MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Myszyńcu. Wyjątkowa uroczystość 30.05.2024

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Myszyniecka procesja w tym roku była znacznie okazalsza niż w latach poprzednich. Było znacznie więcej feretronów i chorągwi, ale też więcej wiernych. Myszyniecka procesja Bożego Ciała może zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – zwyczajowo nazywana Bożym Ciałem – to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV.

- Za chwilę wyruszymy w procesji ulicami miasta, do czterech ołtarzy - co jest tradycją, która sięga XVI wieku. W procesji poniesiemy Pana Jezusa w monstrancji z 1731 roku. Jest to najstarsza monstrancja w naszej parafii, liczy 294 lata i najprawdopodobniej służyła do wystawienia Najświętszego Sakramentu już w drugim drewnianym kościele, tutaj w Myszyńcu, w XVIII i XIX wieku. Z racji dzisiejszej podniosłej uroczystości, ale również i 25. rocznicy podniesienia naszego kościoła do godności kolegiaty i 10. rocznicy podniesienia świątyni do godności bazyliki, dzisiaj w procesji poniesiemy zabytkową monstrancję - mówił pod koniec mszy świętej ksiądz Zbigniew Jaroszewski, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

- Przypomnę też o oktawie uroczystości Bożego Ciała, która trwa przez tydzień, do najbliższego czwartku. Będziemy gromadzili się w tym tygodniu na oktawie między innymi w piątek, czyli jutro o godzinie 17.00, w sobotę z racji ślubu o godzinie 18.00. Natomiast w niedzielę po mszy świętej o godzinie 12.00 - dodał ksiądz proboszcz.

Myszyniecka procesja Bożego Ciała może zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Podczas czwartkowej uroczystości nagrywany był film i robione zdjęcia z procesji, które wykorzystane zostaną do przygotowania wniosku o wpis.

W Polsce rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzony według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO powstaje od 2014 roku pod nazwą Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Krajowa lista jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski i ma charakter wyłącznie informacyjny. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wnioski sprawdzone pod względem formalnym opiniuje Rada ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło: www.unesco.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki