Droga ekspresowa S8 docelowo będzie przebiegać dołem, pod drogą ekspresową S61. Obecnie wykonawca rozpoczyna przebudowę północnej jezdni S8 na odcinku o długości ok. 3,2 km. W pierwszej kolejności ruszą rozbiórki, frezowanie starej nawierzchni oraz roboty związane z poszerzeniem jezdni S8 o jeden pas ruchu. Z tego powodu poszerzone zostaną także wiadukty nad torami kolejowymi.

Dwie jezdnie, dwa węzły i nawierzchnia asfaltowa

Budowany fragment będzie miał nawierzchnię asfaltową i będzie przystosowany do najcięższego ruchu (kategoria KR7, nacisk na oś 11,5 t). Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami kontraktowymi to wykonawca wybierał rodzaj nawierzchni dla przyszłego odcinka S61. W ramach umowy powstaną dwie jezdnie S61, po dwa pasy ruchu każda, do tego pas awaryjny i 5-metrowy pas rozdziału.

Oprócz wspomnianego węzła Podborze, powstanie jeszcze węzeł Komorowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 677 (Ostrów Mazowiecka - Łomża). Przewidziano również rezerwę terenu pod dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Sulęcin Wschód i Zachód.

Zobacz inne artykuły z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie