MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego - Płoniawy-Bramura

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Jakub Dudek - wójt gminy Płoniawy-Bramura
Jakub Dudek - wójt gminy Płoniawy-Bramura Fot. Beata Modzelewska
Płoniawy-Bramura to gmina typowo rolnicza, położona w powiecie makowskim. Płyną przez jej teren dwie rzeki: Orzyc i Węgierka.

Opowiadając o swojej małej ojczyźnie, wójt Jakub Dudek zwraca uwagę na jej przyrodnicze walory oraz proekologiczne działania samorządu.

- Co roku staramy się pozyskiwać fundusze, aby poprawiać nasz mikroklimat, tworzyć miejsca zieleni, rekreacji - mówi, jako przykład wskazując skwerek stworzony w ubiegłym roku przy urzędzie gminy.

Trochę tu zieleni, jest kilka ławeczek - już teraz można przysiąść, bodaj w oczekiwaniu na załatwienie urzędowej sprawy.

Takie miejsca relaksu powstają także na wsiach - z altanami, siłowniami plenerowymi, placami zabaw.

- Od kilku lat staramy się także o różnego rodzaju dofinansowania na przygotowanie ścieżek edukacyjnych na terenie gminy, przy szkołach, a także w porozumieniu z Lasami Państwowymi od dwóch lat powiększamy ścieżkę dydaktyczną „Dolina Węgierki”, która jest chętnie odwiedzana, przede wszystkim przez dzieci i młodzież.

A z „grubszych” inwestycji służących ochronie środowiska…

- W tym roku przeprowadzana jest inwentaryzacja oświetlenia, w naszej gminie wymienionych jest już 90 proc lamp - na ledowe, oszczędniejsze - mówi wójt.

Świetlica jak się patrzy

Mówiąc o inwestycjach, wójt jako jedną z ważniejszych zrealizowanych w ostatnich latach wymienia budowę świetlicy wiejskiej wraz z garażem dla OSP w Bobinie Wielkim.

Budowa kosztowała prawie milion złotych, gmina uzyskała na nią dofinansowanie od marszałka województwa mazowieckiego (ponad 500 tys. złotych).

- Budynek, który wcześniej był użytkowany (znajduje się w pobliżu - przyp. red.) jest w opłakanym stanie. Przez trzy lata szukaliśmy źródeł dofinansowania do budowy nowego obiektu. Cieszymy się, że to się udało. Z tego budynku mogą teraz korzystać i strażacy, i KGW - mówi wójt.

Warto tu wspomnieć, że na terenie gminy funkcjonuje 11 jednostek OSP - najwięcej na terenie powiatu makowskiego. Dwie z nich są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- Systematycznie staramy się pozyskiwać dofinansowania na doposażenie naszych strażaków, bo zdajemy sobie sprawę, jak ich działania są ważne. Z tego miejsca chciałem także podziękować strażakom za ich bezinteresowną chęć niesienia pomocy.

W planach jest także budowa świetlicy w Krasińcu.

- Krasiniec i Szczuki to tereny poprzemysłowe, była tam kiedyś cukrownia. Ludzie chcą się integrować, ale nie mają budynku, gdzie mogliby się spotykać. Mamy projekt budowlany, mamy pozwolenie na budowę, staramy się o dofinansowanie. Chcemy, aby tam także powstał budynek, który będzie służył lokalnej społeczności.

Świetlice, altany, place wiejskie - to miejsca, które służą integracji mieszkańców sołectw. I niewątpliwie ułatwiają działanie organizacjom pozarządowym. Na terenie gminy Płoniawy-Bramura działa kilka stowarzyszeń i 8 Kół Gospodyń Wiejskich.

- Organizując lub współorganizując różnego typu wydarzenia, bardzo pomagają w integracji mieszkańców, co jest szczególnie cenne po pandemii - podkreśla wójt.

Drogi i mosty

Wymieniając najważniejsze w ostatnich latach inwestycje, wójt Dudek bez wahania wskazuje budowę mostu na rzece Orzyc w miejscowości Krzyżewo Nadrzeczne.

- Do realizacji tej inwestycji dążyłem od początku kadencji. Dostaliśmy na nią dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w kwocie 2 mln 140 tys. zł. Jesteśmy na etapie przygotowania projektu budowlanego. I staramy się o kolejne dofinansowanie ponieważ według kosztorysu wartoś ć tej inwestycji to 6,5 mln złotych. Cały czas staramy się także o dofinansowanie dla KGW, dla OSP, pozyskujemy też fundusze z Polskiego Ładu. Otrzymaliśmy już trzy promesy na prawie 16 mln zł - jedna z nich na modernizację oczyszczalni ścieków w Kalinowcu, a także na zakup niezbędnego nam sprzętu w postaci ciągnika z kosiarką bijakową do czyszczenia rowów oraz ładowarko-koparki, ponieważ gmina Płoniawy-Bramura sama dba o sieci kanalizacyjne i sieć wodociągową - wszystkie remonty robimy własnym sumptem.

Każdego roku poprawia się infrastruktura drogowa.

- Jest to gmina stricte rolnicza, a nasze drogi nie są dostosowane do ciężkich rolniczych maszyn. Co roku staramy się więc remontować nasze drogi - podkreśla wójt Dudek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki