MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bakterie grupy coli w wodzie. ZGK w Różanie dezynfekuje SUW i sieć wodociągową w Różanie oraz SUW i sieć wodociągową Załęże Sędzięta

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Woda z sieci wodociągowej zasilana ze stacji uzdatniania wody w Różanie oraz Załężu Sędziętach jest zdatna do spożycia po przegotowaniu - zapewnia mieszkańców Zakład Gospodarki Komunalnej w Różanie.

W związku ze wzrostami pojedynczych bakterii grupy coli w otrzymanych wynikach cząstkowych po przeprowadzonej kontroli wewnętrznej i wpłynięciu wyników w dniu 08.05.2024 r. Zakład informuje, że podjął działania naprawcze w zakresie przeprowadzenia dezynfekcji stacji i sieci wodociągowej w miejscowości Różan, oraz SUW Załęże Sędzięta i sieci wodociągowej z niej zasilającej. Dezynfekcje przeprowadzana jest podchlorynem sodu. Dezynfekcja prowadzona będzie do uzyskania pozytywnych wyników badań. W celu weryfikacji, oraz sprawdzenia skuteczności dezynfekcji w najbliższych dniach zostaną pobrane próbki kontrolne do ponownych badań - podaje Zakład Gospodarki Komunalnej w Różanie.

Woda z sieci wodociągowej zasilana ze stacji uzdatniania wody w Różanie oraz Załężu Sędziętach zdatna do spożycia po przegotowaniu.

Miejscowości zasilane ze stacji uzdatniania wody w Różanie:

  • Dyszobaba
  • Chrzczonki
  • Paulinowo
  • Odbiorcy wody w miejscowości Sieluń zasilani z sieci w miejscowości Dyszobaba
  • Różan, bez ulic: Leśnej (zasilanie ze stacji Załuzie), Dolnej do nr 19 (oczyszczalnia ścieków) - zasilanie ze stacji Załuzie, Polnej od numeru 54 w kierunku miejscowości Prycanowo – zasilanie ze stacji Załuzie.

Miejscowości zasilane ze stacji uzdatniania wody w Załęże Sędzięta:

  • Załęże Wielkie
  • Zależę Sędzięta
  • Zależę Gartki
  • Załęże Eliasze

Tylko bez paniki. Wystarczy wodę przegotować i jest ok

- uspokaja w mediach społecznościowych Piotr Świderski, burmistrz Różana.

9.05.2024 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Makowie Mazowieckim podała komunikaty w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

Wynika z nich, że woda z SUW w Różanie i Załęże Sędzięta jest warunkowo dopuszczona do spożycia

Jak zaznacza sanepid, woda nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu. "Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt" - czytamy w komunikacie sanepidu udostępnionym w mediach społecznościowych, na profilu FB Gmina Różan (komunikaty są też w galerii przy artykule).

Bakterie grupy coli - informacje ogólne

Bakterie grupy coli (total coliforms) to do niedawna powszechnie stosowany wskaźnik jakości wody. Do bakterii grupy coli, poza E. coli (bakteria grupy coli typu kałowego) zalicza się też bakterie z rodzaju Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, jak również Serratia, Hafnia (Leclerc i wsp., 2001). Wszystkie bakterie grupy coli należą do rodziny Enterobacteriaceae, a obecnie obowiązująca definicja (WHO 2011) określa, że są to drobnoustroje mające zdolność do wytwarzania enzymu β-D-galaktozydazy, na której aktywności oznaczaniu opiera się większość stosowanych obecnie metod wykrywania tych bakterii w wodzie.

Bakterie grupy coli są grupą mikroorganizmów powszechnie występującą w środowisku naturalnym, w tym w wodach, w glebie, w materiale roślinnym oraz w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt stałocieplnych. Większość bakterii grupy coli to bakterie heterotroficzne. Bakterie grupy coli wykrywane w wodzie mogą być zarówno pochodzenia kałowego, jak i środowiskowego. Niektóre z nich namnażają się w wodzie (szczególnie ciepłej), glebie i materiale roślinnym. Grupa ta nie może zatem bezpośrednio służyć za specyficzny wskaźnik kałowego zanieczyszczenia wody, może natomiast, podobnie jak ogólna liczba mikroorganizmów, stanowić kryterium oceny czystości i integralności systemów dystrybucji wody. Oprócz powyższych zastosowań można tę grupę drobnoustrojów wykorzystać do oceny potencjalnej obecności biofilmu w systemie wodociągowym. Występowanie bakterii grupy coli w systemach dystrybucyjnych i zbiornikach wody uprzednio poddanej dezynfekcji może świadczyć o odradzaniu się populacji mikroorganizmów i możliwym tworzeniu się biofilmu, bądź też zanieczyszczeniu wody obcym materiałem np. pochodzenia roślinnego lub glebą.

Obecność bakterii grupy coli w wodzie w systemie dystrybucji może wynikać m.in. z nieprawidłowości na etapie uzdatniania wody ujmowanej (Besner, 2002; Blanch, 2007) lub braku skuteczności dezynfekcji wody (WHO 2011). Ich obecność w wodzie dystrybuowanej może być również związana z zanieczyszczeniem wtórnym, do którego może dochodzić w wyniku awarii lub modernizacji instalacji wodociągowej, nieprawidłowego czyszczenia i dezynfekcji po naprawie, czy przy występowaniu przepływów wstecznych (Kirmeyer i wsp. 1999). Wykrycie obecności bakterii grupy coli w systemie dystrybucji wody może również wskazywać na rozwijanie się biofilmu na powierzchniach przewodów lub w osadach w instalacjach wodnych.

Źródło: opracowanie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zamieszczone na gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki