MKTG SR - pasek na kartach artykułów

9 chętnych na budowę elektrowni w Ostrołęce. W tym dwaj chińscy giganci

possowski
Dziś upłynął termin zgłaszania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na Budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW - informuje koncern Energa.

Są to następujące podmioty:

Alstom (Niemcy/Francja/Polska),
Hitachi ,Polimex-Mostostal(Niemcy/Polska),
Shanghai Electric Group Company Ltd.(Chiny),
Gama, Dusan(Turcja,/Wlk. Brytania),
GSE & C, AV Inwestor Szamoty (Korea Pd/Polska),
Pol-Aqua, Dragados (Polska/Hiszpania),
China Gezhouba Group Company Ltd. (Chiny),
SNC-Lavalin (Kanada),
Rafako, PBG,Mostostal Warszawa (Polska)

Poniżej dalsza część oficjalnego komunikatu prasowego koncernu Energia:

- To ważny, kolejny etap realizacji projektu budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, zamknięty zgodnie z harmonogramem projektu - mówi prezes spółki Elektrownia Ostrołęka Roman Pionkowski. - Kolejnym etapem procedury przetargowej będzie przygotowanie tzw. krótkiej listy wnioskodawców, którą opublikujemy do końca tego roku.

Władze Grupy ENERGA oceniają, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Na przyszły rok harmonogram inwestycji zakłada także organizację jej finansowania. Inwestycja, której wartość szacowana jest na 6-7 miliardów złotych finansowana będzie z kredytu inwestycyjnego i ze środków własnych.

Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

ENERGA ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni. Oprócz pozwolenia na budowę, inwestycja posiada m.in. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Energetycznymi, która określa harmonogram rozbudowy sieci przesyłowej w północno-wschodniej Polsce koniecznej do przyłączenia elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i gwarantuje wyprowadzenie mocy z nowego bloku. Z kolei dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka elektrownia ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat. Inwestycja posiada także zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami CO2.

Obecnie w Ostrołęce trwają prace związane z budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.

Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.

Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki