MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Ostrołęce. Zobaczcie zdjęcia procesji z miejskich parafii, 30.05.2024

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Daje to wiernym możliwość swobodnego udziału w uroczystościach. Zobaczcie zdjęcia z procesji z trzech ostrołęckich parafii: Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego, parafii pw. Zbawiciela Świata oraz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Boże Ciało to uroczystość przygotowana dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku.

W 2024 roku Boże Ciało przypada 30 maja. To święto ruchome, które w kościele katolickim obchodzi się 60 dni od Wielkanocy, w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Po uroczystej mszy świętej wierni biorą udział w procesji pod przewodnictwem kapłanów, zatrzymują się przy ołtarzach, gdzie księża odczytują fragmenty Pisma Świętego.

Ołtarze na Boże Ciało są zazwyczaj bogato zdobione m.in. kwiatami i gałązkami drzew. Symbolizują one życie i odrodzenie. Często też przy ołtarzu rozdawany jest wiernym chleb. Pojawiają się symbole religijne, takie jak krzyże, obrazy świętych i hostie. Na ziemi często kładzie się dywan. Ostateczny wygląd ołtarza na Boże Ciało zależy od kreatywności osób, które go przygotowują. Celem jest stworzenie pięknego i godnego miejsca do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, które oznaczają ewangelie zawarte w Nowym Testamencie, których autorami są: Marek, Mateusz, Łukasz, Jan.

Zdjęcia z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce:

Boże Ciało w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pann...

Zdjęcia z parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce:

Boże Ciało w parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce, 30.05.2024

Zdjęcia z Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce:

Boże Ciało w Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki